Linhart: Lidé z národního parku se nám vysmívali, naše varování se ukázala jako pravdivá

360° (729)

Představitelé Národního parku České Švýcarsko se našim varováním před nebezpečím požáru vysmívali, hrozba se ale ukázala jako pravdivá. V pořadu 360° to řekl senátor a místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart (za STAN). Ten popsal, jak v pondělí zalarmoval generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka i ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), protože se mu zdálo, že do té doby situaci téměř nikdo za příliš vážnou nepovažoval.

Linhart podle svých slov upozornil Vlčka s Rakušanem na velký požár v Českém Švýcarsku v pondělí. Mohutný kouř viděl už v neděli a posléze i v pondělí ve své obci Krásná Lípa na Děčínsku. „V televizi jsem přitom slyšel, že je vše v pořádku,“ řekl na úvod senátor. Během pondělí už ale nevydržel a zavolal šéfa hasičů i ministra vnitra, aby je upozornil, že situace je mnohem vážnější, než se zdá.

Senátor dále zmínil, že v čele s dalšími politiky a starosty jednal s představiteli Národního parku České Švýcarsko a varoval je, že dřevo zasažené kůrovcem může ve finále způsobit potenciální katastrofu. Místo toho se však měli dočkat výsměchu. „Bylo řečeno, že výzkumy říkají, že toto dřevo nehoří, a podobné voloviny,“ prohlásil doslova Linhart.

Nynější vývoj mu však jasně dává za pravdu. Nebezpečí, na které upozorňoval, se skutečně naplnilo a aktuálně hoří velká plocha celého národního parku. Komunikace s představiteli parku České Švýcarsko podle něj ovšem byla mnohdy až neuvěřitelná. „Na schůze jsem už nemohl chodit, přišel bych o nervy,“ pokračoval Linhart s tím, že v jednáních proto pokračoval starosta Krásné Lípy, kterému se představitelé parku měli i nadále vysmívat.

Kromě toho má však senátor na věc také poměrně pesimistický pohled. „Jak znám státní správu, tak za měsíc, až to zmizí z obrazovek, tak se tomu nikdo nebude věnovat,“ řekl smutně Linhart. Věcí by se podle něj mělo velmi vážně zaobírat ministerstvo životního prostředí, kde jsou ale podle něj rovněž lidé, kteří situaci doposud zlehčovali či ignorovali. „Obávám se, že zvolí strategii, že to přejdou a promlčí,“ dodal Linhart s dovětkem, že šéfka resortu Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) sice kritickou situaci „asi nějak vnímá“. Problém ale vidí v jejím okolí.

Požár v Českém Švýcarsku vypukl v neděli a od té doby se výrazně rozprostřel po velké části národního parku. Oheň už zasáhl i několik budov, které de facto zničil. Jde například o objekty v obci Mezná.

S živlem už několik dní zápasí stovky hasičů. Těm pomáhají také vrtulníky či letadla. Čeští profesionální požárníci se můžou spolehnout i na pomoc lokálních dobrovolných hasičů a také na zahraniční podporu, například od Poláků či Slováků.

Tagy: