Poslanci se na návrh vlády rozhodli, že si zmrazí platy na dalších pět let. Proti nebyl nikdo z přítomných zákonodárců. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale nejde o předvolební populismus. Řekl to v úterý na jednání v Poslanecké sněmovně.
Pro zmrazení platů politiků hlasovalo 133 poslanců, proti nebyl nikdo. Na hlasování se můžete podívat zde.
Pokud by si poslanci platy neupravili, podle zákona by příští rok dostali 5 500 korun měsíčně navíc. Kromě toho by rostla i výše poslaneckých náhrad. Vláda navrhla zmrazení platů politiků až do roku 2026 a chce, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně už v prvním čtení. Předloha teď poputuje do Senátu.
Senátoři posoudí předlohu až po volbách, tím pádem po uplynutí nynějšího volebního období. Pokud by ji vrátili do Sněmovny k novému projednání, už by o ní neměl kdo rozhodnout a novela by spadla pod stůl. Nová Sněmovna by ji musela schválit znovu.
„Předstupuji se svým návrhem na zmrazení platů politiků do roku 2026. Pokud bychom to neudělali, platy se od ledna skokově zvýší a to by v dnešní situaci bylo skandální. Měli bychom jít příkladem. Za zvýšení našich platů bych se musel stydět,“ prohlásil při jednání o návrhu Babiš.
Někteří opoziční politici či politologové upozorňují na to, že se jedná jen o populismus před volbami. „Je to takový populismus. Blíží se volby a lidé rádi vidí, že si politici zmrazují platy,“ řekl pro web iDnes politolog Josef Mlejnek.
Loučení s miliony. O jaké platy přijdou poslanci, kteří se znovu nedostanou do Sněmovny
Složení Poslanecké sněmovny se už brzy obmění. Do lavic usednou nové tváře. Někteří poslanci se do dolní komory dostanou znovu, jiní se ale budou muset s poslaneckým platem rozloučit. O jaké peníze bývalí zákonodárci přijdou?
Babiš to odmítá. „Že je to populismus? Vzpomněl jsem si na to už v červnu, ale návrh neprošel, protože jsem navrhl nezvyšovat peníze i soudcům, což byla chyba. Pokud jde o obvinění z populismu – čím blíž je termín voleb, tím líp politici přistoupí k pro ně nepopulárním krokům,“ vysvětlil Babiš.
Letos a v loňském roce totiž činil základní plat poslance 90 800 korun. Se všemi příplatky berou v průměru kolem 140 tisíc. Podle současných zákonů by mohl plat poslanců příští rok vzrůst o 5 500 korun. Kromě toho by rostla i výše náhrad.
Úspora přes 720 milionů korun
Platová základna pro vrcholné politiky zůstane pro léta 2022 až 2026 na letošní úrovni, neporostou ani náhrady. Podle propočtů má jít o celkovou úsporu 727 milionů korun.
V případě, že by Sněmovna na zmrazení platů nekývla, o několik tisíc by si přilepšil i prezident, ministři či premiér. Z předběžných údajů vyplývá, že hlava státu by od příštího roku brala 321 000 korun místo letošních 302 700.
Ministři by si polepšili ze 173 200 korun na 183 700 korun měsíčně. Premiér a předsedové obou parlamentních komor by si mohli měsíčně přijít na 258 600 korun, zvýšení proti letošku by představovalo 14 800 korun. Předsedové parlamentních výborů, komisí a delegací by si polepšili o 7 800 korun na 135 600 korun.