České nemocnice se chystají na případnou druhou vlnu koronaviru

České nemocnice se chystají na případnou druhou vlnu pandemie nového koronaviru

Podle odhadů by druhá vlna pandemie koronaviru mohla propuknout na podzim, ale nemocnice se na ni připravují už teď. Kromě lůžek a personálu se snaží zajistit i dostatek ochranných pomůcek, které při první vlně chyběly.

Jak dokazuje aktuální vývoj v Moravskoslezském kraji, Česko ještě nemá nákazu COVID-19 za sebou. „To převažující vědomí je, že epidemie už je za námi a nic se nám nemůže stát, a ono to není realitou, protože když se podíváme do světa, epidemie je v tuto chvíli na vzestupu,“ myslí si epidemiolog Roman Prymula.

Na možnou druhou vlnu epidemie se tak nepřetržitě připravují i nemocnice. „Lůžek máme dostatek, několik desítek včetně jednotek intenzivní péče a oddělení ARO, a navíc máme jednotku intenzivní péče pro děti i z toho důvodu, že v naší nemocnici bylo hospitalizováno 50 procent COVID pozitivních dětí,“ řekl CNN Prima NEWS ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.

„My jsme byli nemocnice vyčleněná pro pacienty s těžkým průběhem onemocnění COVID, takže jsme měli vyčleněna lůžka na anesteziologicko-resuscitační klinice. Ta lůžka jsme schopni opět zařadit zpět během jednoho dne,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská.

Díky medikům

Dostatek by měl být i ochranných pomůcek, které chyběly v řadě nemocnic při první vlně epidemie. „My jsme vybaveni v této chvíli víceméně na tři měsíce, nejdražší typ respirátorů FFP3 máme minimálně na měsíc provozu,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

Nemocnice ale upozorňují, že možnou komplikací by mohl být akutní nedostatek zdravotních sester, což je problém, kterým české zdravotnictví trpí dlouhodobě. „Každý den víme, kolik máme pacientů v lehkém, středním, těžkém stavu, kolik máme kde lékařů, kolik máme kde sester, kde jsou třeba případně nakažené sestry, nakažení lékaři. Nemocnice pak počítají i s možností v případě potřeby povolat znovu do služby mediky, což se osvědčilo při první vlně epidemie,“ sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Bez nich by to bylo velmi komplikované, oni nám obrovským způsobem pomohli a určitě bychom se o to snažili znovu, znova tedy děkuji za jejich ochotu,“ chválil mediky ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček.

Tagy: