reklama

V Česku je nyní rekordních 4 782 nakažených koronavirem. Prymula: Není to druhá vlna

V Česku je nyní 4 782 oficiálně potvrzených případů nákazy koronavirem. Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví tak bylo o 45 případů překonáno dosavadní denní maximum potvrzených případů z poloviny dubna. V sobotu laboratoře v ČR odhalily 113 nových případů, denní přírůstek popáté v řadě překročil stovku. Dnes zatím přibylo dalších 47 pozitivních testů. Podle epidemiologa Romana Prymuly se nejedná o druhou vlnu. Počet aktivních případů je totiž ovlivněn nakaženými, u kterých trvá léčba déle, uvedl Prymula pro CNN Prima NEWS.

reklama

Podle Prymuly je nárůst počtu nakažených vzhledem k rozvolnění opatření logický. Denní nárůst počtu případů není tak velký, aby šlo hovořit o příchodu druhé vlny epidemie. „Já si myslím, že je to dominantně otázka těch denních přírůstků, protože tady si můžeme představit to, že když budeme ten virus třeba déle vylučovat, tak už to bude znamenat, že budeme mít aktuálně větší počet nemocných, než když ti lidé budou vylučovat jen 5 dnů a okamžitě se potom uzdraví,“ uvedl Prymula.

„Pro nás je důležité, abychom tady neměli narůstající počet těžkých případů, aby systém byl kapacitně schopen se s nimi vyrovnat, a toto číslo zatím nijak alarmující není. Máme aktuálně okolo 130 případů hospitalizace a pouze asi 10 je na ventilátorech a 1 na ECMU. To znamená, že tato situace je výrazně odlišná od toho, co tady bylo na počátku epidemie v té první vlně,“ dodal epidemiolog.

K tématu

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Nemoc covid-19 se objevila například v Městské nemocnici Ostrava, na dětském táboře ve Štramberku nebo v různých podnicích na Ostravsku, Novojičínsku i Frýdecko-Místecku. Podle epidemiologů se nákaza šíří do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let.

Podle Prymuly jsou plošná opatření v Moravskoslezském kraji důsledkem dvou faktorů – pozdějších zavedení lokálních opatření a pomalého trasování. „Pokud situace v dolech ČSM byla taková, že tam docházelo k poměrně masivnímu nárůstu, tak se to musí řešit mnohem rychleji, protože pokud ta situace dospěje do podoby, kdy tady je mnoho kontaktů už v komunitě, které reálně nebylo možné vytrasovat do 3 dnů, tak je logické, že potom začne šíření i v té komunitě, a pak se přijímají taková opatření, která už jsou plošnější a na úrovni celého regionu.“

Nejpostiženějším regionem je stále Karvinsko

Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku na 100 000 obyvatel zhruba 48 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to 39 nakažených na 100 000 obyvatel, na Novojičínsku přibližně 15 nakažených na 100 000 obyvatel a na Ostravsku je jich méně než deset.

Na Uherskohradišťsku je lokální ohnisko ve Vlčnově. Od soboty musejí lidé v obci povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 lidmi, je nutné při nich dodržovat rozestupy. V sobotu tam hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění. Zavřená zůstává multioborová jednotka intenzivní péče Uherskohradišťské nemocnice, kde testy v uplynulých dnech potvrdily covid-19 u deseti zaměstnanců a jednoho pacienta.

K tématu

Na Mělnicku je ohnisko v Čečelicích. Jde o brigádní pracovníky zemědělské firmy, kteří jsou na ubytovně, u deseti z nich testy ukázaly onemocnění covid-19.

V Moravskoslezském kraji bylo od vypuknutí epidemie potvrzeno 4 006 případů covidu-19. V Praze bylo zaznamenáno 2 770 případů a ve středních Čechách 1 423. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 220 nemocných, následuje Vysočina s 243 případy. S covidem-19 zemřelo nejvíc lidí v Praze a nejméně ve Zlínském kraji. U většiny nakažených má ale nemoc mírný průběh.

Laboratoře dosud provedly téměř 625 000 testů. V sobotu testovaly zhruba 2 300 lidí, pozitivních jich bylo 4,84 procenta. V pátek byl podíl nakažených k testovaným 2,75 procenta a ve čtvrtek 2,9 procenta. Ministerstvo ale statistiku testů ještě zpětně reviduje a údaje se tak mohou později mírně lišit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů
Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?
Velký návrat pilota, který málem uhořel, do F1 se nekoná. Rozlučku zhatila opatření
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Velký den milovníků levné módy. Primark v Česku otvírá svou první prodejnu
Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
Další články
reklama
reklama