reklama

Lidé v malých obcích jsou bez zubaře léta. Dojíždějte dvě hodiny, poradila pojišťovna

V mnoha malých městech chybí zubaři. Pojišťovny pak pacientům doporučují, aby za ošetřením cestovali i několik hodin. Podle České stomatologické komory je jich však dostatek, jen nejsou motivováni k tomu, aby praxi otevřeli právě v menších obcích.

reklama

Obec Hejnice ve Frýdlantském výběžku na severu Čech nemá žádného zubaře už několik let. Žije zde přitom přes dva a půl tisíce obyvatel. „Trápí nás to, že tady nemáme zubaře nebo zubařku, a už docela dlouho, máme to tak už dva a půl roku,“ postěžoval si starosta města poblíž Liberce Jaroslav Demčák (Starostové pro Liberecký kraj).

K tématu

Jeden z občanů Hejnic, Vasil Vojco, se obrátil s žádostí o zubaře na svou pojišťovnu. Ta by měla pojištěnci zařídit bezplatnou lékařskou péči do 35 minut od místa bydliště. Odpověď ho ale zaskočila, má prý zkusit ordinace ve Stráži pod Ralskem a ve Cvikově. „Je nesmysl, abych jezdil takhle daleko,“ řekl Vojco. Zmíněný Cvikov leží od Hejnic 56 kilometrů. Cesta do obou měst z Hejnic autem zabere zhruba hodinu, vlakem a autobusem s přestupem minimálně dvě hodiny.

Že mají klienti pojišťoven právo na lékařskou péči do 35 minut dojezdové vzdálenosti, potvrdil i právník Ondřej Dostál. „Existuje místní limit, 35minutová dostupnost, do které je zdravotní pojišťovna povinna každému pojištěnci zajistit zubaře, který mu poskytne bezplatnou zubní péči,“ vysvětlil.

Pokud pojišťovna takto dostupného zubaře nezajistí, může si pacient stěžovat ministerstvu zdravotnictví. To má možnost uložit pojišťovně až desetimilionovou pokutu. Veřejná zdravotní pojišťovna tvrdí, že situaci v současnosti monitoruje a bude ji řešit.

Ostrava: K zubaři se registrovali lidé z celého kraje

V minulých dnech vzbudil pozornost také případ ostravské městské části Lhotka. Tam na nedávno otevřenou zubní ordinaci stáli lidé několikahodinové fronty. Podle starosty městské části Josefa Šrámka však enormní frontu nestáli místní, ale lidé z celého Moravskoslezského kraje. „Přijeli až z Jesenicka a Bruntálska, dorazili i lidé z Hlučína, Hati a Mariánských Hor,“ vyjmenoval starosta. Místní se k novému stomatologovi podle Práva z 90 procent zapsali již v prvním kole registrací v červnu.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je prý v Česku zubařů dostatek. Pro otevření praxe v menším městě jim ale často chybí motivace. „Pojišťovny netrvaly na převzetí smluv, a tak se lékaři přesunuli do okresních měst, kde často žijí. Je otázka, zda nutit lékaře každý den dojíždět. Pokud ano, asi je potřeba je nějak motivovat, což se v mnoha místech děje,“ ocenil.

Ani to ale nemusí v mnoha případech pomoci. „Nabízíme mu kompletně vybavenou novou ordinaci, k tomu samozřejmě můžeme nabídnout i městský byt. Problém je, že když se ti zubaři dozvědí, jak je to daleko od Liberce a velkých aglomerací, tak nemají zájem,“ uvedl starosta Hejnic.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Vláda

Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO

Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO

Vláda mimořádně zasedá na žádost ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO do 300 lidí. O rozhodnutí, které musí schválit Parlament. O zdravotní pomoci jedná Česko i s Německem a dalšími zeměmi než s USA, potvrdil Metnar. Tiskovou konferenci můžete v článku sledovat živě.

reklama
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR
Další články
reklama
reklama