Srážka pákistánské policie a lékařů v Quettě Zdroj: foto AP
Za mřížemi v západopákistánské Quettě se ocitlo nejméně padesát lékařů, když protestovali, že nemají ochranné pomůcky proti infekční nemoci COVID-19.
Zástupci pákistánské Asociace mladých lékařů (YDA), kteří protest uspořádali, uvedli pro web Al-Jazeera, že nejméně 67 jejich členů bylo zatčeno. Došlo k dalšímu přetahování, když policie vydala nařízení k propuštění z vazby a lékaři odmítli odejít z vězení, dokud nedostanou požadované pomůcky. Další den lékaři stávkovali v celé provincii.
کوئٹہ میں صدر پاکستان مسلم لیگ ن شہباز شریف کی ہدایات کے مطابق جنرل (ر) عبدالقادر بلوچ صدر پاکستان مسلم لیگ ن، بلوچستان اور جنرل سیکرٹری جمال شاہ کاکڑ نے سول ہسپتال کوئٹہ میں ڈاکٹرز اور پیرا میڈیکل سٹاف کو حفاظتی کٹس فراہم کر دیں#Quetta #Balochistan #Pakistan pic.twitter.com/ukW0IcWYVA
— Fahad A butt YMT Sindh (@fahadali_butt) April 9, 2020
Balučistán, kde je hlavním městem Quetta, je nejméně osídlenou a zároveň nejchudší pákistánskou provincií. Po léta vykazuje nejhorší socioekonomické parametry.
„Před pandemií koronaviru jsme měli na chirurgii dostatek ochranných pomůcek, že se dalo operovat a pracovat. Teď nemáme nic,“ stěžuje si jeden z místních chirurgů. K tomu dodává, že roušky a respirátory mají pouze lékaři, kteří pracují bezprostředně s koronavirovými pacienty. Ostatní pracovníci ve zdravotníci, kteří jsou na jiných odděleních, nemají nic a stávají se přenašeči infekce.
Člen zdravotního oddělení Balučistánu, doktor Wasim Baig, uvedl, že koronavirem bylo v provincii již infikována 14 lékařů a 10 dalších zdravotnických pracovníků.
Pákistánská vláda tvrdí, že je v nemocničních odděleních určených pro léčbu koronaviru ochranných pomůcek dostatek a že protesty lékařů byly pouze lobbingem k probíhajícímu obchodnímu dohadování a sporu o ochranných pomůckách. Ale v provincii Balučistán je pouze jedna nemocnice, která se věnuje léčbě koronaviru. Přitom se tato provincie stala ohniskem nákazy v Pákistánu. Je to tím, že sousedí s Íránem a tisíce pákistánských šíitských poutníků navštěvovali náboženská místa právě tam. Je zde také místo se zřejmě největší koncentrací koronaviru v Pákistánu, a to je karanténní tábor Taftan, kde se tísní více jak 4600 lidí. Taftan byl postaven před lety jako odpočinková zastávka pro vracející se poutníky. Dnes jsou zde v úděsných podmínkách vedle sebe zdraví i nemocní. Ishtiaq Hussain, vysokoškolský student z Teheránu, vypověděl, že se zde s lidmi zachází hůře než se zvířaty. Navíc dochází k tomu, že někteří lidé jsou odtud přesouváni právě do míst v provincii Balučistán.
V posledních dnech navíc podle webu Al-Jazeera dochází k prudkému šíření nákazy koronavirem i mezi lidmi, kteří necestují nebo nebyli v kontaktu s těmi, kteří cestují. Web poukazuje na skutečnost, že jestliže v této bohem zapomenuté provincii nejsou proti koronaviru chráněni lékaři, jak teprve musí vypadat situace mezi obyčejnými lidmi.