reklama

Kupka: Nejsme sebevrazi, lockdown snad nebude nutný. Lékaře si ale z prstu nevycucáme

Nejsme vládou sebevrahů, přestože nás čeká boj s pandemií či energetickou krizí, říká o novém kabinetu budoucí ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka. Podle něj vláda bere možný plošný lockdown až jako poslední řešení. Řekl to ve vysílání pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

I když čeká budoucí vládu premiéra Petra Fialy (ODS) série časovaných bomb v podobě těžkých témat, hodlají strany pětikoalice (Spolu a PirSTAN) nový kabinet vytvořit. „Nejsme sebevrazi, ale jsme přesvědčení, že republika potřebuje odpovědnou vládu,“ prohlásil sebevědomě Kupka.

Jako nejdůležitější témata k řešení na úrovni vlády považuje zadlužování, energetickou krizi a samozřejmě pandemii koronaviru. „Dali jsme krátkodobý a střednědobý plán na řešení covidu. Není to věc, za kterou bychom mohli udělat tečku během dvou či tří týdnů, ale je to záležitost, se kterou se musíme vypořádat,“ pokračoval místopředseda ODS.

Podle něj je budoucí kabinet nakloněn pravidelnému testování ve školách metodou PCR, do karantény by pak měly putovat jen ty děti, které budou skutečně pozitivní, ostatní by se měly dál normálně učit.

Volá také po urychleném očkování třetí dávkou či větším zapojení armády. „Důležité je, aby si všichni uvědomili, že zdravotníci jsou součástí společnosti. Nikdo si nemůže z prstu vycucat nové lékaře a nové sestry,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS budoucí ministr dopravy.

Podle svých slov „pevně doufá“, že se lockdownu podaří zabránit. „Bez pochopení a přijetí dílu odpovědnosti to bude velmi obtížné,“ apeloval na každého Čecha.

Vstřícně se chce nová vláda stavět také k tzv. švýcarskému modelu, který uznává určitou hladinu protilátek v krvi. „Pokud mají lidé dostatečnou imunitu, tak bych to také považoval za bezpečné,“ uvedl dosavadní starosta středočeských Líbeznic.

Jaké budou dopravní priority?

Kupka má v nové vládě usednout na post ministra dopravy. Do funkce přichází jako radní pro dopravu Středočeského kraje, kterým se stal po loňských krajských volbách. Poslední dva roky vedl resort Karel Havlíček (ANO), který ale zároveň seděl na ministerstvu průmyslu.

„Musí se udělat inventura úřadu. Pro dobré zvládnutí resortu a rozvoj dopravy v České republice je potřeba navazovat na to, co udělali předchůdci, ale, a to říkám jedním dechem, je potřeba to posunout,“ míní Kupka.

Slibuje, že se výstavba dálnic zrychlí a stanovil si i priority pro své působení na ministerstvu. „Za mě bude důležité posunout výstavbu Pražského okruhu,“ uvedl svou hlavní prioritu. Mezi ty další bude patřit dálnice D3, D6 a moravská spojnice směrem na rakouskou Vídeň či na Slovensko. Opomenout podle něj nelze ani výstavbu vysokorychlostních železnic.

Prezident kandidáta na ministra vetovat nemůže

Prezident Miloš Zeman již ve středu budoucímu premiérovi Petru Fialovi oznámil, že mezi kandidáty na ministry má problém s jedním z nich. Spekuluje se o tom, že by to měl být Jan Lipavský, kterého navrhují Piráti na post šéfa české diplomacie. Lipavský mimo jiné zasedal v minulém období v zahraničním výboru Sněmovny a opakovaně žádal odebrání pasu Martinu Nejedlému, prezidentovu kontroverznímu externímu poradci.

Podle Kupky ale Zeman právo veta v případě jmenování ministrů nemá. „Ústava přece jasně říká, jaká je role vlády, premiéra a prezidenta. A ta žádné veto prezidentovi nedává,“ připomně budoucí ministr dopravy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama