Kroužkovací válka vypukla, zvýší to účast ve volbách, shodli se Nečas a Svoboda

Cyril Svoboda s Petrem Nečasem a Janem Kavanem v pořadu Partie.

PARTIE Terezie Tománkové 3.10.2021

Spojení stran do koalice rozpoutalo kroužkovací válku. Shodli se na tom bývalí vrcholoví politici, exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a expremiér Petr Nečas (ODS). Uvedli to v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Voliči mohou na každé kandidátce zvolit až čtyři preferenční hlasy a tím vybrat mezi jednotlivými stranami a upřednostnit některé kandidáty.

„Lidé budou kroužkovat, já také. Kroužky mají dobrý dopad. Kroužkovací válka už začala, ale můžeme tím zvýšit účast,“ prohlásil Cyril Svoboda.

Společně s Nečasem se shodli na tom, že oba budou kroužkovat. „Kroužkoval jsem vždycky. Dodám, že především sám sebe. Nedokážu si ale představit, že bych nedal kroužek třeba Marku Bendovi,“ dodal Nečas.

O tom, že ke kroužkování bude docházet, už se nechali slyšet i sami kandidující politici. Zároveň se ale dušují, že k tomu nijak své příznivce nevyzývají. Voliči mohou ve volbách v rámci jedné kandidátky udělit až čtyři preferenční hlasy.

Podle dalšího z debatujících a bývalého exministra zahraničí Jana Kavana se nejedná tak úplně o válku, ale především o vyjádření preferencí.

„Nepoužil bych u kroužkování slovo válka, ale může to ilustrovat, jestli nejsou u koalic rozdíly v přístupech. Řada lidí z KDU-ČSL bude kroužkovat proti ODS. Stejně tak voliči STAN proti Pirátům. Nenazýval bych koalice slepencem. Ale předstírat, že jsou naprosto sjednocené, by bylo naivní,“ dodal Kavan.

O tom, kdo je vyhraje a kdo získá kolik preferenčních hlasů, bude jasno až v sobotu 9. října večer poté, co se odpoledne ve 14 hodin uzavřou volební místnosti. Pokud ještě stále nevíte, komu hlas hodit, může vám pomoci i debata Česko hledá premiéra, kde se o vaši přízeň utkají Andrej Babiš, Ivan Bartoš, Petr Fiala a Tomio Okamura, tedy čtveřice nejžhavějších kandidátů na premiéra. Na debatu se můžete dívat na CNN Prima NEWS v neděli od 20 hodin.

Tagy: