reklama

Klaus: Lipavského by na ministerstvo zahraničí nevzali ani jako referenta

Exprezident Václav Klaus sdílí obavy svého nástupce Miloše Zemana z úřadování Jana Lipavského (Piráti). Ten se má v nové vládě premiéra Petra Fialy (ODS) stát ministrem zahraničí. „Argumenty Miloše Zemana jsou velmi podobné mým názorům,“ přiznal Klaus v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

reklama

Miloš Zeman nakonec nebude vetovat jméno Jana Lipavského v nové vládě. Po zhruba hodinovém jednání s Petrem Fialou v pondělí ustoupil ze svých původních tvrzení, že přes jmenování Lipavského „nepojede vlak“.

Za svými výhradami si ale hlava státu stojí nadále. Podle Zemana nemá někdejší pirátský poslanec dostatečnou kvalifikaci. Prezidentovi vadí také Lipavského postoj k Izraeli a visegrádské čtyřce.

Lipavského jako šéfa diplomacie se obává i Václav Klaus. „Argumenty Miloše Zemana jsou velmi podobné mým názorům. Psal mi i jeden dlouholetý pracovník ministerstva zahraničí, že by Jan Lipavský na resort zahraničí nebyl přijat ani jako referent, protože na to nemá kvalifikaci. Nemyslím, že je kvalitní kandidát,“ řekl exprezident ve vysílání CNN Prima NEWS.

Klaus podobně jako někteří politici a experti předpokládá, že během ostrého jednání nešlo jen o Zemanův ústupek, nýbrž o nějakou složitější dohodu mezi prezidentem a premiérem. „Každá taková věc je politický handl a Zeman tyhle handly umí. Nevím, co za to od Petra Fialy dostal,“ řekl Klaus.

Ve hře je možná i nejmenování Koudelky

V médiích se objevila i spekulace, že by mohla Fialova vláda jako protislužbu Zemanovi nejmenovat do funkce ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Ten BIS vede od roku 2016 a od letošního srpna jej vláda Andreje Babiše (ANO) místo opětovného jmenování pouze pověřila. Zeman Koudelku dlouhodobě kritizuje.

Ani takový scénář Klaus nevyloučil. Podle něj jsou tvrdá vyjednávání mezi prezidentem a premiérem ohledně personálního složení vlády naprosto běžná. Sám také v několika vládách seděl, dvakrát i jako premiér, a jiné kabinety jako prezident jmenoval.

„To si děláte, pane premiére, legraci. Ne, nedělám, já ho považuji za beznadějného, ale můj koaliční partner na tom trvá a já jsem v bezvýchodné situaci. Že taková slova padala i za mého působení, je pravda,“ uvedl Klaus. Sám je ale rád, že nakonec ve sporu Zemana s Fialou došlo ke kompromisu a nepřišla kompetenční žaloba, kterou pětikoalice hrozila.

Zeman jmenuje Fialovu vládu v pátek 17. prosince v 11 hodin dopoledne. Informaci následně potvrdil i tiskový odbor Hradu. Jediný z ministrů, kterého v pátek hlava státu nejmenuje, bude kandidát na resort zemědělství Zdeněk Nekula za KDU-ČSL. Důvodem je, že Nekula je v izolaci kvůli nákaze covidem. Zeman tak dočasně pověří vedením ministerstva zemědělství šéfa lidovců a budoucího ministra práce Mariana Jurečku. Nový kabinet bude žádat Sněmovnu o důvěru v polovině ledna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama