Švihlíková: Bereme mladé generaci sen o vlastním bydlení. A to nepřinese nic dobrého

Mladá generace lidí mnohdy nedosáhne na vlastní bydlení a plně si to uvědomuje. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové mladí lidé přichází o svůj sen, což může mít špatné dopady na jejich chování do budoucna. Řekla to v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

„Vlastní byt je znakem toho, že nastupující generace se má lépe než ta předchozí,“ řekla v pořadu Jak volí vaše peněženka Švihlíková. Tento stav ovšem neplatí. Silně je to podle ní patrné například v USA, kde již řada mladých lidí nyní zjistila, že se nebudou mít lépe než předešlá generace.

„My tady mladé generaci bereme sen,“ pokračovala Švihlíková s tím, že to u mladých lidí bude mít velké negativní důsledky v jejich chování.

Mladí lidé podle ekonomky a pedagožky nastupovali do života s tím, že někdy budou mít vlastní bydlení. Byl to jejich cíl. „Nyní vidí, že to je jinak,“ doplnila Švihlíková. Ta ve vysílání CNN Prima NEWS také zmínila, že ceny bytů dále rostou a stávají se spíše investicí. „Jsme v situaci, kdy klasické investice nebyly příliš atraktivní a covid zvýšil zájem o jistější investici,“ zmínila ekonomka. Lidé tak namísto zlata či stříbra kupují právě byty.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je třeba více stavět. „Je to jednoznačné řešení, žádné jiné není,“ řekl ve vysílání ekonom. Jak on, tak Švihlíková připomínají, že poptávka po bytech je daleko vyšší, než jaká je nabídka.

Na nájemném bydlení není nic špatného, míní Pirát Zábranský

O růstu cen bytů debatovali i pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) a předseda Svobodných Libor Vondráček. Prvně jmenovaný jako jednu z cest z této krize navrhl zlepšit podmínky nájemního bydlení. „Na nájemném bydlení není nic špatného. Cesta je zrovnoprávnit nájemní bydlení s vlastnickým,“ řekl Zábranský.

Podle Kovandy to však hlavní klíč není. „Ano, můžeme se bavit o doplňkových dílčích řešení. Můžeme se bavit i o tom, že obce či města budou stavět byty a dávat je sociálně slabším. Ale nelze to řešit plošně,“ uvedl ke slovům Zábranského ekonom. Ten považuje za vhodnou cestu zlehčit legislativu bytové výstavby.

Vondráček jako jeden nápad uvedl, že by mladým lidem zvýšil příjmy odpuštěním odvodů. „Všem do 26 let. Dnes se to takto odpouští studentům, ale myslím, že lidem na začátku života by to pomohlo,“ zmínil předseda Svobodných, který kandiduje za uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci.

Zábranský se jinak s Vondráčkem ve většině věcí shodl, čehož si všimla i Švihlíková. „Pánové si tu poměrně notovali a je to tím, že Pirátská strana dělá v předvolební kampani různé obraty,“ uvedla. „Piráti udělali otočku, protože někdy v dubnu nebo květnu měli návrh v interním tisku, že budou tvrdě zdaňovat nemovitosti,“ dodal Kovanda. Obává se, že by se Piráti k této věci mohli navrátit v okamžiku, kdyby uspěli ve volbách.

Tagy:
investice ekonomika bydlení CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda ekonom Piráti nájemné Česká pirátská strana Trikolóra Ilona Švihlíková stavební zákon USA vlastnictví Libor Vondráček Svobodní Strana svobodných občanů Adam Zábranský Jak volí vaše peněženka