reklama

Kovanda o cenách bytů: Musíme více stavět. Ostatní nápady politiků k ničemu nevedou

Růst cen bytů v poslední době značně zrychlil. Ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS řekl, že řešení je jediné – více stavět. Nápady některých politiků podle něj mohou být sice nějakým dílčím řešením, ale situaci nezachrání.

reklama

„Více stavět je jednoznačné řešení, žádné jiné není,“ řekl ve vysílání hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jak on, tak kolegyně Ilona Švihlíková, připomínají, že poptávka po bytech je daleko vyšší, než jaká je aktuálně nabídka.

Jistým problémem také je, že řada Čechů vnímá nemovitosti jako investici. Oproti například akciím ji považují za jistější. „Jsme v situaci, kdy klasické investice nebyly příliš atraktivní a covid zvýšil zájem o ty jistější,“ zmínila Švihlíková. Češi podle ní na úkor nemovitostí méně nakupují zlato či stříbro.

Podle Kovandy je na místě tento stav změnit. „Jediným řešením je zvýšit nabídku, více stavět. A také zatraktivnit jiné druhy investic,“ pravil v pořadu Jak volí vaše peněženka. Za špatné považuje české vnímání, že je nutné vlastnit byt. „Češi si říkají: ‚Jak já ten byt musím vlastnit.‘ Ale to je anomálie. Je to relikt socialismu,“ pokračoval Kovanda.

Švihlíková na CNN Prima NEWS řekla, že mladá generace nastupovala do života s tím, že někdy dosáhne na vlastní bydlení, ale nyní prozřela, že tomu tak nemusí být. „My tady mladé generaci bereme sen,“ pokračovala ekonomka a pedagožka. Podle ní to v budoucnu bude mít negativní důsledky na jejich chování.

Zrovnoprávnit nájemné? Jen dílčí řešení, říká Kovanda

O růstu cen bytů debatovali i pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) a předseda Svobodných Libor Vondráček. Prvně jmenovaný jako jednu z cest z této krize navrhl zlepšit podmínky nájemního bydlení. „Na nájemném bydlení není nic špatného. Cesta je zrovnoprávnit nájemní bydlení s vlastnickým,“ řekl Zábranský.

Podle Kovandy to však hlavní klíč není. „Ano, můžeme se bavit o doplňkových dílčích řešeních. Můžeme se bavit i o tom, že obce či města budou stavět byty a dávat je sociálně slabším. Ale nelze to řešit plošně,“ uvedl ke slovům Zábranského ekonom. Ten považuje za vhodnou cestu zlehčit legislativu bytové výstavby.

Vondráček jako jeden nápad uvedl, že by mladým lidem zvýšil příjmy odpuštěním odvodů. „Všem do 26 let. Dnes se to takto odpouští studentům, ale myslím, že lidem na začátku života by to pomohlo,“ zmínil předseda Svobodných, který kandiduje za uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci.

Zábranský se jinak s Vondráčkem ve většině věcí shodl, čehož si všimla i Švihlíková. „Pánové si tu poměrně notovali a je to tím, že Pirátská strana dělá v předvolební kampani různé obraty,“ uvedla. „Piráti udělali otočku, protože někdy v dubnu nebo květnu měli návrh v interním tisku, že budou tvrdě zdaňovat nemovitosti,“ dodal Kovanda. Obává se, že by se Piráti k této věci mohli navrátit v okamžiku, kdyby uspěli ve volbách.

Tagy:
ekonomika bydlení Lukáš Kovanda Piráti Trikolóra mladí Ilona Švihlíková Praha volby 2021 Libor Vondráček Svobodní Adam Zábranský Jak volí vaše peněženka

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama

Domácí zpravodajství

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

reklama