reklama
CNN Prima News Marek Petráš

Marek Petráš

Výpis příspěvků ke štítku „Marek Petráš“

Očkovat se, nebo prodělat nemoc? Zlatou cestou k protilátkám by mohla být kombinace

Je lepší se nechat očkovat, nebo covid prodělat a získat imunitu přirozeně? Takovou otázku si klade nejen celá řada Čechů, ale také odborníci a politici. Odpověď přitom není tak jednoznačná. Zatímco někteří vyzdvihují délku imunity po prodělání nemoci COVID-19, jiní varují před zdravotními problémy, které může koronavirus způsobit neočkovaným. Ne všem se proto takový risk může vyplatit.

Petráš: Cesta Británie nás čeká taky. Třetí dávku by měly dostat jen rizikové skupiny

Postup států jako Velká Británie či Singapur v boji s covidovou pandemií, kdy přestávají počítat pozitivní případy, čeká dříve či později i Evropskou unii, řekl ve Zprávách PLUS vakcinolog Marek Petráš. Upozornil, že je potřeba naučit se s koronavirem žít. Hovořil také o možném podávání třetích dávek vakcíny, které by se však mělo týkat pouze vybraných rizikových skupin.

Všechny vakcíny jsou nové a neznáme jejich bezpečnost, hájí expert AstraZenecu

Všechny vakcíny proti covidu jsou nové a nevíme, jak jsou bezpečné, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS vakcinolog Roman Petráš. U komplikací typu krevních sraženin už ale musíme být obezřetnější. I přesto, že vakcinaci právě látkou AstraZeneca pozastavilo již více než deset evropských států, si Petráš a virolog Libor Grubhoffer notovali a ostatním zemím rozumí.

Vakcinolog Petráš: Když se do očkování vrhnou senioři, můžeme rozvolnit

Kdyby se starší populace vrhla do očkování, máme velkou šanci zmírnit protiepidemická opatření. Ta byla zavedena právě proto, abychom tyto lidi chránili, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS vakcinolog Marek Petráš. Upozornil však, že úplné uvolnění přijde až ve chvíli, kdy Česko dosáhne proočkovanosti mezi 50 až 70 procenty. Petráš v pořadu také zmínil alergické reakce na vakcínu, které se u určitých skupin lidí objevují častěji, než odborníci čekali.

Petráš: Alergie na vakcínu není obvyklá. Postižení Britové věděli, co obsahuje

Britská média zavalila informace o tom, že u dvou zdravotníků naočkovaných koronavirovou vakcínou od firmy Pfizer se objevila alergická reakce. Dvojice už v minulosti trpěla na silné alergie. Český vakcinolog Marek Petráš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že taková odpověď organismu sice není obvyklá, přesto ale nevidí důvod k tomu, předčasně prohlašovat vakcínu od Pfizeru za vadnou.

reklama