Den české státnosti
Svatý Václav byl český kníže z rodu Přemyslovců, který panoval v první polovině 10. století. Podle církevních legend byl velmi zbožný a díky tomu a pozdější násilné smrti byl svatořečen. Přes zásadní nedostatek skutečně historických, nelegendárních pramenů a nekonečné spory o povahu jeho vlády se svatý Václav stal hlavním patronem českého národa a modelem ideálního panovníka. Znáte ale opravdu detaily z jeho života?
Prakticky všechno, co jsme se učili ve škole a co si o svatém Václavovi pamatujeme, pochází z církevních legend. To jsou ovšem díla, jejichž hlavním cílem je křesťanská výchova, idealizace světce a jeho vlastností. Nejde o faktografické zachycení historie.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mikýřova hysteorie českých dějin
Jak nacisté rozdávali svatováclavská vyznamenání. Odznak s orlicí dostalo tisíc Čechů
Adolf Hitler nejprve možnost udělování nacistických vyznamenání obyvatelům porobeného Protektorátu zatvrzele odmítal. Názor změnil až v roce 1944. „Tehdy souhlasil se zavedením vyznamenání Čestný štít Protektorátu Čechy a Morava s orlicí knížete Václava, které nacisté předali asi tisícovce příslušníků Protektorátu,“ zjistil historik Jan B. Uhlíř. Ocenění se udělovalo také 28. září, ve svátek svatého Václava, a získali ho třeba režiséři a herci Otakar Vávra, Čeněk Šlégl a Jan Sviták.
Nejmenovaný Boleslavův bratr
Jedním z mála nelegendárních pramenů je saská Widukindova kronika, jejíž autor uvádí, že král Jindřich „...přitáhl ku Praze, hradu Čechů, se vším vojskem a krále jejího vzal v poddanství; o něm se vyprávějí jakési zázračné věci, jež však, protože je nemůžeme ověřit, považujeme za vhodné přejít mlčením. Byl to však Boleslavův bratr, který pokud žil, císaři zůstával věrným a užitečným. Tak král, učiniv Čechy poplatnými, vrátil se do Saska.“
Ačkoliv kronika vznikala v 10. století, jen pár desítek let po popisovaných událostech, kronikář Widukind Boleslavova bratra nejmenuje ani v uvedené pasáži ani na jiném místě, kde informuje, že Boleslav zavraždil svého bratra. A tak obraz, který historikové a autoři učebnic vystavěli, stojí na legendách a poučených dedukcích a ponechává mnoho otázek a nejistot.
Nemůžeme si tak být ve skutečnosti stoprocentně jistí, zda měl svatý Václav opravdu syna Zbraslava, dokonce ani rokem jeho smrti a můžeme pochybovat i o tom, že Boleslav byl skutečně tím, kdo Václava zabil. Přesto si pár historických faktů, několik pravděpodobných i legendárních událostí připomeňte v našem kvízu.