reklama

Maláčová se každé ráno probouzí s potřebou rozházet desítky milionů, kritizuje Klaus

Každé ráno se paní Maláčová probudí a navrhne zvýšit pro někoho peníze o pár desítek milionů či miliard, pustil se do ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) bývalý prezident Václav Klaus v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS. Upozornil ale na to, že tyto peníze Česko nemá a musí se natisknout. Nelíbí se mu následné zvyšování inflace a růst cen.

reklama

„Maláčovštiny jsou nepřetržité uvolňování opasků. Každé ráno se paní Maláčová probudí a navrhne zvýšit pro někoho peníze o pár desítek milionů či miliard, ač ty peníze nemáme – čili se musí natisknout,“ pustil se do ministryně Václav Klaus.

Varoval, že lidé nemají volit sociální demokratku ani Piráty. „Pokud neopustíme tuhle hrůzu a někdo dá minihlas Maláčovým a podobným, skončíme beznadějně. O Pirátech ani nemluvme,“ podotkl někdejší prezident s tím, že slovní spojení „utahování opasků“ je spojené se „zlým Klausem“.

„Já jsem vždycky odmítal, že bych je utahoval, jen jsem je držel utažené,“ řekl.

Nelíbí se mu totiž následné zvyšování inflace. „To je měnový jev, projev nerovnováhy. Do ekonomiky se ve snaze uspokojit populistické zájmy valí ohromné peníze, lidé to začínají vnímat. Inflace je neskonale vyšší než 4,1 procenta a to, že banka mluví o dvou procentech, je žertík,“ kritizoval exprezident v pořadu CNN Prima NEWS.

Na inflaci doplatí důchodci i lidé s pevnými příjmy

Připomněl, že inflace je jeho životní téma. „Měl jsem ji jako disertační práci a napsal jsem o ní úplně nejvíc. Zásadně brojím proti slovu zdražování. To je výrok centrálně plánované ekonomiky, což byl orgán, který řekl, že zvýší nějakou cenu,“ uvedl Klaus.

Podle něj na trhu existuje velká poptávka, ale málo zboží. „Zastavit spirálu je strašně obtížné, vyžaduje to rozumnou politiku a jinou společnost, než je naše změklá a nároková,“ řekl.

Upozornil také, že na inflaci doplatí všichni. Nejvíce však důchodci a lidé pevnými příjmy. Rychlé řešení ale podle Klause neexistuje, vyžaduje hlubší společenskou změnu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama