reklama

Prymula píše lékařům: Zdržte se slov o chřipečce. Slibuji vám malou odměnu

„Zdržte se, prosím, vyjádření o malé chřipečce,“ píše ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) o koronaviru lékařům v otevřeném dopise. Zároveň zdravotníky žádá o podporu, slibuje malou odměnu a připravuje je i na to, že situace se nemusí zlepšit a složitější období může přijít ještě na jaře.

reklama

„Někteří z nás z různých důvodů onemocnění podceňují, všechna fakta však ukazují, že to běžná ,chřipečka‘ skutečně není. Ať máte motivaci jakoukoliv, prosím, zdržte se těchto vyjádření aspoň nyní,“ žádá lékaře v dopise ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Prymula: Slibuji malou odměnu

Zároveň Prymula lékařům slibuje „malou odměnu“ a žádá je o výdrž a podporu. „Vím, že administrativa a byrokracie systému je nekonečná, ale slibuji, že zaslouženou malou odměnu vám v lůžkových zařízeních najdete ve výplatě za říjen. Čeká nás možná ještě složitější období než na jaře,“ pokračuje v dopise ministr.

Malou odměnou zřejmě myslí slíbené odměny, které by měly lékařům ale podle dřívějších vyjádření lékařských odborů dorazit až v listopadové výplatě. Na peníze zdravotníci čekají už od března.

Podceněním epidemie jsme se podle Prymuly dostali do situace, kdy dramaticky narůstá počet hospitalizovaných a bohužel i zemřelých. „To na vás bude klást zvýšené nároky. Bez vás ale tuto situaci nezvládneme a nezvládnu ji ani já, a proto vás žádám o vaši podporu,“ uzavřel dopis Prymula.

Směřuje tak především na ty, kteří onemocnění COVID-19 zlehčují a žádají o zrušení opatření. Právě taková žádost se objevila v petici, pod kterou se podepsal například prezident České stomatologické komory Roman Šmucler nebo kardiochirurg Jan Pirk.

Ministr lékařům dále vzkázal, že ale nechce být pouze ministrem pro COVID-19, ale pracovat chce i na jiných věcech. Aktuálně se řeší nová úhradová vyhláška, která by měla pro lékaře znamenat více peněz za jednotlivé provedené zákroky.

„Musíme poskytovat v maximální možné míře i standardní péči a nezanedbávat ostatní diagnózy. To, že na ostatní choroby umírá více lidí než na COVID-19, je jistě pravdou. Ale vývoj rozhodně nelze bagatelizovat,“ dodal Prymula v poselství pro zdravotníky.

Ministra v jeho názoru podporují i prezident České lékařské komory Milan Kubek a předseda lékařských odborů Martin Engel. „V každém případě s dopisem souhlasím a stojím za názorem pana ministra,“ uvedl Kubek. Podle Engela je třeba lékaře i občany nyní uklidňovat a ne plašit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Řešení pandemického zákona zablokovala SPD

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se i na toto téma sešly výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama