Kuba: Společnost nemá nekonečné lidské kapacity. Každá sestřička má doma rodinu a děti

Společnost si podle šéfa asociace krajů Martina Kuby (ODS) zvykla, že na vše máme nekonečné lidské kapacity. Podle Kuby to je jen naivní představa. Varoval, že kvůli epidemii může ze zdravotnictví odejít řada zdravotních sestřiček a pak nastane velký problém.

„Společnost si zvykla, že na vše máme kapacity. Společnost nemá nekonečné lidské kapacity, každá sestřička má doma také rodinu a děti,“ prohlásil hejtman v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Podle Kuby existují dva světy. Jeden normální, kde vše funguje, a druhý za zdmi nemocnic. „Tam jsou lidé extrémně přetížení a nemohu to vydržet dlouho. Nedivil bych se, kdyby řada těch děvčat po této vlně ve zdravotnictví skončila. Není vyloučeno, že to do budoucna může být rizikový fenomén,“ varoval Kuba.

Řada nemocnic je na hraně svých kapacit. Praha například minulý týden požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích kvůli nedostatku personálu. Jen v pražských nemocnicích bude podle odhadů na konci prosince chybět 150 doktorů a 150 sester.

Situace je kritická i na Zlínsku. Vsetínská nemocnice uvedla, že je na hranici svých kapacit, personál je vyčerpaný a přibývá pracovních neschopností. Středočeské nemocnice krizovou situaci zvládají, musejí ale omezovat péči. Vypomáhá v nich armáda, někde i dobrovolníci. Kromě vyčerpání navíc zdravotníci čelí nebývalé vlně agrese.

Prymula je optimistický

Čísla nově nakažených jsou stále vysoká. Testy denně odhalují tisíce nových případů. V posledních dnech ale mírně klesají, lehce se snižuje i počet hospitalizovaných. Epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula je proto ohledně vývoje pandemie koronaviru optimistický. Poslední čísla z nemocnic podle něj ukazují, že se můžeme vrátit do normálu. Podle Prymuly záleží na tom, jak se bude chovat nová varianta omikron.

„Čísla přinášejí optimismus. Poklesli jsme v hospitalizacích, může to být signál, že se vracíme zpátky a odrazili jsme se z nejhoršího,“ prohlásil v Partii Terezie Tománkové Roman Prymula.

Tagy: