Zákaz vstupu do národních parků kvůli možným požárům? Je to na hraně, lavíruje ministryně

Ničivý požár loni zasáhl i Národní park České Švýcarsko.

ZPRÁVY PLUS - 29.7. v 09:30

Klimatických změn a extrémních výkyvů počasí přibývá. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková ve vysílání CNN Prima NEWS přiblížila, jaká opatření by nejen správy národních parků mohly přijmout, aby zamezily vzniku požárů. Jak pohlíží na zákazy vstupů do chráněných oblastí a lesů?

„Povodně, vlny veder, sucha a lesní požáry jsou stále častější a rozsáhlejší. Omezovat nebo zakazovat vstup do národních parků je však na hraně. Šlo by o správný směr? Nebo si musíme uvědomit, že je třeba začít chovat se zodpovědně? Vlna veder a sucha bude možná i tak dlouhá, že se zákaz vstupu bude týkat jak národních parků, tak lesů,“ varovala Hubáčková.

Dodala ale, že takové řešení není cesta, kterou by ministerstvo chtělo jít. „Je však možné, že podobně extrémních jevů bude přibývat. Není jednoznačné, zda se jednotně a plošně budou vstupy do lesů a chráněných oblastí zakazovat,“ pokračovala. Nyní proto jedná nad dalšími kroky, které by mohly zamezit vzniku požárů lidskou činností.

Požáry jsou pro přírodu prospěšné, tvrdí experti. Les v Českém Švýcarsku bude kvalitnější

Les se po požáru obnoví velmi rychle – za rok se už zazelení, shodli se ve Zprávách Plus Petr Čermák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti z Mendelovy univerzity v Brně a Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd ČR. Požáry jsou podle nich navíc pro přírodu prospěšné. V suchém prostředí může prosperovat například hmyz, který se vyskytuje spíše ojediněle.

„Je možné jít cestou zvyšování pokut, byla by účinná a musíme se nad tím zamýšlet. Co je ale nyní podstatné, jsou technologické a technické možnosti detekce požárů v terénu, již existují. Například správa Národního parku Šumava se nad tím zamýšlí a má projekt, který by takové požáry detekoval. Musím se však podívat, zda by tento správní systém byl možný pro všechny parky,“ prozradila.

Ačkoliv v Českém Švýcarsku nadále zuří požár, mnozí již přemýšlejí nad tím, jak bude probíhat obnova postižených oblastí. Hubáčková podotkla, že si v mnohém příroda poradí sama.

„Na území národního parku je to proces, který nejvíce podporujeme. Záleží na lokalitě, kterou je třeba vyhodnotit. Můžeme vycházet i ze zkušeností, kdy před necelými 20 lety národní park zasáhl rozsáhlý požár. Místo se obnovilo samo,“ vysvětlila. Doplnila, že se navíc v postižené oblasti ukazuje, že obnova přírody s pomocí člověka by kvůli terénu nebyla místy ani možná.

Tagy: