reklama

Lidé v malých obcích jsou bez zubaře léta. Dojíždějte dvě hodiny, poradila pojišťovna

V mnoha malých městech chybí zubaři. Pojišťovny pak pacientům doporučují, aby za ošetřením cestovali i několik hodin. Podle České stomatologické komory je jich však dostatek, jen nejsou motivováni k tomu, aby praxi otevřeli právě v menších obcích.

reklama

Obec Hejnice ve Frýdlantském výběžku na severu Čech nemá žádného zubaře už několik let. Žije zde přitom přes dva a půl tisíce obyvatel. „Trápí nás to, že tady nemáme zubaře nebo zubařku, a už docela dlouho, máme to tak už dva a půl roku,“ postěžoval si starosta města poblíž Liberce Jaroslav Demčák (Starostové pro Liberecký kraj).

Jeden z občanů Hejnic, Vasil Vojco, se obrátil s žádostí o zubaře na svou pojišťovnu. Ta by měla pojištěnci zařídit bezplatnou lékařskou péči do 35 minut od místa bydliště. Odpověď ho ale zaskočila, má prý zkusit ordinace ve Stráži pod Ralskem a ve Cvikově. „Je nesmysl, abych jezdil takhle daleko,“ řekl Vojco. Zmíněný Cvikov leží od Hejnic 56 kilometrů. Cesta do obou měst z Hejnic autem zabere zhruba hodinu, vlakem a autobusem s přestupem minimálně dvě hodiny.

Že mají klienti pojišťoven právo na lékařskou péči do 35 minut dojezdové vzdálenosti, potvrdil i právník Ondřej Dostál. „Existuje místní limit, 35minutová dostupnost, do které je zdravotní pojišťovna povinna každému pojištěnci zajistit zubaře, který mu poskytne bezplatnou zubní péči,“ vysvětlil.

Pokud pojišťovna takto dostupného zubaře nezajistí, může si pacient stěžovat ministerstvu zdravotnictví. To má možnost uložit pojišťovně až desetimilionovou pokutu. Veřejná zdravotní pojišťovna tvrdí, že situaci v současnosti monitoruje a bude ji řešit.

Ostrava: K zubaři se registrovali lidé z celého kraje

V minulých dnech vzbudil pozornost také případ ostravské městské části Lhotka. Tam na nedávno otevřenou zubní ordinaci stáli lidé několikahodinové fronty. Podle starosty městské části Josefa Šrámka však enormní frontu nestáli místní, ale lidé z celého Moravskoslezského kraje. „Přijeli až z Jesenicka a Bruntálska, dorazili i lidé z Hlučína, Hati a Mariánských Hor,“ vyjmenoval starosta. Místní se k novému stomatologovi podle Práva z 90 procent zapsali již v prvním kole registrací v červnu.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je prý v Česku zubařů dostatek. Pro otevření praxe v menším městě jim ale často chybí motivace. „Pojišťovny netrvaly na převzetí smluv, a tak se lékaři přesunuli do okresních měst, kde často žijí. Je otázka, zda nutit lékaře každý den dojíždět. Pokud ano, asi je potřeba je nějak motivovat, což se v mnoha místech děje,“ ocenil.

Ani to ale nemusí v mnoha případech pomoci. „Nabízíme mu kompletně vybavenou novou ordinaci, k tomu samozřejmě můžeme nabídnout i městský byt. Problém je, že když se ti zubaři dozvědí, jak je to daleko od Liberce a velkých aglomerací, tak nemají zájem,“ uvedl starosta Hejnic.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte od 18:30 živě v tomto článku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama