reklama

Jak souvisí nespavost s rakovinou? Až tři čtvrtiny onkologických pacientů špatně spí

O tom, jaké je žít s nemocí za bezesných nocí, s námi mluvila Edita Holečková.

Až 75 % onkologicky nemocných trpí obtížemi se spánkem. Přitom právě kvalitní spánek je pro tyto pacienty nesmírně důležitý. Pacientská organizace Amelie se rozhodla zaměřit na to, proč tomu tak je a jak těmto lidem pomoci. O tom, jaké je žít s nemocí za bezesných nocí, s námi mluvila Edita Holečková, které lékaři diagnostikovali rakovinu začátkem letošního roku.

reklama

Edita si letos v lednu od lékařů vyslechla diagnózu rakovina prsu. Od té doby prošla náročnou léčbou, která zahrnovala ablaci levého prsu a čtyři chemoterapie. „V září mě ještě čeká 25 cyklů ozařování. Jakmile jsem se dozvěděla, že mám rakovinu, nemohla jsem spát. Můj spánek byl přerušovaný, neklidný a ráno jsem se cítila unavená a nevyspaná. Pořád jsem myslela na to, že mám v těle něco, co tam být nemá,“ popisuje svoje pocity Edita.

Problémy se spánkem mě provází od stanovení diagnózy. Někdy nemohu vůbec zabrat.

Edita prochází léčbou rakoviny prsu.
Edita prochází léčbou rakoviny prsu.

Situace pro ni byla o to těžší, když se v Česku objevil koronavirus. „Měla jsem strach, že mi kvůli COVIDu odloží termín plánované operace. Na klidném spánku mi nepřidaly ani chemoterapie. Při té poslední jsem celou noc nemohla usnout a zabrala jsem až k ránu. Celou dobu mi hlavou běžela myšlenka ať už konečně usnu,“ pokračuje Edita, která nyní sbírá síly na ozařování.

Psychické rozpoložení pacienta má obrovský vliv na jeho uzdravení, říká psycholožka

Pacientská organizace Amelie, která poskytuje psychosociální pomoc onkologickým pacientům, se nyní věnuje tomu, v jaké míře mají lidé, kteří procházejí náročnou léčbou rakoviny, problémy se spánkem. Zároveň hledá cesty, jak jim pomoci. Oslovili jsme psycholožku Kristýnu Maulenovou, která odpověděla na otázky ohledně psychického rozpoložení onkologických pacientů.

Psycholožka Kristýna Maulenová z organizace Amelie.
Psycholožka Kristýna Maulenová z organizace Amelie.

Lidé, kterým byla diagnostikována rakovina, musí procházet obrovským psychickým „šokem“. Jak tedy podle vás ovlivňuje jen ten fakt, že jsou nemocní, jejich spánek?
Lidé s rakovinou zažívají mnoho emocí, které jsou náročné svým častým střídáním i intenzitou. Ze dne na den se stanou „pacienty“ s nejistotou, co bude dál a jak se změní jejich život. Mnoho pacientů – klientů Amelie popisuje, jak se jim po sdělení diagnózy převrátil život vzhůru nohama a minimálně zpočátku léčby měli pocit, že se ocitli ve špatném snu. Podle našich zkušeností i zahraničních studií většina onkologických pacientů zažívá obtíže se spánkem.

Ty jsou zapříčiněny jednak samotným onemocněním a jeho léčbou, například bolestí, zažívacími obtížemi, návaly horka, pocením, dušností apod. Vedle toho je spánek narušen vtíravými myšlenkami a scénáři ohledně „toho, co bude“, a to nejsilněji v obdobích nejistoty při čekání na diagnózu, na léčbu, na kontrolní vyšetření a na výsledky z nich, taktéž v období po ukončení léčby.

Trpí častěji tito lidé úzkostí nebo depresí?
Podle různých vědeckých studií je pravděpodobnost výskytu úzkosti či deprese u onkologických pacientů oproti běžné populaci více než dvojnásobná. Tyto psychické obtíže mohou negativně ovlivnit léčbu i naději na přežití a rozhodně významně zatěžují život pacienta i jeho okolí. Léčba v České republice se však primárně zaměřuje na tělesné symptomy s cílem „vyléčit či prodloužit délku života“, málo pozornosti se věnuje psychice pacienta a kvalitě jeho života.

