Debata o české a izraelské vakcíně v pořadu 360 (zdroj: CNN Prima NEWS)
Zapojení České republiky do vývoje izraelské vakcíny je dobrým krokem. Podle virologa Libora Grubhoffera se jedná o daleko lepší myšlenku než se snažit o vytvoření vlastní vakcíny. Řekl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Podle vakcinologa Marka Petráše by jasněji mohlo být v květnu.
O zapojení Česka do mezinárodního projektu vývoje izraelské vakcíny se začalo mluvit po březnové jednodenní návštěvě Izraele premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho týmu. „Výroba tamní vakcíny na našem území je zatím v rovině nabídky,“ prozradil Petráš, který byl členem výpravy českého předsedy vlády.
Doktorský program z roku 1982
Česko začalo s vývojem vlastní vakcíny v březnu 2020 a uvolnilo na něj deset milionů korun. Jenže v listopadu se projekt zastavil. Na začátku letošního března chtěla česká vláda vývoj obnovit a uvolnit na něj 250 milionů, jenže krátce poté nastínil Babiš nabídku od Izraele, který patří v proočkovanosti mezi světové premianty.
„Projekt se mi líbí, Izrael je garantem úspěchu. Měl by to být úspěšný pokus, i když jde mimo Evropskou unii. Ale to snad je omluvitelné, protože může zajistit stabilitu v nabídce vakcín. To si všichni přejeme,“ prohlásil Grubhoffer. Původní plán na vývoj české vakcíny podle něj neměl smysl.
Problémem prý byl zejména nedostatek peněz. „Dodnes ho považuji za naivní a nesmyslný projekt, který by vedl jen k mrhání prostředků, i když slíbená částka je větší, ale ne dostačující,“ pokračoval virolog v kritice a přirovnal projekt k „doktorskému programu z roku 1982“.
Předběžné výsledky v květnu
Petráš ale s Grubhofferem nesouhlasil, protože prý nešlo jen o vývoj, ale také o pokus sestavit v Česku tým odborníků, jenž by v případě povolení dokázal vakcínu vytvořit. Izraelskému vývoji ale také věří. „Principiálně by mohla být funkční. Začátek výroby mohu jen odhadovat, záleží na výsledku klinické fáze, po které se ukáže, zda má smysl pokračovat. Předběžné výsledky by mohly být v květnu,“ predikoval Petráš.