Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
Kulka, která zažehla velkou válku: Před 107 lety v Sarajevu zemřel Ferdinand d’Este Zdroj: Profimedia.cz
Kulka, která zažehla velkou válku: Před 107 lety v Sarajevu zemřel Ferdinand d’Este Zdroj: Profimedia.cz
Před 107 lety zastřelil atentátník Gavrilo Princip v bosenském Sarajevu následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d’Este a jeho ženu Žofii Chotkovou. Incident odstartoval první světovou válku a uvrhl Evropu do brutálního čtyřletého konfliktu. Samotný atentát byl ale už jen poslední kapkou v moři dlouhodobě napjatých vztahů mezi národy.
Je červen roku 1914. A v Evropě je dusno. Nemůže za to ani tak teplé počasí, jako spíše napjaté politické klima mezi evropskými státy. Mnohé z nich v čele s Německem masivně zbrojí a připravují se na válku. Zvláště horko je toho času na Balkáně.
Rakousko-Uhersko totiž roku 1908 anektovalo Bosnu a Hercegovinu, s čímž se nehodlala smířit ani sarajevská vláda ani sousední Srbsko. Po sérii vojenských půtek na balkánském ostrově už začíná být jasné, že válka brzy vypukne právě tam. Politické karty už ostatně byly rozdány dlouho dopředu, již několik let před první světovou válkou se zformovaly aliance států Dohody (Velká Británie, Francie, Rusko) proti centrálním mocnostem (Německo, Rakousko-Uhersko a zprvu též Itálie).
Evropa tak čeká už jen na jiskru, při které vzplanou mnohaleté spory, ústrky a křivdy mezi jednotlivými státy a vojáci vyběhnou do zákopů.
Na konci června roku 1914 se následník rakousko-uherského trůnu Ferdinand d’Este vydá se svou ženou na výpravu do Bosny a Hercegoviny, kde dvojice hodlá přihlížet masivní vojenské přehlídce. Manévry chce Vídeň ilustrovat svou vojenskou připravenost a rovněž i nadvládu nad anektovanou Bosnou.
Odpůrci Rakouska-Uherska zbystří. Radikální skupina Mladá Bosna, která bojuje za autonomii Bosny a je napojená na organizaci Černá ruka paktující se se srbskou rozvědkou, se rozhodne Ferdinanda zabít. Po několikaměsíčních přípravách se 28. června vydá pětice atentátníků do ulic Sarajeva, mezi nimi i dvacetiletý Gavrilo Princip.
28 June 1914. The assassination of Archduke Franz Ferdinand of Austria, heir presumptive to the Austro-Hungarian throne and his wife Sophie, Duchess of Hohenberg in Sarajevo. pic.twitter.com/Yngy0kfLS3
— Ron Eisele (@ron_eisele) June 27, 2021
Delegace z Rakouska-Uherska mezitím také dorazila do Bosny a kolona šesti aut i s následníkem trůnu vyrazí ráno k sarajevské radnici. Atentátníci nelení a už po desáté hodině dopolední dojde k prvnímu incidentu – jeden z útočníků hodí na vůz s Ferdinandem bombu, ta se ale odrazí od vozidla a spadne na ulici, kde po ní po výbuchu zůstane obří kráter. Šrapnely poraní zhruba dvacet lidí a také vojáky, kteří Ferdinanda doprovázejí. Jemu ani jeho ženě se ale nic nestane.
Viditelně otřesený Ferdinand na radu Žofie neodvolá cestu k radnici a pokračuje v naplánovaném programu. Po návštěvě radnice se navíc rozhodne, že navštíví v nemocnici vojáky, které zranil výbuch bomby. Což se mu později stane osudným.
Atentátníci se mezitím rozutekli a pomalu se začali smiřovat s tím, že akce skončila neúspěšně. Jenže kolem jednoho z nich – Principa – se v průběhu dne opět objeví kolona aut, která míří do nemocnice. Útočník využije dezorientovaného řidiče šlechtického vozu, který se musel v jedné uličce složitě otáčet, a přistoupí blíže k automobilu.
#OTD 1914: Archduke Franz Ferdinand of Austria and his wife Sophie were killed by a Bosnian Serb nationalist during an official visit to the Bosnian capital of Sarajevo. The killings sparked a chain of events that led to the outbreak of World War I. pic.twitter.com/8qwlzU3ONJ
— Politics & Contemporary History at Salford (@SalfordUni_PCH) June 28, 2021
Spustí se palba. Princip střelbou z poloautomatické pistole smrtelně zraní Ferdinanda i jeho ženu Žofii. Následník trůnu údajně před smrtí křičel, aby jeho manželka zůstala naživu pro blaho jejich dětí. Poté Ferdinand vydechl naposledy, Žofie umírá jen chvíli po něm.
Atentát na následníka vídeňského trůnu šokuje celou Evropu. Rakousko-Uhersko dá Srbsku ultimátum, aby celou záležitost začalo prošetřovat. Vídeň se ale ve skutečnosti snaží vyhlásit Bělehradu válku, a proto jsou body ultimáta pro Srbsko prakticky nesplnitelné.
Ultimátum proto za měsíc vyprší a 28. července začíná první světová válka, které se dříve říkalo pouze velká válka. A Evropa je v ohni.