reklama

Krajský úřad povolává studenty na pomoc seniorům. Za odmítnutí hrozí vysoká pokuta

Kvůli nedostatku zdravotnického personálu v domovech seniorů musí do těchto zařízení chodit pomáhat studenti středních a vyšších škol se sociálním zaměřením. Vláda o tom rozhodla v polovině března. Někteří ze studentů tak mají za sebou první den péče o staré lidi. Do domažlického domova zamířily i studentky pedagogiky.

reklama

Celkem se jedná o 12 studentů z několika škol napříč Plzeňským krajem. Hlavním kritériem při jejich výběru je plnoletost a studium oboru zaměřeného na sociální práci. Mezi nimi i osmnáctiletá Simona, která studuje obor předškolní a mimoškolní pedagogika na Střední odborné škole v Horšovském Týně. To, že do domova musela nastoupit, ji zaskočilo.

„Nechápu, proč tam nebyly poslány jiné obory, které s tím souvisí, jako je třeba sociální nebo zdrávka. Opravdu se mi to nelíbilo. Ten nátlak, pod kterým jsme byli, za pokutu 50 tisíc korun,“ popisuje Simona.

Nařízení vlády kritizují i rodiče Simony. Plzeňský kraj se brání tím, že postupuje přesně podle nařízení vlády. „Kraj se řídil usnesením vlády z 13. března a využil toho, že vláda nařídila pracovní povinnost studentům. V usnesení vlády jsou uvedené obory, které můžeme v tomto oslovit, takže postupujeme podle usnesení vlády,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Marešová.

K tématu

Studenti ale tvrdí, že nevěděli, jakou náplň jejich práce bude mít. Osmnáctiletá Michaela Husníková z Domažlic studuje pedagogické lyceum a měla strach, že se o staré lidi bez předchozích zkušeností nedokáže postarat. Dnes nakonec roznášela jídlo. „Takže nic těžkého, ale původně po nás chtěli mytí, hygienu, oblékání, krmení, prostě to, co normální pracovnice,“ studentka.

Michaela začala v Centru sociálních služeb Domažlice jako pomocná síla pracovat dnes v 6 hodin ráno. Informační dopis z Plzeňského kraje jí přišel minulý pátek a neměla podle vlastních slov čas na něj zareagovat. „Vůbec z toho nejsem nadšená, jelikož mám i babičku, která po chemoterapii trpí na zápaly plic, takže kdybych to přitáhla já domů, tak ji tím mohu ohrozit.“

Studenti mají povinnost pomáhat

Simona i Michaela zatím neví, jak dlouho budou do domova seniorů chodit pomáhat. Původně to měl být týden, je ale možné, že se termín prodlouží. „O tom nerozhoduju, kdo sem chodí nebo jak to bude. Mám indikaci, že se může stát, nevím, kdy to bude, jak postupuje hygiena, že budeme v personální krizi,“ obává se ředitelka domažlického domova pro seniory.

Studenti mají zároveň povinnost chodit do zařízení pomáhat po celou dobu trvání nouzového stavu. Pokud v domovech bude chybět zdravotnický personál, má krajský úřad právo povolat další.

Další hlavní zprávy

Soudy

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel

Prezident Miloš Zeman ve středu při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS stát při prodeji podvedli, protože Zemanův kabinet nevěděl, že skutečným nabyvatelem akcií firmy budou právě oni.

Historie

Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní

Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní

Hvězda filmového plátna, která se stala jedním z idolů své doby. Zahrála si v dnes již kultovních filmech jako Kristián, Přítelkyně pana ministra nebo Hotel Modrá hvězda. Ač se to zdá neuvěřitelné, herečka Adina Mandlová zemřela už před 30 lety. O její filmové kariéře a milencích v době nacistického Německa a emigraci toho bylo napsáno mnoho. Jaké ale měla dětství? A co všechno předcházelo její herecké kariéře?

Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Další články
reklama
reklama