Zrušte další restriktivní opatření v souvislosti s koronavirem, ohrožují zdraví lidí víc než samotný virus – právě k tomu vyzývají vládu lékaři včetně prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera nebo kardiochirurga Jana Pirka v petici, kterou k sobotě podepsalo téměř pět tisíc lidí, z toho mnoho lékařů. Vláda by podle nich nyní měla lidi uklidnit a věnovat se obnově zdevastovaného hospodářství.
„Jsme si plně vědomi vážnosti situace i zdravotních rizik, která s sebou koronavirová krize přináší. Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu však vidíme v drastických vládních opatřeních, než v nemoci COVID jako takové,“ píší lékaři v petici založené 1. října.
„Z medicínského hlediska nevidíme důvod k prohlubování restriktivních opatření,“ pokračují odborníci.
Vláda by podle nich měla:
- uklidnit obyvatelstvo a přestat děsit počtem nakažených jednou konkrétní nemocí
- upustit od dalších restriktivních opatření
- povinné nošení roušek zavést pouze tam, kde to jednoznačně vyžaduje epidemiologická situace
- upustit od povinného testování osob bez příznaků a nezbytnost testu ponechat na uvážení ošetřujícího lékaře
- nedopustit uvedení narychlo připravených vakcín na trh a nezavádět povinnou vakcinaci
- věnovat se práci na obnově zdevastovaného hospodářství
Opatření jen posilují strach
„Vládní karanténní opatření nemají opodstatnění, jen posilují strach a nejistotu a zhoršují beztak špatnou hospodářskou situaci,“ uvádí odborníci dále v petici, pod kterou se podepsali například psychiatr Radkin Honzák, kardiochirurg Jan Pirk, stomatochirurg Roman Šmucler nebo zastánkyně homeopatie Kateřina Lucká.
O tom, jak nebezpečný koronavirus pro občany skutečně je, se přou odborníci a lékaři po celém světě. Dá se říct, že jak oni, tak i politici a veřejnost jsou rozdělení na dva tábory.
Podle lékařů podepsaných pod peticí koronavirus představuje hrozbu především pro starší a nemocné lidi, ale ne větší než jiné chřipkové nebo virové infekce.
Za problém označují i PR a mediální obraz, který koronavirus má. Větší důraz než na prezentaci jednotlivých čísel by se podle nich měl klást na informace o prevenci a léčbě.
Lékaři Babišovi navzdory
Petice lékařů přichází v době, kdy je premiér Andrej Babiš opakovaně vyzval, aby se k pandemii nevyjadřovali. Mluvit zakázal dokonce i odborníkům na ministerstvu zdravotnictví, za které se má vyjadřovat pouze nový ministr Roman Prymula.
„Kladl jsem ministrovi na srdce, aby za resort mluvil jen on, nikoli každý ředitel nemocnice a primář,“ uvedl například v rozhovoru pro Právo premiér. Lékaři se tím zjevně moc neřídí.
Nejčtenější

Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby
Aktualizováno 25. ledna 2021
McDonald's si fotí zákazníky při objednávání. Pracovnice prozradila proč
23. ledna 2021