Je podle vás vhodné, aby se lidé s rakovinou při léčbě i po ní obrátili na odbornou psychologickou pomoc?
Jako psycholožka samozřejmě odbornou psychologickou pomoc upřímně doporučuji. V Amelii vídáme klienty – pacienty – i blízké pacientů, kterým sezení s psychologem či psychoterapeutem pomohla zorientovat se v emocích, nalézt možnosti řešení, které dosud neviděli, nebo se zbavit „balvanu“ na srdci tím, že si s někým promluvili o svých obavách a pocitech. Někteří z našich klientů velmi pozitivně hodnotí, že jim zde nikdo nezakazuje jejich myšlenky a emoce, což někdy blízcí v dobré víře dělají – „mysli pozitivně, nesmíš mít černé myšlenky“. Jiní potřebují sdílet náročný průběh léčby, aby měli kapacitu se s blízkými bavit i o jiných věcech a tím se cítili co nejvíce normálně.

Z rozhovorů s vyléčenými lidmi mnohdy vyplývá, že při léčbě jsou psychicky relativně ok, protože bojují a pořád se „něco děje“, ale po uzdravení, když vědí, že se nemoc může kdykoliv vrátit, se sesypou. Čím to?
Máte pravdu, během léčby mají pacienti často plné diáře – odběry krve a jiná vyšetření, podle typu onemocnění různé typy léčby – operace, chemoterapie, radioterapie, také kontroly... atd. Pacient vynaloží velké úsilí, fyzické i psychické, s cílem zvládnout náročnou léčbu a vyléčit se. Když po několika měsících poslední kontrolní vyšetření skutečně ukáže, že léčba zabrala, lékař říká „jste zdráv/a“ a další kontrola bude až za pár měsíců, nastává pro mnoho lidí nejnáročnější čas.

Léčba je sice na konci, ale některé vedlejší účinky léčby se teprve začínají projevovat a znepříjemňovat život pacienta. Mezi nejčastější patří únava, která je pro zdravého člověka těžko představitelná. Stačí malá aktivita, menší procházka, domácí práce, a pacient potřebuje odpočívat. Pacient očekává, že bude „zase normální“, jeho blízcí také očekávají, že vše bude jako dřív, což zvyšuje tlak na sebe a pocity selhání.

Pokud pacient zůstává doma, má také najednou dost času přemýšlet. A začne cítit strach, že se nemoc může kdykoliv vrátit. Zároveň se již nějakou dobu v komunitě onkologicky nemocných pohybuje a setkává se s příběhy lidí, kterým se nemoc vrátila, ač tomu nic nenasvědčovalo. V tom je rakovina zákeřná.

Kvalitní spánek není samozřejmost, míní lékař

K tomuto tématu se vyjádřil také lékař Martin Pretl, který je členem mnoha odborných společností – mimo jiné Evropské společnosti pro výzkum spánku, České společnosti pro výzkum spánku a člen výboru pro spánkovou medicínu.

Lékař Martin Pretl se zabývá mimo jiné spánkem onkologických pacientů.
Lékař Martin Pretl se zabývá mimo jiné spánkem onkologických pacientů.

Podle něho mnozí z nás považují dobrý spánek za samozřejmost. „Teprve když pocítíme důsledky nekvalitního spánku, tak si uvědomíme, jak je spánek důležitý pro naše denní aktivity a celkové zdraví. S některými faktory, které způsobují nekvalitní spánek, jako např. nevhodné prostředí, nesprávná životospráva, stres, jde bojovat. Jiné příčiny, ke kterým patří mj. i nádorová onemocnění, lze však ovlivnit hůře a boj s nimi člověka dále vyčerpává,“ vysvětluje. Dodává, že jakékoliv poznatky, které získáváme na tomto poli, jsou důležité.

Dotazník, kterým můžete pomoci organizaci Amélie rozšířit portfolio informací o problémech se spánkem, naleznete ZDE.

Tagy: zdraví rakovina prsu spánek¨
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama