reklama

Mynářovo stíhání, kauza Lány, velvyslanci. Komentátoři uvažují o ceně Zemanova ústupku

Prezident Miloš Zeman sice ustoupil designovanému premiérovi Petru Fialovi ohledně jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí, ale může za to něco obdržet. Konkrétně jistý vliv na zahraniční politiku. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl politolog Jiří Pehe. Podle jiného odborníka, Lukáše Jelínka, bude Lipavský slabým šéfem diplomacie.

reklama

Pehe poznamenal, že rozhodnutí Zemana ustoupit Petru Fialovi je překvapující. Na druhou stranu však upozornil na to, že tak prezident učinil pod hrozbou kompetenční žaloby, což už v minulosti jednou udělal. „I Bohuslav Sobotka mu tím hrozil při odvolání Andreje Babiše (v té době ministr financí, pozn. red.),“ připomněl politolog.

Nabízí se otázka, zda si Zeman nekladl za svůj ústupek určité podmínky. „Možná bude pan prezident chtít, aby měl aspoň opticky vliv na zahraniční politiku,“ dodal Pehe.

Doplnil, že Zeman mohl nakonec ustoupit i z toho důvodu, že by v případě kompetenční žaloby u Ústavního soudu podle Peheho neměl šanci uspět. „Miloš Zeman možná nechce, aby na jeho politickém dědictví byla kaňka v podobě rozhodnutí Ústavního soudu,“ doplnil Pehe.

Překvapení neskrýval ani další politolog Lukáš Jelínek. I on má za to, že si Zeman pokusí nadále udržet svůj vliv na zahraniční politiku, který měl doposud. „Umím si představit, že Miloš Zeman bude chtít dál vést konzultace ohledně zahraniční politiky s jinými ústavními činiteli,“ uvedl Jelínek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jelínek: Fiala na rozdíl od Babiše necouvl

Politolog kromě toho řekl, že Zeman měl během období vlády končícího premiéra Andreje Babiše k prosazování své zahraniční politiky solidní prostor. „Už v posledních letech jsme sledovali poměrně slabé ministry zahraničí Tomáše Petříčka a Jakuba Kulhánka. Počítám, že Jan Lipavský se k nim přiřadí,“ řekl Jelínek.

Klíčová rozhodnutí podle něj bude dělat hlavně designovaný premiér Petr Fiala. „Fiala necouvl. Ukázal, že bude pevným premiérem, který si dokáže prosadit svou. Je to pro něj velký den,“ řekl dále Jelínek.

Podle politologa je navíc patrné, že se od nynější situace, kdy je podle něj ve vztahu prezidenta a premiéra silnější Zeman oproti Babišovi, do budoucna něco změní. „Do budoucna to ukazuje, že ve vztahu prezident–premiér bude premiér ten silnější,“ dodal Jelínek.

Jsou součástí dohody i velvyslanci?

Lipavský byl Zemanovi trnem v oku kvůli údajně nedostatečnému vzdělání (bakalářský titul z oboru Teritoriální studia, pozn. red.) a jeho nepříliš vstřícnému vztahu k Izraeli či ke spolupráci zemí V4, kam patří i Česko. Zeman ve svém prohlášení také zmínil Lipavského návrh, aby se Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky.

Pirátský kandidát se navíc ohrazoval vůči některým lidem, kteří se v budoucnu mají stát českými velvyslanci v zahraničí. Jde o končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a negativně se vyjadřoval i na adresu Petra Pirunčíka. Současný zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře by měl putovat na Ukrajinu. Obě nominace již schválil Babišův kabinet.

Je tak otázkou, zda součástí dohody mezi Zemanem a Fialou nebude například i potvrzení těchto dvou kandidátů na jejich velvyslaneckých postech.

Leinert: Jak znám Zemana, tak tam nějaký ústupek bude

Že je v celé dohodě nějaký ústupek, si myslí i komentátor Hospodářských novin Ondřej Leinert. „Jak znám Miloše Zemana, nějaký ústupek tam bude,“ řekl Leinert ve vysílání CNN Prima NEWS. Zatím prý ale nemá informace o tom, o co by se mělo jednat.

Lze však podle něj odhadovat, že se to může týkat například trestního stíhání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, kauzy Lány týkající se zmanipulované zakázky šéfem Lesní správy Lány Milošem Balákem či zmíněných avizovaných velvyslanců.

Fiala je podle něj jasným vítězem jednání. Leinert navíc vyzdvihl, že se mu podařilo také vyhrát volby nad Andrejem Babišem a navíc se mu podařilo zajistit si své vlastní jmenování premiérem poměrně rychle. Podle komentátora je ale pro Fialu zřejmě největším úspěchem nynější jednání o Lipavském. „Petr Fiala asi jen chtěl více – kdyby Andrej Babiš přitlačil prezidenta ke zdi, také by se možná domohl nějakého kompromisu,“ dodal komentátor.

Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko říká, že zatím není namístě nevěřit Petru Fialovi jeho slova, že Zemanovi nic na oplátku za jeho ústupek nedal. „Ale obecně řečeno – v politice je vždycky něco za něco,“ dodal jedním dechem Kubičko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test
ZOH 2022

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test

Česká hokejová reprezentace zahájila soustředění na zimní olympijské hry v Pekingu. V pražské O2 areně se zatím pod dohledem hlavního trenéra Filipa Pešána mělo připravovat 12 hráčů. Z tuctu je však nyní mimo hru šestice hokejistů, která měla pozitivní test na koronavirus. I s ohledem na všechny okolnosti oznámí vedení reprezentace patrně již v sobotu jméno 25. hráče, který zaplní místo, jež zůstalo v předběžném výběru volné. Konečná nominace se uzavře v pondělí.

Udusil těhotnou ženu pytlem od briket. Za vraždu dostal Pavel Brož 26 let vězení

Aktualizováno

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích na Prachaticku soud poslal Pavla Brože na 26 let do vězení. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou. Státní zástupce navrhnul výjimečný trest na horní hranici sazby. Brož už jednu vraždu spáchal v roce 2006. Obhájkyně navrhovala zprostit Brože obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy.

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

reklama