Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Piráti

Bartošovi se nelíbí podpora SPD v plzeňské koalici

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

„Plzeňští Piráti v lednu odstavili od moci na kraji kmotrovské struktury ODS a TOP 09. Nyní je šance na vendetu. Plzeňskou koalicí se budeme zabývat, po seznámení s detaily si umím představit, že se strana proti nepostaví. Je nejvyšší čas na autentickou pirátskou politiku,“ vyzval Dalibor Záhora, který je zástupcem pirátského republikového výboru za Ústecký kraj a zakládajícím členem strany.

Piráti v Plzeňském kraji v minulosti skutečně vypověděli koaliční smlouvu. Koalici tvořila uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Piráti tehdy plzeňskou TOP 09 a především ODS obvinili z kmotrovských praktik.

Záhora, který i na úrovni města vyzýval k odmítnutí zástupců ODS a TOP 09 za předpokladu spolupráce s SPD, sám sebe řadí ke kritickému proudu strany. Mimo jiné se netajil negativním postojem ke vzniku koalice PirSTAN před sněmovními volbami.

Záhora se chlubí tím, že k Pirátům přivedl současnou senátorku Adélu Šípovou a do horní komory Parlamentu prý také inicioval kandidaturu Tomáše Tožičky, který proslul silně levicovými výroky.

„Kapitalismus povraždil násobně víc lidí než stalinismus. Navíc Hitler je samozřejmě výtvorem kapitalistů,“ pronesl Tožička v minulosti. Zviditelnil se také silně protiizraelskými názory, například sdílel upravenou izraelskou vlajku, v níž Davidovu hvězdu spojuje hákový kříž.

Odlišný postoj ke vzniku plzeňské koalice však zaujalo předsednictvo. „Memorandum v Plzni Piráti podepsali se STAN a ANO. Hnutí ANO ovšem jedná o podpoře s dvěma nezávislými kandidáty za SPD, s čímž mám osobně velký problém. U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití,“ uvedl šéf strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

O věci pak jednal s předsedou STAN Vítem Rakušanem. „S tím, aby se koalice, jejíž součástí je STAN, opírala o podporu SPD, nesouhlasím. Jednání v Plzni prý ale dál probíhají, věřím, že koalice bude ve výsledku složena z demokratů,“ komentoval ministr vnitra.

Kalousek: Je to koalice hanby

Plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák si však za vznikající koalicí s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů navržených SPD stál. Komunální politik ještě v neděli večer svůj postoj musel vysvětlovat na předsednictvu Pirátů v Praze. Tam strana nakonec došla k závěru, že se podpory SPD vzdá. Hnutí, které považují za extremistické, „vyměnili“ za regionální uskupení PRO Plzeň.

Nad spoluprací s SPD se pozastavovali také zástupci (nejen) plzeňské koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), která volby o kousek vyhrála. Po sečtení hlasů ale druhé ANO s Piráty a Starosty oznámili, že mají 23 křesel v 47členném zastupitelstvu. ANO pak navíc získalo dva další zastupitele za SPD. Lídři ANO, Pirátů a STAN pak ještě v noci podepsali společné memorandum.

„Plzeň je čtvrté největší město v republice. Volby v něm vyhrálo Spolu. Místní Piráti a STAN se však rozhodli vítěze voleb obejít, ještě v noci ohlásili koalici s ANO a primátorský řetěz chtějí odevzdat Babišovu lokaji. Pokládám to za ostudu a mravní selhání,“ sdílel své rozhořčení například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Třešničkou na dortu je k tomu slib dvou kandidátů za SPD, že tuhle ‚koalici hanby‘ podpoří,“ dodal.

Tagy: