reklama

Dostál o očkovací kampani: Zneužít strach ze smrti v reklamě na léky je nejhlubší dno

Vládní kampaň, v rámci které byly zveřejněny autentické fotografie covid pacientů z nemocnic, je nejhlubší dno. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl právník a expert Pirátské strany pro oblast zdravotnictví Ondřej Dostál. Ministerstvo zdravotnictví podle něj zneužilo strachu ze smrti. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka a koordinátora očkovací kampaně Daniela Köppla je to ale jedna z cest, která je nutná.

reklama

„Využívat motiv strachu ze smrti v reklamě na léky je nejhlubší dno, se kterým jsem se ve své praxi setkal. Domnívám se, že je to zcela nevhodné a ztotožňuji se s názorem rektora ČVÚT, že takto postavená reklama rozhodně pomoci nemůže,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS expert Pirátské strany pro oblast zdravotnictví.

Podle něj by mohlo pomoci něco jiného. „Lidé věří svým ošetřujícím lékařům a je zapotřebí, aby oni vykonali návštěvní službu, výkon pohovoru s rodinou a edukace pacienta, které jsou hrazené ze zdravotního pojištění,“ podotkl Dostál s tím, že jen touto cestou lze posoudit, zda dotyčný vakcinaci potřebuje a zda se nechá lékařem přesvědčit.

Fotografie ukazují lidi nakažené covidem, kteří buď zemřeli, nebo měli velmi těžký průběh nemoci. Snímky jsou od fotografa Lukáše Bíby. Jeden z plakátů hlásá například „Uvěřil dezinformacím“.

„Dostál je právník a politik, každý máme svou odbornost. Tlak a důvod této formy kamapně je apelativní. Jsme ve stejné situaci jako řada západních států v Evropské unii (EU), kdy jsme narazili na hranici lidí, kteří se nechali dobrovolně očkovat a jsou aktivní a ochotní pro to něco udělat,“ oponoval Köppl s tím, že je nutné zburcovat ty, kteří vakcinaci odkládali.

„Chceme jim ukázat, že odklad očkování může mít fatální následky,“ podotkl. Je prý logické, že se očkovací kampaň vyvíjí. „Musí více upozornit na to, co se děje. Jedná se o reálné fotky. Tohle zdravotníci na jednotkách intenzivní péče zažívají každý den,“ dodal.

S tím souhlasil i prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Před volbami politici nechtěli přijímat nepopulární opatření, já je z části chápu. Byly tu skupiny politiků, kteří měli kampaň postavenou jen proti covidu. Seriozní politici se báli, že tvrdším přístupem by nahráli hlasy jim, to se nestalo. Politici by se nyní měli pokusit něco dělat. Virus je před námi,“ varoval Kubek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa
360°

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa

Nová varianta covidu – omikron – dělá vrásky vládám po celém světě. Podle imunologa Zdeňka Hela však nezáleží na tom, zda infekčnější varianta doputuje až do Česka, nejhorší scénář nás čeká tak či tak. „Dá se očekávat, že nás na začátku prosince čeká humanitární krize, humanitární katastrofa. Nemocnice nebudou stíhat, lidem se nedostane péče. Musíme dělat vše, abychom to co nejvíce omezili,“ uvedl v pořadu 360°.

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama