reklama

Prymula píše lékařům: Zdržte se slov o chřipečce. Slibuji vám malou odměnu

„Zdržte se, prosím, vyjádření o malé chřipečce,“ píše ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) o koronaviru lékařům v otevřeném dopise. Zároveň zdravotníky žádá o podporu, slibuje malou odměnu a připravuje je i na to, že situace se nemusí zlepšit a složitější období může přijít ještě na jaře.

reklama

„Někteří z nás z různých důvodů onemocnění podceňují, všechna fakta však ukazují, že to běžná ,chřipečka‘ skutečně není. Ať máte motivaci jakoukoliv, prosím, zdržte se těchto vyjádření aspoň nyní,“ žádá lékaře v dopise ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Prymula: Slibuji malou odměnu

Zároveň Prymula lékařům slibuje „malou odměnu“ a žádá je o výdrž a podporu. „Vím, že administrativa a byrokracie systému je nekonečná, ale slibuji, že zaslouženou malou odměnu vám v lůžkových zařízeních najdete ve výplatě za říjen. Čeká nás možná ještě složitější období než na jaře,“ pokračuje v dopise ministr.

Malou odměnou zřejmě myslí slíbené odměny, které by měly lékařům ale podle dřívějších vyjádření lékařských odborů dorazit až v listopadové výplatě. Na peníze zdravotníci čekají už od března.

K tématu

Podceněním epidemie jsme se podle Prymuly dostali do situace, kdy dramaticky narůstá počet hospitalizovaných a bohužel i zemřelých. „To na vás bude klást zvýšené nároky. Bez vás ale tuto situaci nezvládneme a nezvládnu ji ani já, a proto vás žádám o vaši podporu,“ uzavřel dopis Prymula.

Směřuje tak především na ty, kteří onemocnění COVID-19 zlehčují a žádají o zrušení opatření. Právě taková žádost se objevila v petici, pod kterou se podepsal například prezident České stomatologické komory Roman Šmucler nebo kardiochirurg Jan Pirk.

Ministr lékařům dále vzkázal, že ale nechce být pouze ministrem pro COVID-19, ale pracovat chce i na jiných věcech. Aktuálně se řeší nová úhradová vyhláška, která by měla pro lékaře znamenat více peněz za jednotlivé provedené zákroky.

„Musíme poskytovat v maximální možné míře i standardní péči a nezanedbávat ostatní diagnózy. To, že na ostatní choroby umírá více lidí než na COVID-19, je jistě pravdou. Ale vývoj rozhodně nelze bagatelizovat,“ dodal Prymula v poselství pro zdravotníky.

Ministra v jeho názoru podporují i prezident České lékařské komory Milan Kubek a předseda lékařských odborů Martin Engel. „V každém případě s dopisem souhlasím a stojím za názorem pana ministra,“ uvedl Kubek. Podle Engela je třeba lékaře i občany nyní uklidňovat a ne plašit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Blatný

Pondělní rozvolňování je 50 na 50, nejsem optimistický, přiznal ministr Blatný

Pondělní rozvolňování je 50 na 50, nejsem optimistický, přiznal ministr Blatný

Ještě před čtyřmi dny byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) téměř přesvědčen, že v pondělí 30. listopadu se Česká republika dostane na stupeň tři v systému PES a že doje k dalšímu rozvolňování opatření. Ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu ale přiznal, že už tak optimistický není. Vidí to 50 na 50. Řada krajů má vysoké počty nakažených a optimální podle něj nejsou ani čísla hospitalizovaných pacientů. Vláda o rozvolnění rozhodne nejpozději v neděli.

reklama
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Další články
reklama
reklama