Kuba: Testy není možné hradit dlouhodobě. Pozitivní motivace k očkování se vyčerpávají

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) si nemyslí, že by bylo dlouhodobě udržitelné, aby neočkovaní lidé měli testy na covid hrazené ze zdravotního pojištění. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. „Je vidět, že když se podmínky zpřísní, zájem o očkování roste. Pozitivní motivace se z velké části vyčerpaly,“ dodal.

Vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci promýšlí další proticovidová omezení. Od 1. listopadu skončí proplácení testů pro dospělé.

Z veřejného zdravotního pojištění budou mít testy hrazené pouze děti, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se očkovat nemohou. Hospodští také budou povinni kontrolovat bezinfekčnost hostů. Opatření mají motivovat dosud neočkované k tomu, aby se nechali vakcinovat.

I když koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s tímto krokem nesouhlasí, jihočeský hejtman Martin Kuba připouští, že dlouhodobé placení testů ze zdravotního pojištění není udržitelné. „Je vidět, že když se podmínky zpřísní, zájem o očkování roste,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Narážel tím na fakt, že se od vyhlášení konce hrazení testů pro všechny zvedl zájem o očkování v centrech bez předešlé registrace. „Pozitivní motivace se z velké části vyčerpaly. Nejlepší motivace jsou strach z nemoci a ze zpřísnění kritérií,“ doplnil. Stát si podle něj v tomto ohledu musí vybrat, do jakých sfér ve zdravotnictví bude finance posílat.

Maříková: Testovat by se měli i očkovaní

„Společnost se musí rozhodnout, jestli chce donekonečna platit za testy miliardy. Pak má dítě těžkou chorobu a my na jeho léčení sbíráme víčka od lahví,“ zmínil Kuba. Někteří kritici však v souvislosti se zpoplatněnými testy vládu kritizují za to, že už pak očkování nebude zcela dobrovolné.

Třeba poslankyně Karla Maříková (SPD) by místo zpoplatnění testů naopak nařizovala testování i očkovaným. „Jedna skupina nemůže být zvýhodňována. Měli by se testovat i očkovaní. Jen tak bude mít testování smysl,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS. Připomněla také, že covid mohou přenášet i vakcinovaní.

Podle odborníků i statistik z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je však v případě očkovaných mnohem menší šance, že se koronavirem infikují i že ho v případě nákazy budou šířit dál.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek také v úterý uvedl, že ze všech pacientů v Česku, kteří skončí na jednotce intenzivní péče (JIP) s těžkým průběhem, je pouze 22 procent naočkovaných. Druhou dávkou vakcíny je v Česku v současnosti naočkováno něco přes šest milionů Čechů, což je přibližně 57 procent obyvatel.

ČR v tomto ohledu patří v Evropské unii spíše k podprůměru, některé evropské země se blíží 90 procentům. Ukazuje se přitom, že státy, které dosáhly proočkovanosti alespoň 80 procent, už epidemii zvládají bez větších problémů. Jako příklad lze uvést Portugalsko, které je počtem obyvatel srovnatelné s Českou republikou.

Tagy: