První slova královny o nákaze covidem: Tahle hrozná pandemie. Člověka to unaví a vyčerpá

Britská královna Alžběta II. se poprvé vyjádřila k onemocnění COVID-19, které v únoru prodělala. Uvedla, že infekce ji velmi unavila a vyčerpala. Pětadevadesátiletá panovnice to podle BBC prohlásila při videohovoru s mužem, kterého nemoc připravila o otce a bratra, a se zaměstnanci nemocnice, kde se léčil.

Buckinghamský palác v únoru oznámil, že královna se nakazila koronavirem a pociťuje mírné příznaky onemocnění. Nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnice na světě se na veřejnosti příliš neobjevovala už od loňského října, kdy strávila noc v nemocnici kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním obtížím. Na konci března se zúčastnila mše ve Westminsterském opatství na počet svého manžela, prince Philipa, který zemřel loni v dubnu.

„Člověka to (COVID-19) velmi unaví a vyčerpá, že?“ řekla panovnice během videohovoru se zdravotníky a pacienty londýnské nemocnice, která otevřela oddělení na její počest. „Tahle hrozná pandemie. Není to pěkný výsledek,“ dodala směrem k pacientovi Asefu Hussainovi, který COVID-19 také prodělal, a jeho ženě Shamině.

Hussain byl v prosinci 2020 třetím členem své rodiny, kterého kvůli nemoci museli přijmout do nemocnice. Zatímco se tam léčil, jeho bratr a otec se stejnou diagnózou zemřeli. Sám strávil sedm týdnů na plicním ventilátoru, z následků se zotavuje do dnešních dnů.

Královna si také vyslechla, jak se zdravotníci vypořádali s obrovským přívalem pacientů s covidem. „Jako zdravotní sestry jsme se postaraly o to, aby nebyli sami,“ řekla panovnici jedna z ošetřovatelek. „Drželi jsme je za ruce, utírali jim slzy a utěšovali jsme je. Občas jsme měli pocit, že běžíme maraton bez cílové rovinky,“ dodala.

Tagy: