reklama

PŘEHLEDNĚ: Jak volit do Poslanecké sněmovny. Kroužkování i volby v karanténě

Jak volit v parlamentních volbách? Podzimní volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží, kromě výběru strany ovlivní složení sněmovny také preferenční hlasy. Poradíme vám, jak správně kroužkovat či jak hlasovat mimo své trvalé bydliště i v zahraničí. Existuje také možnost, že průběh voleb do Poslanecké sněmovny v pandemickém roce 2021 ovlivní nařízené karantény či izolace.

reklama

Hlasovací lístky a samotná volba

Jak a kdy dostanete volební lístky? O hlasovací lístky se volič nemusí příliš starat. Měl by je obdržet nejpozději jeden den před zahájením voleb do své poštovní schránky. Pokud je z nějakého důvodu neobdrží nebo si je zapomene doma, nic se neděje. Hlasovací lístky si může vyzvednout přímo ve volební místnosti.

Po obdržení úřední obálky od volební komise, u které se prokáže občanským průkazem či pasem, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Jedná se o povinnost. Pokud člověk za plentu nevstoupí, volba by mu neměla být umožněna.

Jak upravit hlasovací lístek: preferenční hlasy

Za plentou člověk vloží do obálky, kterou předtím obdržel od komise, jeden hlasovací lístek té politické strany, hnutí či koalice, pro niž se rozhodl hlasovat.

Pokud chcete na kandidátce podpořit konkrétní kandidáty a zvýšit jejich šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, můžete darovat preferenční hlasy až čtyřem kandidátům. Konkrétní jména vyberete tím, že zakroužkujete jejich pořadová čísla. Tuto možnost můžete, ale nemusíte využít. Můžete také udělat méně než čtyři kroužky.

Pokud člověk zakroužkuje více než čtyři kandidáty, nebudou preferenční hlasy platit. Volební hlas však sám o sobě platný zůstane. Neplatné jsou naopak ty hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Pokud je list například pomačkaný nebo natržený, ale jdou z něj vyčíst potřebné údaje, měl by platit. V žádném případě se nesmí stát, že by člověk omylem do obálky vložil více hlasovacích lístků. Nezalepenou obálku nakonec volič hodí před zraky volební komise do urny.

Hlasování do přenosné volební schránky

Ne všichni lidé jsou schopni do volební místnosti dojít. Nejčastěji jsou omezeni svým zdravotním stavem. Pro takové případy však existují přenosné volební schránky. Volič ve dnech voleb může požádat okrskovou volební místnost a ta k němu vyšle dva své členy s přenosnou urnou, úřední obálkou a s hlasovacími lístky. Lidé si mohou možnost hlasovat do přenosné volební schránky zajistit i předem na obecním úřadu.

Volby mimo trvalé bydliště a voličský průkaz

Jak volit mimo místo, kde bydlíte? Pokud nemůžete v danou dobu volit ve svém volebním okrsku, můžete si zařídit voličský průkaz a volit v jakékoliv volební místnosti. Volič si o voličský průkaz může zažádat na svém obecním nebo zastupitelském úřadě již ode dne vyhlášení voleb.

Voličský průkaz je pak vydán nejdříve 15 dnů před zahájením voleb. Voličským průkazem se člověk prokáže u volební komise ve vybraném volebním okrsku. Komise si průkaz vezme a voliče zapíše na zvláštní seznam. Co se týče voleb v zahraničí, platí, že člověk, který je v době voleb například na dovolené, může hlasovat ve zvláštním volebním okrsku při zastupitelském a konzulárním úřadu České republiky.

Volby v karanténě

Vzhledem ke koronaviru a nejisté epidemiologické situaci je možné, že někteří lidé mohou být v době voleb v hygienou nařízené karanténě. Jak volit v takovém případě? Podle nového zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny budou v říjnových sněmovních volbách pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru připraveny přenosné volební schránky a volební stanoviště pro hlasování z auta.

Předpis se po dohodě se sněmovními stranami změnil tak, že se zvláštní způsoby hlasování využijí jen tehdy, když bude v polovině září kvůli covidu v Česku vyhlášen pandemický či nouzový stav.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama