reklama

Prymula píše lékařům: Zdržte se slov o chřipečce. Slibuji vám malou odměnu

„Zdržte se, prosím, vyjádření o malé chřipečce,“ píše ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) o koronaviru lékařům v otevřeném dopise. Zároveň zdravotníky žádá o podporu, slibuje malou odměnu a připravuje je i na to, že situace se nemusí zlepšit a složitější období může přijít ještě na jaře.

reklama

„Někteří z nás z různých důvodů onemocnění podceňují, všechna fakta však ukazují, že to běžná ,chřipečka‘ skutečně není. Ať máte motivaci jakoukoliv, prosím, zdržte se těchto vyjádření aspoň nyní,“ žádá lékaře v dopise ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Prymula: Slibuji malou odměnu

Zároveň Prymula lékařům slibuje „malou odměnu“ a žádá je o výdrž a podporu. „Vím, že administrativa a byrokracie systému je nekonečná, ale slibuji, že zaslouženou malou odměnu vám v lůžkových zařízeních najdete ve výplatě za říjen. Čeká nás možná ještě složitější období než na jaře,“ pokračuje v dopise ministr.

Malou odměnou zřejmě myslí slíbené odměny, které by měly lékařům ale podle dřívějších vyjádření lékařských odborů dorazit až v listopadové výplatě. Na peníze zdravotníci čekají už od března.

K tématu

Podceněním epidemie jsme se podle Prymuly dostali do situace, kdy dramaticky narůstá počet hospitalizovaných a bohužel i zemřelých. „To na vás bude klást zvýšené nároky. Bez vás ale tuto situaci nezvládneme a nezvládnu ji ani já, a proto vás žádám o vaši podporu,“ uzavřel dopis Prymula.

Směřuje tak především na ty, kteří onemocnění COVID-19 zlehčují a žádají o zrušení opatření. Právě taková žádost se objevila v petici, pod kterou se podepsal například prezident České stomatologické komory Roman Šmucler nebo kardiochirurg Jan Pirk.

Ministr lékařům dále vzkázal, že ale nechce být pouze ministrem pro COVID-19, ale pracovat chce i na jiných věcech. Aktuálně se řeší nová úhradová vyhláška, která by měla pro lékaře znamenat více peněz za jednotlivé provedené zákroky.

„Musíme poskytovat v maximální možné míře i standardní péči a nezanedbávat ostatní diagnózy. To, že na ostatní choroby umírá více lidí než na COVID-19, je jistě pravdou. Ale vývoj rozhodně nelze bagatelizovat,“ dodal Prymula v poselství pro zdravotníky.

Ministra v jeho názoru podporují i prezident České lékařské komory Milan Kubek a předseda lékařských odborů Martin Engel. „V každém případě s dopisem souhlasím a stojím za názorem pana ministra,“ uvedl Kubek. Podle Engela je třeba lékaře i občany nyní uklidňovat a ne plašit.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Evropská unie

Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP

Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP

Země Evropské unie musí jasně a společně zareagovat na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, za nímž stála podle zjištění českých tajných služeb ruská vojenská rozvědka GRU. Vyzvali k tomu ve středu ve společném prohlášení předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu, kteří podpořili Česko v současném vyhroceném diplomatickém sporu s Ruskem.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama