Nenávist a lynč po internetu zažil Jonáš Jirout (23) z Českolipska potom, co se nakazil v zahraničí koronavirem. Podle odborníků obdobné příspěvky nejsou ničím výjimečným a odráží hlavně osobnosti samotných autorů. Nenávistné komentáře také řeší policisté, za pomluvu hrozí až dva roky za mřížemi.
Jonáš chtěl dělat dobrovolníka v Peru. Poté, co se začaly kvůli koronaviru zavírat hranice, se raději vrátil zpět do Čech. „Přiletěl jsem na letiště do Berlína, kde mě vyzvedla sestra, protože už nebyly lety do Prahy a odtamtud jsme jeli rovnou do karantény,“ řekl Jonáš Jirout televizi Prima. Do Česka se vracel přes Londýn, kde už v té době bylo několik nakažených, podobně to vypadalo v Německu. Není tak jasné, kde se nakazil. Netrvalo to dlouho a příznaky nemoci COVID-19 začal pociťovat i na sobě.
„První mi to začalo hroznou bolestí hlavy, pak bolest zubů, do toho mi začaly horečky až 39,2 °C a zimnice a taky potom velké bolesti rukou,“ svěřil se. V prvních dnech prý jeden z hlavních příznaků, tedy kašel, vůbec neměl. Ani potíže s dýcháním necítil. To se ale brzy změnilo. Jonáš tak okamžitě navštívil lékaře, kteří mu minulý týden ve čtvrtek potvrdili nový typ koronaviru.
Hned potom se začala šířit tahle zpráva: „Nakažený ze Cvikova se jmenuje Jonáš Jirout, byl v rizikové oblasti a nedodržel karanténu.“ To ale podle mladíka nebyla pravda. Karanténu tvrdě dodržoval i předtím, než mu zdravotníci odhalili nákazu.
Příspěvek navíc rozdmýchal ostatní k nenávistným komentářům. Podle psychiatra Zdeňka Bašného to není nic výjimečného. „Jsou to většinou lidé, kteří jsou sebestřední, netolerantní a také to vyplývá z jejich úzkosti, kterou převrací směrem do agrese. Problém je v tom, že jsou schopní strhnout i ostatní lidi, dnes prožívá řada lidí úzkost, a když se setkávají s touto agresí, tak jí snadno podléhají a chovají se obdobně,“ řekl psychiatr.
Podle odborníka jsou i tito lidé obdobně sebestřední a pociťují úzkost z něčeho neznámého, což je v tomto případě nový typ koronaviru. „Bojí se především o sebe a nehledí na své okolí, jestli tím mohou někomu ublížit,“ dodal Bašný. S podobnou kritikou se na internetu setkala celá řada nakažených. Každý příspěvek, který lidé ohlásí, policisté vyšetřují. „Nenávistné komentáře na internetu vnímáme jako velký problém. Napadá mě hned několik trestných činů, kterých se můžou pachatelé této činnosti dopustit – například pomluva nebo vyhrožování,“ popsal pro televizi Prima mluvčí policejního prezidia David Schön. Právě za trestný čin pomluvy hrozí až 2 roky za mřížemi.
Sám Jonáš v reakci na nenávistné komentáře natočil vysvětlující video a umístil ho na YouTube. „Natočil jsem video, ve kterém vysvětluji, proč jsem odjel, jak jsem se nakazil a také že dodržuji karanténu potom, co jsem se vrátil, protože to vlastně ohrozilo celou moji rodinu, protože i rodiče s tím byli spojovaní, že by mohli být nakažení, přitom jsem je ani nepotkal,“ řekl Jonáš. Prý se potom situace zklidnila a dokonce se objevilo několik desítek povzbuzujících komentářů, což mu udělalo radost. Teď už se cítí lépe i po zdravotní stránce.