reklama

Kuba: Testy není možné hradit dlouhodobě. Pozitivní motivace k očkování se vyčerpávají

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) si nemyslí, že by bylo dlouhodobě udržitelné, aby neočkovaní lidé měli testy na covid hrazené ze zdravotního pojištění. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. „Je vidět, že když se podmínky zpřísní, zájem o očkování roste. Pozitivní motivace se z velké části vyčerpaly,“ dodal.

reklama

Vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci promýšlí další proticovidová omezení. Od 1. listopadu skončí proplácení testů pro dospělé.

Z veřejného zdravotního pojištění budou mít testy hrazené pouze děti, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se očkovat nemohou. Hospodští také budou povinni kontrolovat bezinfekčnost hostů. Opatření mají motivovat dosud neočkované k tomu, aby se nechali vakcinovat.

I když koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s tímto krokem nesouhlasí, jihočeský hejtman Martin Kuba připouští, že dlouhodobé placení testů ze zdravotního pojištění není udržitelné. „Je vidět, že když se podmínky zpřísní, zájem o očkování roste,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Narážel tím na fakt, že se od vyhlášení konce hrazení testů pro všechny zvedl zájem o očkování v centrech bez předešlé registrace. „Pozitivní motivace se z velké části vyčerpaly. Nejlepší motivace jsou strach z nemoci a ze zpřísnění kritérií,“ doplnil. Stát si podle něj v tomto ohledu musí vybrat, do jakých sfér ve zdravotnictví bude finance posílat.

Maříková: Testovat by se měli i očkovaní

„Společnost se musí rozhodnout, jestli chce donekonečna platit za testy miliardy. Pak má dítě těžkou chorobu a my na jeho léčení sbíráme víčka od lahví,“ zmínil Kuba. Někteří kritici však v souvislosti se zpoplatněnými testy vládu kritizují za to, že už pak očkování nebude zcela dobrovolné.

Třeba poslankyně Karla Maříková (SPD) by místo zpoplatnění testů naopak nařizovala testování i očkovaným. „Jedna skupina nemůže být zvýhodňována. Měli by se testovat i očkovaní. Jen tak bude mít testování smysl,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS. Připomněla také, že covid mohou přenášet i vakcinovaní.

Podle odborníků i statistik z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je však v případě očkovaných mnohem menší šance, že se koronavirem infikují i že ho v případě nákazy budou šířit dál.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek také v úterý uvedl, že ze všech pacientů v Česku, kteří skončí na jednotce intenzivní péče (JIP) s těžkým průběhem, je pouze 22 procent naočkovaných. Druhou dávkou vakcíny je v Česku v současnosti naočkováno něco přes šest milionů Čechů, což je přibližně 57 procent obyvatel.

ČR v tomto ohledu patří v Evropské unii spíše k podprůměru, některé evropské země se blíží 90 procentům. Ukazuje se přitom, že státy, které dosáhly proočkovanosti alespoň 80 procent, už epidemii zvládají bez větších problémů. Jako příklad lze uvést Portugalsko, které je počtem obyvatel srovnatelné s Českou republikou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama