reklama

Kuba: Společnost nemá nekonečné lidské kapacity. Každá sestřička má doma rodinu a děti

Společnost si podle šéfa asociace krajů Martina Kuby (ODS) zvykla, že na vše máme nekonečné lidské kapacity. Podle Kuby to je jen naivní představa. Varoval, že kvůli epidemii může ze zdravotnictví odejít řada zdravotních sestřiček a pak nastane velký problém.

reklama

„Společnost si zvykla, že na vše máme kapacity. Společnost nemá nekonečné lidské kapacity, každá sestřička má doma také rodinu a děti,“ prohlásil hejtman v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Podle Kuby existují dva světy. Jeden normální, kde vše funguje, a druhý za zdmi nemocnic. „Tam jsou lidé extrémně přetížení a nemohu to vydržet dlouho. Nedivil bych se, kdyby řada těch děvčat po této vlně ve zdravotnictví skončila. Není vyloučeno, že to do budoucna může být rizikový fenomén,“ varoval Kuba.

Řada nemocnic je na hraně svých kapacit. Praha například minulý týden požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích kvůli nedostatku personálu. Jen v pražských nemocnicích bude podle odhadů na konci prosince chybět 150 doktorů a 150 sester.

Situace je kritická i na Zlínsku. Vsetínská nemocnice uvedla, že je na hranici svých kapacit, personál je vyčerpaný a přibývá pracovních neschopností. Středočeské nemocnice krizovou situaci zvládají, musejí ale omezovat péči. Vypomáhá v nich armáda, někde i dobrovolníci. Kromě vyčerpání navíc zdravotníci čelí nebývalé vlně agrese.

Prymula je optimistický

Čísla nově nakažených jsou stále vysoká. Testy denně odhalují tisíce nových případů. V posledních dnech ale mírně klesají, lehce se snižuje i počet hospitalizovaných. Epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula je proto ohledně vývoje pandemie koronaviru optimistický. Poslední čísla z nemocnic podle něj ukazují, že se můžeme vrátit do normálu. Podle Prymuly záleží na tom, jak se bude chovat nová varianta omikron.

„Čísla přinášejí optimismus. Poklesli jsme v hospitalizacích, může to být signál, že se vracíme zpátky a odrazili jsme se z nejhoršího,“ prohlásil v Partii Terezie Tománkové Roman Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama