CNN Prima News krajské a senátní volby

krajské a senátní volby

Výpis příspěvků ke štítku „krajské a senátní volby“

Pehe: ČSSD doplatila na svou rozplizlou politiku a spolupráci s Babišem

Česko zná nové složení Senátu. Z voleb vyšli nejlépe Starostové a nezávislí s osmi novými mandáty, tři získali lidovci a posílila i ODS. Debaklem skončily volby pro vládní ČSSD. Politolog Jiří Pehe v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že na jejích výsledcích se podepsala nejen „rozplizlá“ politika a vnitřní spory, ale i spolupráce s Andrejem Babišem, který straně převzal značnou část voličů.

Ignoruji vás, píše nová hejtmanka Zemanovi. Ovčáček mluví o tradiční nenávisti opozice

Nová hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) má dost výroků prezidenta Miloše Zemana a rozhodla se jej ignorovat. Oznámila to na svém twitterovém účtu. Vadí jí prezidentova negativní slova o podnikatelích. Na její počin reagoval tiskový mluvčí Zemana Jiří Ovčáček, podle kterého Pecková předvádí „tradiční společnou politiku opozičních stran“.

Senátní volby: V Praze bezpečně zvítězila Němcová, Láska se Smoljakem posty obhájili

Aktualizováno

V Praze pokračovalo druhé kolo senátních voleb hned ve třech obvodech. O senátorský post zde na Praze 5 a 9 probíhaliy těsné souboje, ze kterých nakonec vítězně vyšli obhajující senátoři Václav Láska (SEN 21) s Davidem Smoljakem (STAN). Ke střídání stráží naopak dojde na Praze 1, kde nad dosavadním členem horní komory Parlamentu Václavem Hamplem (za KDU-ČSL) zvítězila Miroslava Němcová (ODS). Ta od začátku sčítání hájila poměrně bezpečný náskok.

Odmítáme být za blbce, Piráti nám lhali, hřímá za STAN místopředseda Gazdík

Aktualizováno

Lídr STAN ve Zlínském kraji Petr Gazdík, který je také místopředsedou hnutí, kritizuje jednání Pirátů, dvojblok ve Zlínském kraji nevytvořili. Piráti zástupcům STAN podle Gazdíka při povolebním jednání lhali, nakonec se podle něj přiklonili k variantě koalice, kterou chce vítězné ANO sestavit s Piráty, ODS a ČSSD. Hnutí STAN by mělo ve čtvrtek hlasovat o spolupráci s Piráty při parlamentních volbách. Gazdík navrhne, aby o tom nehlasovali.

Politolog k volbám: Výchovný pohlavek pro ČSSD, lidé se bojí ekonomického koronaviru

Je to jednoznačně potrestání, výprask levice, která zlenivěla, nenasazovala témata a nesekundovala Babišovi, zhodnotil výsledky voleb v pořadu Nový den politolog Jan Kubáček. Voliči jsou podle něj naštvaní, ochotní přijít a podpořit opozici a zároveň Andrej Babiš umí stále mobilizovat. ANO zůstalo na svém, ale má minimální koaliční potenciál. Předseda strany Babiš si bude muset ošetřit koaličního partnera po sněmovních volbách, jinak se může stát, že dopadne jako Robert Fico nebo Jiří Paroubek, uvedl dále Kubáček.

Skončí Vystrčil jako šéf Senátu? STAN v něm nejspíš posílí a bude chtít změnu

Probíhající senátní volby můžou výrazně zamíchat rozdělením křesel v horní komoře Parlamentu. Podle nepsaných pravidel totiž post předsedy Senátu připadne nejsilnějšímu klubu. Pozici nyní zastává Miloš Vystrčil z ODS. O svůj post však může přijít i přes to, že v posledních týdnech vzbuzuje u části veřejnosti sympatie díky cestě na Tchaj-wan. Klub STAN, který má nyní v Senátu 19 členů stejně jako klub ODS, může s přispěním TOP 09 ještě posílit.

Babiš: Nejsme hnutím jednoho muže, v krajích chybí srdcaři. Piráti jsou extrémní levice

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš není dlouhodobě spokojen s fungováním hnutí v krajích. Chybí mu podle něj srdcaři a negeneruje lídry. Babiš to prohlásil v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz. Předseda vlády také vyjádřil lítost nad propadem sociální demokracie Jana Hamáčka, protože ten se k němu před volbami choval korektně. Hlasy ČSSD podle něj utekly k SPD a Pirátům, které označil za extrémní levici.

Kupka: ODS potvrdila roli nejsilnější opoziční strany. Oproti roku 2016 jsme uspěli

Lídr ODS ve Středočeském kraji Martin Kupka byl i kvůli rivalitě s hejtmankou ANO Jaroslavou Pokornou Jermanovou jednou z výrazných osobností krajských voleb. Přestože před hlasováním jasně avizoval touhu stát se novým hejtmanem, skončilo ODS za hnutím STAN. Strana neuspěla podle svých představ ani v dalších krajích. Přesto považuje místopředseda strany volby za úspěch.