Jak to bude s covidem na podzim?
Na podzim sice poroste počet pozitivně testovaných, žádný další lockdown by se už ale konat neměl. Takový scénář vidí vakcinolog Marek Petráš. Podle něho se koronavirus na člověka adaptoval jako každý vir – nadále se tedy šíří, aniž by svého hostitele ohrozil na životě.
„Cílem viru je jeho existence. Aby mohl existovat, musí se množit, k čemuž potřebuje svého hostitele, kterého samozřejmě nemůže zlikvidovat, protože by se tím pádem zlikvidoval i on sám,“ míní Petráš. Podobně to podle vakcinologa bylo s epidemií španělské chřipky v roce 1918. Na do té doby neznámou hrozbu nejdříve řada lidí umírala, vir se ale poté přizpůsobil a od té doby je chřipka běžným onemocněním.
Optimistická je i viroložka Hana Zelená. Ta připomíná, že i když například ve Velké Británii počty nakažených rostou, nemocnice nápor nezažívají.
Vhodné by tak podle ní bylo, aby stát začal jako ochranu uznávat protilátky po prodělání nemoci, paradoxně by to totiž mohlo zvednout zájem o očkování. „Mohlo by to pomoci u lidí, kteří váhají nebo se domnívají, že infekci možná již prodělali. Pokud by při vyšetření zjistili, že protilátky nemají, tak by to pro ně mohl být impuls nechat se naočkovat,“ konstatovala Zelená.
Nakažených lidí bude podle odborníků přibývat, lockdowny ale podle nich nehrozí. Zdroj: CNN Prima NEWS
Nakažených lidí bude podle odborníků přibývat, lockdowny ale podle nich nehrozí. Zdroj: CNN Prima NEWS