Ve Swindonu ve Velké Británii se nachází kruhový objezd, který je označován za noční můru řidičů – jednu z nejobtížnějších křižovatek na světě. Ve skutečnosti je ale velmi bezpečný. Pochybnosti, zda by si čeští řidiči s takovou soustavou odboček a jízdních pruhů poradili, však zůstávají.
Kruhový objezd je, jak známo, dobrým řešením pro plynulou jízdu v oblastech s hustým provozem. Kromě prostého kruhového objezdu tradičního tvaru neboli rondelu ale můžete natrefit také na „turbínu“ a dokonce „sušenku“. Do seznamu variant „kruháku“ lze přidat také „Magický kruhový objezd“ ve Velké Británii.
Doprava ze všech stran
Samo řešení britské komplikované křižovatky je poměrně staré, protože bylo vyvinuto už v roce 1972. Smysl byl jasný – odlehčit husté dopravě na křižovatce spojující až pět silnic. Vzniklo tedy pár malých jednosměrných kruhových objezdů spojených do jednoho většího. Celá křižovatka má celkem 38 jízdních pruhů a je bez semaforů.
Zpočátku se tento kruhový objezd nejmenoval jako nyní, ale brzy po zprovoznění mu začali sami obyvatelé říkat „kouzelný kruhový objezd“. Představitelé města nakonec rozhodli, že to bude i oficiální název této neobvyklé křižovatky.
Komplikované, ale bezpečné
Při pohledu na zvolené řešení skutečně nelze nenabýt dojmu, že bezpečné projetí křižovatky vyžaduje nadpřirozené schopnosti. Už samotné schéma objezdu je děsivé a ještě komplikovaněji vypadá, když se po ní prohánějí auta. I přes houstnoucí provoz je to však bezpečné místo s méně kolizemi než na běžných křižovatkách.
„Kouzelný kruhák“ nabízí mnoho jízdních variant. Krajní a největší kruhový objezd vede dopravu ve směru hodinových ručiček, zatímco vnitřní kruh je v opačném směru. Můžete projet vnějším kruhem, vnitřním kruhem nebo využít jinou alternativní trasu přes mini kruhové objezdy, abyste dosáhli svého výjezdu.
V roce 2005 bylo místo nicméně zvoleno nejhorším kruhovým objezdem v průzkumu veřejného mínění organizovaného jednou britskou pojišťovnou. O dva roky později jej za něj označil i britský automobilový časopis „Auto Express“, následně s podobným závěrem přišel i web BBC News.
Zajímavé je, že díky tomuto unikátnímu řešení jinak nezajímavé průmyslové město navštěvují turisté, kteří chtějí naživo vidět, jak zde provoz vypadá.