Hútiové útočili na obchodní lodě
Jemenská povstalecká skupina Hútiové zvýšila napětí na Blízkém východě, když v neděli zaútočila na obchodní lodě plující pod panamskou a bahamskou vlajkou. Údery muselo odrážet i americké námořnictvo. Ve Washingtonu tak sílí tlak na Bílý dům, aby zasáhl proti Íránu, který jemenské rebely podporuje.
Na první pohled by se mohlo zdát, že stát rozkládající se na jížním okraji Arabského poloostrova nebude do několik tisíc kilometrů vzdálené války Izraele a palestinského Hamásu vůbec zasahovat. Opak je ale pravdou. Povstalci Hútiové, kteří vládnou podstatné části Jemenu, pálí do Svaté země jednu raketu za druhou a Izraeli oficiálně vyhlásil válku.
Následky izraelského útoku na město Gaza Zdroj: AP
Palestinský muž v troskách budovy, kterou ve městě Chán Júnis zasáhl izraelský nálet Zdroj: AP
Mrtví a zranění po izraelském úderu na město Gaza Zdroj: AP
Izraelský vrtulník střílí raketu směrem na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Pohřeb izraelského páru, který zavraždili teroristé z Hamásu během útoku na kibuc Be'eri Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Systém Železná kopule ničí rakety vypálené z Pásma Gazy směrem na Izrael Zdroj: AP
Palestinský muž truchlí nad ztrátou příbuzného, který zemřel po izraelském útoku Zdroj: AP
Palestinci prchající na jih Pásma Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
Plakáty s lidmi, které unesli teroristé z hnutí Hamás v Izraeli, se objevily i v pražské židovské čtvrti. Zdroj: Tomáš Kačmár
CNN natáčela s izraelskou armádou přímo v Pásmu Gazy Zdroj: CNN
Rakety, které byly vypáleny z Gazy na Izrael. (5.11.2023) Zdroj: Getty Images
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: profimedia.cz
Izrael má k dispozici 1 570 tanků Merkava Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Izraelská armáda pálí směrem na Gazu (31. 10. 2023). Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Uprchlický tábor Džabálija po izraelském útoku (31.10.2023) Zdroj: CNN
Izrael vybombardovala uprchlický tábor v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Útoky Izraele na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
Jemenské rakety a drony ale často nenajdou cíl a dopadají na území cizích států. K tomu Hútiové podnikají útoky na lodě v Rudém moři. K další eskalaci napětí došlo v neděli, kdy povstalci zahájili asi pět hodin trvající přestřelku, při které jejich drony a rakety útočily na obchodní lodě v oblasti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jemenští povstalci vyhlásili válku Izraeli. Při palbě od Rudého moře trefují cizí státy
Jemenští povstalci tvrdí, že útočili na dvě izraelské lodě. To ale není pravda. Plavidla plula pod panamskou vlajkou a do palby se měla dostat ještě třetí, bahamská loď, napsal list The Times of Israel. Lodě měly mít částečné vlastníky se židovskými kořeny, což zřejmě za útokem stálo.
Jemenští povstalci vyhlásili válku Izraeli. Při palbě od Rudého moře trefují cizí státy
Jemenská povstalecká skupina Hútiové, která ovládá podstatnou část blízkovýchodní země, vyhlásila v úterý válku Izraeli. Jde ale o symbolické prohlášení, Hútiové totiž ostřelují Izrael od začátku jeho války s Hamásem. Jenže rakety z Jemenu často minou cíl. Což nelibě nesou další hráči v regionu.
USA versus Írán
Nedaleko obchodních plavidel v tu chvíli plul americký torpédoborec U.S.S. Carney, který sestřelil tři jemenské drony, uvedly The New York Times. Od začátku války v Gaze šlo už o několikátý případ střetu mezi americkou armádou a ozbrojenými skupinami napojenými na Írán.
Americké základny na Blízkém východě ustály už několik desítek útoků. USA provedly pouze dva odvetné údery na sklady v Sýrii. Po tomto posledním případu agrese Hútiů, kteří zaútočili na civilní lodě, zesílily ve Spojených státech hlasy jestřábů, kteří chtějí razantněji zasáhnout proti Íránu. Právě Írán je dvorním sponzorem jemenských povstalců, ale i Hamásu, libanonského Hizballáhu a dalších radikálních skupin v regionu.
„Od nástupu Joea Bidena do funkce zaútočil Írán na americké pozice na Blízkém východě, myslím, už více než 150krát. Íránu bych vyslal jasný vzkaz, že pokud tyto útoky okamžitě nepřestanou, začneme ohrožovat jeho pozice,“ rozčílil se ve vysílání Fox News republikánský senátor Tom Cotton.
Největší mýty o Izraeli a Palestině: 75 let okupace, Gaza jako velké vězení i činy osadníků
O vleklém izraelsko-palestinském konfliktu koluje mnoho mýtů, které ta či ona strana využívá ve svůj prospěch během informační války. Jaká jsou fakta v případě údajné 75leté okupace Palestiny, gigantického vězení v Pásmu Gazy nebo činnosti židovských osadníků na Západním břehu Jordánu?
„Spojené státy zváží všechny vhodné reakce v plné koordinaci se svými mezinárodními spojenci a partnery,“ ujistilo po nedělním incidentu vrchní velení americké armády.
Politický analytik Jordan Cohen před tvrdou rétorikou varoval. Podle něj by byl navzdory sebejistotě Washingtonu střet s Íránem mimořádně tvrdý.
„Útok, která se spoléhá na leteckou a námořní sílu, aby rychle donutil Írán k poslušnosti, se setká s velkými problémy. Íránská armáda je navržena tak, aby takové invazi zabránila a případnému leteckému nebo námořnímu útoku způsobila značné potíže. Disponuje řízenými střelami s doletem bezmála tisíc kilometrů, pokročilými systémy protivzdušné obrany dlouhého dosahu, systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu, protiletadlovými raketami, třemi tisíci balistických raket, šesti tisíci námořními minami a nejschopnějšími bezpilotními letouny v regionu,“ varoval Cohen pro mediální projekt The Hill.
Politický geograf Libor Jelen pro CNN Prima NEWS uvedl, že riziko regionální eskalace skutečně existuje. „Cílem Íránu je vytvořit nestabilní prostředí, které mu nahrává. Je hlavním aktérem, který se snaží hrát svou roli. V kontextu eskalace z Libanonu a Hizballáhu bych ale byl opatrnější. Hizballáh si je vědomý, že by útokem na Izrael zatáhl celou svoji zemi do války,“ uzavřel.