Lidé v malých obcích jsou bez zubaře léta. Dojíždějte dvě hodiny, poradila pojišťovna

V mnoha malých městech chybí zubaři. Pojišťovny pak pacientům doporučují, aby za ošetřením cestovali i několik hodin. Podle České stomatologické komory je jich však dostatek, jen nejsou motivováni k tomu, aby praxi otevřeli právě v menších obcích.

Obec Hejnice ve Frýdlantském výběžku na severu Čech nemá žádného zubaře už několik let. Žije zde přitom přes dva a půl tisíce obyvatel. „Trápí nás to, že tady nemáme zubaře nebo zubařku, a už docela dlouho, máme to tak už dva a půl roku,“ postěžoval si starosta města poblíž Liberce Jaroslav Demčák (Starostové pro Liberecký kraj).

Jeden z občanů Hejnic, Vasil Vojco, se obrátil s žádostí o zubaře na svou pojišťovnu. Ta by měla pojištěnci zařídit bezplatnou lékařskou péči do 35 minut od místa bydliště. Odpověď ho ale zaskočila, má prý zkusit ordinace ve Stráži pod Ralskem a ve Cvikově. „Je nesmysl, abych jezdil takhle daleko,“ řekl Vojco. Zmíněný Cvikov leží od Hejnic 56 kilometrů. Cesta do obou měst z Hejnic autem zabere zhruba hodinu, vlakem a autobusem s přestupem minimálně dvě hodiny.

Že mají klienti pojišťoven právo na lékařskou péči do 35 minut dojezdové vzdálenosti, potvrdil i právník Ondřej Dostál. „Existuje místní limit, 35minutová dostupnost, do které je zdravotní pojišťovna povinna každému pojištěnci zajistit zubaře, který mu poskytne bezplatnou zubní péči,“ vysvětlil.

Pokud pojišťovna takto dostupného zubaře nezajistí, může si pacient stěžovat ministerstvu zdravotnictví. To má možnost uložit pojišťovně až desetimilionovou pokutu. Veřejná zdravotní pojišťovna tvrdí, že situaci v současnosti monitoruje a bude ji řešit.

Ostrava: K zubaři se registrovali lidé z celého kraje

V minulých dnech vzbudil pozornost také případ ostravské městské části Lhotka. Tam na nedávno otevřenou zubní ordinaci stáli lidé několikahodinové fronty. Podle starosty městské části Josefa Šrámka však enormní frontu nestáli místní, ale lidé z celého Moravskoslezského kraje. „Přijeli až z Jesenicka a Bruntálska, dorazili i lidé z Hlučína, Hati a Mariánských Hor,“ vyjmenoval starosta. Místní se k novému stomatologovi podle Práva z 90 procent zapsali již v prvním kole registrací v červnu.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je prý v Česku zubařů dostatek. Pro otevření praxe v menším městě jim ale často chybí motivace. „Pojišťovny netrvaly na převzetí smluv, a tak se lékaři přesunuli do okresních měst, kde často žijí. Je otázka, zda nutit lékaře každý den dojíždět. Pokud ano, asi je potřeba je nějak motivovat, což se v mnoha místech děje,“ ocenil.

Ani to ale nemusí v mnoha případech pomoci. „Nabízíme mu kompletně vybavenou novou ordinaci, k tomu samozřejmě můžeme nabídnout i městský byt. Problém je, že když se ti zubaři dozvědí, jak je to daleko od Liberce a velkých aglomerací, tak nemají zájem,“ uvedl starosta Hejnic.

Tagy: