reklama

PŘEHLEDNĚ: Jak volit do Poslanecké sněmovny. Kroužkování i volby v karanténě

Jak volit v parlamentních volbách? Podzimní volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží, kromě výběru strany ovlivní složení sněmovny také preferenční hlasy. Poradíme vám, jak správně kroužkovat či jak hlasovat mimo své trvalé bydliště i v zahraničí. Existuje také možnost, že průběh voleb do Poslanecké sněmovny v pandemickém roce 2021 ovlivní nařízené karantény či izolace.

reklama

Hlasovací lístky a samotná volba

Jak a kdy dostanete volební lístky? O hlasovací lístky se volič nemusí příliš starat. Měl by je obdržet nejpozději jeden den před zahájením voleb do své poštovní schránky. Pokud je z nějakého důvodu neobdrží nebo si je zapomene doma, nic se neděje. Hlasovací lístky si může vyzvednout přímo ve volební místnosti.

Po obdržení úřední obálky od volební komise, u které se prokáže občanským průkazem či pasem, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Jedná se o povinnost. Pokud člověk za plentu nevstoupí, volba by mu neměla být umožněna.

Jak upravit hlasovací lístek: preferenční hlasy

Za plentou člověk vloží do obálky, kterou předtím obdržel od komise, jeden hlasovací lístek té politické strany, hnutí či koalice, pro niž se rozhodl hlasovat.

Pokud chcete na kandidátce podpořit konkrétní kandidáty a zvýšit jejich šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, můžete darovat preferenční hlasy až čtyřem kandidátům. Konkrétní jména vyberete tím, že zakroužkujete jejich pořadová čísla. Tuto možnost můžete, ale nemusíte využít. Můžete také udělat méně než čtyři kroužky.

Pokud člověk zakroužkuje více než čtyři kandidáty, nebudou preferenční hlasy platit. Volební hlas však sám o sobě platný zůstane. Neplatné jsou naopak ty hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Pokud je list například pomačkaný nebo natržený, ale jdou z něj vyčíst potřebné údaje, měl by platit. V žádném případě se nesmí stát, že by člověk omylem do obálky vložil více hlasovacích lístků. Nezalepenou obálku nakonec volič hodí před zraky volební komise do urny.

Hlasování do přenosné volební schránky

Ne všichni lidé jsou schopni do volební místnosti dojít. Nejčastěji jsou omezeni svým zdravotním stavem. Pro takové případy však existují přenosné volební schránky. Volič ve dnech voleb může požádat okrskovou volební místnost a ta k němu vyšle dva své členy s přenosnou urnou, úřední obálkou a s hlasovacími lístky. Lidé si mohou možnost hlasovat do přenosné volební schránky zajistit i předem na obecním úřadu.

Volby mimo trvalé bydliště a voličský průkaz

Jak volit mimo místo, kde bydlíte? Pokud nemůžete v danou dobu volit ve svém volebním okrsku, můžete si zařídit voličský průkaz a volit v jakékoliv volební místnosti. Volič si o voličský průkaz může zažádat na svém obecním nebo zastupitelském úřadě již ode dne vyhlášení voleb.

Voličský průkaz je pak vydán nejdříve 15 dnů před zahájením voleb. Voličským průkazem se člověk prokáže u volební komise ve vybraném volebním okrsku. Komise si průkaz vezme a voliče zapíše na zvláštní seznam. Co se týče voleb v zahraničí, platí, že člověk, který je v době voleb například na dovolené, může hlasovat ve zvláštním volebním okrsku při zastupitelském a konzulárním úřadu České republiky.

Volby v karanténě

Lidé, kteří budou počátkem října v povinné karanténě kvůli koronaviru, budou moci za vymezených podmínek hlasovat ve sněmovních volbách díky speciálnímu zákonu, který byl přijat v létě. Na jeho základě Zeman termíny vyhlásil. Podobně bylo zajištěno hlasování i při loňských senátních a krajských volbách.

Norma počítá stejně jako o loňských podzimních volbách se třemi variantami hlasování lidí v karanténě či izolaci. Jsou jimi drive-in hlasování na speciálně vybavených volebních stanovištích nebo hlasování do přenosných schránek, s nimiž za lidmi v individuální karanténě přijdou speciálně vybavení volební komisaři. Podobnou možnost budou mít i lidé, kteří budou v karanténě v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb.

Prezident Miloš Zeman v září vyhlásil termíny hlasování v říjnových sněmovních volbách pro lidi v karanténě. Na takzvaných volebních stanovištích budou volit ve středu 6. října. V takzvaných pobytových zařízeních, například v domovech pro seniory, se volby budou konat ve čtvrtek 7. října.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Babiš: Vyznamenání předávat nebudu. Když Zemanovi nebude líp, akce by se měla odložit
Andrej Babiš

Babiš: Vyznamenání předávat nebudu. Když Zemanovi nebude líp, akce by se měla odložit

Blíží se výročí vzniku samostatné Československé republiky a s ním spojený ceremoniál předávání státních vyznamenání prezidentem ČR. V případě, že se zdravotní stav Miloše Zemana do 28. října nezlepší, premiér Andrej Babiš (ANO) by akci odložil. Sám předávat vyznamenání nehodlá. V pořadu Nový den na stanici CNN Prima NEWS poznamenal, že by to nepovažoval za vhodné.

Nakažených covidem je přes tři tisíce denně. Přibývá hospitalizovaných i počet úmrtí
Koronavirus

Nakažených covidem je přes tři tisíce denně. Přibývá hospitalizovaných i počet úmrtí

 • Aktualizováno
 • Šíření covidu v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3 246 případů, což je o 1 739 víc než před týdnem a nejvíc za jediný den od 20. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Přibývá také nakažených pacientů, kteří musí být hospitalizováni. Od minulého úterý jejich počet stoupl o dvě pětiny na 620. Stovka lidí je v těžkém stavu. Prudce roste i počet úmrtí. Za posledních sedm dní zemřelo s covidem 51 lidí, zatímco třeba za celé září to bylo 44.

  Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

  Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

  Vláda zareaguje, až budou plné nemocnice, předvídá Flegr. Dušek přiznává rizikový scénář

  V Česku laboratoře začátkem týdne odhalily nejvíce nových případů koronaviru od dubna. Jen za pondělí jich přibylo 2 521, což byl dvojnásobek oproti předchozímu pondělí. Rychle se zvyšuje také počet hospitalizovaných. Podle Jaroslava Flegra vláda zbytečně otálí a účinné kroky zavede, až budou opět plné nemocnice. Předpovídá také rekordy v počtu nakažených a mrtvých.

  Vydejte Babiše. Žalobce opět požádá Sněmovnu o možnost stíhat premiéra v kauze Čapí hnízdo

  Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch znovu požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. A to po ustanovení nové Sněmovny. Řekl to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Šaroch měl původně o návrhu policie na podání obžaloby rozhodnout do středy, Babiš ale ve sněmovních volbách na začátku října znovu získal poslanecký mandát a tím i imunitu. Jeho stíhání je proto nyní přerušeno.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Jak bude vypadat předávání státních vyznamenání? Forejt řekl, kdo může nahradit Zemana

  Oslavy založení samostatného československého státu se kvapem blíží. S nimi je tradičně spojeno také předávání státních vyznamenání. Může jejich udělování proběhnout i bez účasti prezidenta? Mohl by ho někdo nahradit? Na tyto a další otázky v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS odpovídal bývalý šéf protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt.

  Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

  Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

  Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

  reklama