Minulý týden byl pro Českou republiku signálem, že bude zle. Zázrak nečekejme, řekl v úterý na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Důležitá je podle něj proočkovanost obyvatel. To potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Počty nakažených covidem rostou. „Minulý týden byl signálem, že bude zle. I kdyby se stal zázrak, tak virus má brzdnou dráhu minimálně 14 dnů. Kéž bychom byli naočkováni jako Portugalsko,“ řekl Dušek.
Téměř 50 tisíc nakažených denně, Británie přesto nechce lockdown. Na co spoléhá?
V Evropě se s příchodem chladného počasí znovu šíří koronavirus a na západě kontinentu to nejvíce odnáší Velká Británie. Ve Spojeném království evidují sedmidenní průměr nakažených těsně pod hranicí 50 tisíc případů, tamní vláda ale přesto zatím nechce zavádět omezení a spoléhá na takzvaný plán A. V čem spočívá?
V tomto nebo příštím týdnu podle Duška celá Česká republika dosáhne 300 případů nákaz covidem týdně na 100 tisíc obyvatel. Situace podle něj bohužel naplňuje předpovídané trendy. „Nepochybně se dostaneme na pět tisíc případů, možná nad sedm tisíc za týden. Překonali jsme tisíc pacientů v nemocnicích. Počet hospitalizovaných by mohl do konce roku překonat i dva tisíce denně,“ uvedl Dušek.
„Kdybychom byli stoprocentně naočkováni, viděli bychom maximálně třetinová čísla a nehrozilo by zahlcení lůžkové péče,“ pokračoval šéf ÚZIS s tím, že Česko je nedostatečně proočkováno. „Očkování skutečně funguje, ale nemůže fungovat stoprocentně. Žádné nemůže. Je ale cestou ven z epidemie,“ dodal Dušek.
Ministr zdravotnictví Vojtěch poděkoval těm, kteří se nechali očkovat. „Nemohu poděkovat 30 procentům lidí, kteří jsou k infekci vnímaví a neočkovací. Jde o infekci neočkovaných. Většina v těžkém stavu jsou neočkovaní. Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření a jít dělat něco jiného,“ zdůraznil Vojtěch.