reklama

Zaorálek: Kultura se pořád nevzchopila. Lidem vadí roušky, vracejí se postupně

Kultura, kterou stejně jako jiné oblasti zasáhla pandemie koronaviru, se stále nepostavila na nohy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl šéf resortu kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj pro řadu lidí není komfortní sledovat film v rouškách nebo dodržovat další opatření. Návrat do normálu tak bude ještě dlouho trvat, dodal.

reklama

„Není to tak, že se postavíme na nohy okamžitě. Ukazuje se, že lidé se vracejí postupně. Některým se nelíbí povinnost nošení roušek, není jim to příjemné,“ uvedl v pořadu Nový den ministr kultury.

O „hladu“ po kultuře tak podle něj nemůže být řeč. „Je ale pravdou, že jsem navštívil řadu akcí a je zřejmé, že lidé zažívají velkou radost,“ doplnil Zaorálek ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že šlo ale o ty, kteří se do kina, na představení nebo na koncert vydali.

„Návrat k normálu bude trvat. Pro kulturu je to zápas. Řada lidí si za sebou táhne dluhy,“ doplnil dále Zaorálek, který zároveň zdůraznil, že umělci stále mohou žádat o kompenzace. Zmínil „covidové“ programy, ale i ty běžné. „O dotace lze žádat jako v minulosti, i ty mohou pomoci kompenzovat ztráty,“ upřesnil.

Podzim Zaorálek vnímá optimisticky. „Věřím, že podzim zvládneme, a to díky promořenosti a hlavně očkování,“ podotkl s tím, že by se další lockdown opakovat neměl.

Lidé na naše témata slyší

Kromě kultury byla v Novém dni řeč i o nadcházejících volbách. ČSSD ve volebních modelech ztrácí a dokonce hrozí, že se nedostane do Sněmovny. To předpovídají i někteří odborníci. „Měli jsme plné ruce práce, soustředili jsme se spíš na to než na marketing. Kampaň jsme odstartovali před týdnem a lidé na naše témata slyší,“ tvrdil ministr kultury.

ČSSD, která nyní bojuje o přežití, přitom byla donedávna jednou z nejsilnějších stran v Česku. Do říjnových voleb tak vytahuje známé osobnosti, které stranu táhly v její lepší éře. Za ČSSD kandidují například expremiér Vladimír Špidla či bývalí ministři Zdeněk Škromach nebo Milan Urban.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama