Lidé mrzli v dešti i celou noc, většina zbytečně. V Bechyni stáli kilometrovou frontu na zubaře

Zubařů na jihu Čech je stále málo, přestože jim města nabízejí nejrůznější benefity. Příkladem může být Bechyně, kde někteří lidé hledají stomatologa neúspěšně řadu let. Není proto divu, že když tamní zubařka vyhlásila registraci nových pacientů, stála před ordinací asi kilometrová fronta. Poštěstilo se jen hrstce lidí.

V ulici Na Libiši v jihočeské Bechyni už v sedm hodin ráno stály stovky lidí. Místní zubařka totiž vyhlásila registraci nových pacientů. Ta měla začít v osm hodin ráno, chystala se sem i Leona. „V půl druhé ráno jsem venčila psa a prošli jsme okolo a už v tu dobu tu stálo přibližně dvacet lidí. Vzhledem k tomu, jaká je situace se zubaři, jsme se rozhodli, že nebudeme na nic čekat,“ řekla pro CNN Prima NEWS.

Momentálně Leona svou zubařku má, ta ale brzy odejde do důchodu, a protože dostupnost zubařů je v této lokalitě minimální, nechtěla nechat nic náhodě. „Přítel tady hledá zubaře už deset let. Stáli tady lidi, co si kvůli tomu vzali volno z práce, stáli tu důchodci, maminky s dětma v kočárku, na rukou,“ popsala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zubaře nemá až milion Čechů. Dětem zoufale chybí prevence, v ordinacích pak nastává zděšení

Někteří tu v dešti a mrazu stáli dokonce celou noc. Lékařka zaregistrovala pouze patnáct, možná dvacet pacientů. Pak prý ordinaci okamžitě opustila. „Moje poslední naděje sehnat klukům zubaře je pryč, opravdu se mi chce brečet, když nemáme základní vyšetření pro naše děti,“ napsala například jedna obyvatelka na sociální síti.

„Já byla jedna z 15 lidí, kteří se zvenku dostali dovnitř. Všichni jsme čekali. Pak se otevřely dveře, zahlásilo se konec registrací a to bylo celé vyjádření. Ta doktorka musela ty lidi vidět, když sem jela,“ doplnila Leona.

Proto si někteří na jednání zubařky chtějí stěžovat u Lékařské komory. Dostupnost stomatologické péče je ale problémem hned v několika městech v kraji. Někde hledají nové zubaře dokonce několik let. Pomoct má dotační program kraje. Finančním benefitem má být pro zubaře jeden a půl milionu korun.

Tagy: