Přestože se Jan Lipavský letos do Poslanecké sněmovny neprobojoval, má našlápnuto stát se na další čtyři roky šéfem diplomacie. Kdo je tento šestatřicetiletý Pirát, který je členem strany od roku 2015, a jaké byly jeho názory na zahraniční politiku v posledních čtyřech letech? A bude to právě on, koho odmítne prezident Miloš Zeman jmenovat ministrem?
Jan Lipavský se narodil 2. července 1985. Vystudoval bakalářský obor mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Během studia absolvoval dvousemestrální pobyt na britské Univerzitě v Kentu v rámci studijního programu Erasmus. Před vstupem do politiky pracoval jako analytik i manažer v oblasti informačních technologií v soukromém sektoru.
V poslanecké lavici se poslední čtyři roky věnoval především zahraniční a bezpečnostní politice. Byl místopředsedou zahraničního výboru a výboru pro obranu. Aktivní byl i v otázkách migrace a kybernetické bezpečnosti.
Čína jako hrozba
Lipavský se kriticky stavěl především k diplomatickým vztahům Česka s Čínou a Ruskem. „Pokud chceme vést s Čínou rovný dialog, musíme nejdříve sami přestat ohýbat záda,“ prohlásil na semináři Čína v mezinárodních vztazích, který uspořádal v říjnu 2019 a který souvisel s bezpečnostními hrozbami, jimž Česko čelí kvůli ekonomickým aktivitám Číny na našem území. Například rok před tím varoval Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost před technologiemi firmy Huawei.
V současnosti Lipavský uvádí, že s Čínou je nutné udržovat diplomatické styky, ale Česko se nemůže vzdát svých hodnot, demokratických principů ani boje za dodržování lidských práv. V souvislosti s vypuknutím pandemie koronaviru také apeloval, aby česká vláda žádala po Číně náhradu škod za to, že lhala a má velký podíl viny na nekontrolovatelném šíření epidemie do celého světa.
Seberte Nejedlému diplomatický pas
Podobně tvrdý přístup zastává Lipavský i ve vztahu k Rusku. V listopadu 2020 například prosazoval, aby byl Zemanovu poradci Martinu Nejedlému sebrán diplomatický pas za jeho cestu do Ruska, kde údajně vyjednával o tendru na dostavbu Dukovan ruskou firmou Rosatom.
Tehdejší ministr Tomáš Petříček oponoval, že by sice pas měl být využíván pouze k cestám spojeným s výkonem funkce, jeho odebrání však není možné bez spáchání trestného činu. Ovšem o rok později žádný trestný čin Petříček nepotřeboval, aby Nejedlého vyzval k vrácení pasu a ten to vzápětí udělal.
„Byl jsem velkým kritikem různých snah zalíbit se Rusku a Číně. Na úkor různých byznysových zájmů jsme se vzdávali našich hodnotových kvalit,“ vysvětlil Lipavský svůj postoj v nedávném rozhovoru na Českém rozhlase.
Kritický byl Lipavský k Zemanovi i k české diplomacii v době vrbětické kauzy. Zemana označil za šiřitele konspirací a podporovatele dezinformací. Za skandální považoval i fakt, že se jen několik týdnů od zveřejnění celé kauzy český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka zúčastnil vojenské přehlídky na Rudém náměstí u příležitosti konce druhé světové války.
Ambasáda v Jeruzalémě?
Ani to ale není konec rozdílných pohledů na zahraniční politiku mezi budoucím ministrem a prezidentem. neshodují se například v otázce, zda by se česká ambasády v Izraeli měla přesunout z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zatímco Zeman to přímo aktivně prosazuje, Lipavský a Piráti jsou dlouhodobě proti.
Milí přátelé, dlouhodobě se jako místopředseda sněmovního zahraničního výboru a výboru pro obranu věnuji především...
Posted by Jan Lipavský - ministr zahraničí ČR on Tuesday, June 22, 2021
„Zřízení velvyslanectví v Jeruzalémě jako takového by bylo v rozporu s mezinárodním právem i společným postojem EU,“ uvedl Lipavský pro Lidovky.cz. Lze tak očekávat, že tento spor mezi oběma muži bude gradovat.
Poté, co ve středu Petr Fiala oficiálně představil jména kandidátů na ministry, mezi nimiž byl i Lipavský, se Zeman nechal slyšet, že má problém pouze s jedním z navržených a že přes to nejede vlak. O konkrétním jménu sice přímo nemluvil, ale protože, jak sdělil, se s daným člověkem osobně nezná, je pirátský exposlanec médii i politology zmiňován nejčastěji.
Sám Lipavský ve čtvrtek uvedl, že nemá informace, že právě on by měl být problémovým kandidátem. „Nebudu o tom tedy spekulovat. Má nominace na ministra zahraničí za Piráty trvá, mé názory a postoje jsou dlouhodobě známé. V této věci nebudu do schůzky s panem prezidentem nic více komentovat,“ sdělil webu Novinky.cz. Fiala později poznamenal, že o výměně žádného nominanta na ministra neuvažuje,
Zeman potřebuje protivníka
Podle Lipavského není ministr zdaleka jediným ústavním činitelem, který zahraniční politiku tvoří. Podílí se totiž na ní společně se šéfy obou komor, premiérem a prezidentem. A právě Zeman podle něj potřebuje silného protivníka. „Je to velice náročný úkol, ale s prezidentem je podle mě možno vést dialog. Potřebuje kvalifikované protivníka, který mu bude schopen klást argumenty,“ řekl Lipavský v rozhovoru pro Český rozhlas.
On sám by se chtěl na postu soustředit především na systematický a důsledný přístup k zahraničním partnerům, na rozvoj vědy a výzkumu i na hodnotové ukotvení a prozápadní směřování.