Klaus: Lipavského by na ministerstvo zahraničí nevzali ani jako referenta

INTERVIEW 14.12.2021

Exprezident Václav Klaus sdílí obavy svého nástupce Miloše Zemana z úřadování Jana Lipavského (Piráti). Ten se má v nové vládě premiéra Petra Fialy (ODS) stát ministrem zahraničí. „Argumenty Miloše Zemana jsou velmi podobné mým názorům,“ přiznal Klaus v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Miloš Zeman nakonec nebude vetovat jméno Jana Lipavského v nové vládě. Po zhruba hodinovém jednání s Petrem Fialou v pondělí ustoupil ze svých původních tvrzení, že přes jmenování Lipavského „nepojede vlak“.

Za svými výhradami si ale hlava státu stojí nadále. Podle Zemana nemá někdejší pirátský poslanec dostatečnou kvalifikaci. Prezidentovi vadí také Lipavského postoj k Izraeli a visegrádské čtyřce.

Lipavského jako šéfa diplomacie se obává i Václav Klaus. „Argumenty Miloše Zemana jsou velmi podobné mým názorům. Psal mi i jeden dlouholetý pracovník ministerstva zahraničí, že by Jan Lipavský na resort zahraničí nebyl přijat ani jako referent, protože na to nemá kvalifikaci. Nemyslím, že je kvalitní kandidát,“ řekl exprezident ve vysílání CNN Prima NEWS.

Klaus podobně jako někteří politici a experti předpokládá, že během ostrého jednání nešlo jen o Zemanův ústupek, nýbrž o nějakou složitější dohodu mezi prezidentem a premiérem. „Každá taková věc je politický handl a Zeman tyhle handly umí. Nevím, co za to od Petra Fialy dostal,“ řekl Klaus.

Ve hře je možná i nejmenování Koudelky

V médiích se objevila i spekulace, že by mohla Fialova vláda jako protislužbu Zemanovi nejmenovat do funkce ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Ten BIS vede od roku 2016 a od letošního srpna jej vláda Andreje Babiše (ANO) místo opětovného jmenování pouze pověřila. Zeman Koudelku dlouhodobě kritizuje.

Ani takový scénář Klaus nevyloučil. Podle něj jsou tvrdá vyjednávání mezi prezidentem a premiérem ohledně personálního složení vlády naprosto běžná. Sám také v několika vládách seděl, dvakrát i jako premiér, a jiné kabinety jako prezident jmenoval.

„To si děláte, pane premiére, legraci. Ne, nedělám, já ho považuji za beznadějného, ale můj koaliční partner na tom trvá a já jsem v bezvýchodné situaci. Že taková slova padala i za mého působení, je pravda,“ uvedl Klaus. Sám je ale rád, že nakonec ve sporu Zemana s Fialou došlo ke kompromisu a nepřišla kompetenční žaloba, kterou pětikoalice hrozila.

Zeman jmenuje Fialovu vládu v pátek 17. prosince v 11 hodin dopoledne. Informaci následně potvrdil i tiskový odbor Hradu. Jediný z ministrů, kterého v pátek hlava státu nejmenuje, bude kandidát na resort zemědělství Zdeněk Nekula za KDU-ČSL. Důvodem je, že Nekula je v izolaci kvůli nákaze covidem. Zeman tak dočasně pověří vedením ministerstva zemědělství šéfa lidovců a budoucího ministra práce Mariana Jurečku. Nový kabinet bude žádat Sněmovnu o důvěru v polovině ledna.

Tagy: