Petráš a Grubhoffer v pořadu 360 o vakcíně AstraZeneca (zdroj: CNN Prima NEWS)
Všechny vakcíny proti covidu jsou nové a nevíme, jak jsou bezpečné, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS vakcinolog Roman Petráš. U komplikací typu krevních sraženin už ale musíme být obezřetnější. I přesto, že vakcinaci právě látkou AstraZeneca pozastavilo již více než deset evropských států, si Petráš a virolog Libor Grubhoffer notovali a ostatním zemím rozumí.
Vedlejší účinky po očkování hlásí zejména diabetici, kteří si stěžují na horečky, špatný pohyb, štípání u srdce nebo problémy s dýcháním. „Všechny případy jsou varující, ale statisticky nevýznamné, protože se jedná o promile populace. Ale komplikace jako krevní sraženiny jsou už vážné,“ řekl v pořadu 360° virolog Grubhoffer. Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje také případy nepřiměřeného tlaku v hlavě, pocitu ztráty zraku, bolesti v tříslech a na žebrech nebo gynekologické problémy.
Účinky každé přírodní vakcíny
„Všechny vakcíny proti covidu jsou nové a neznáme jejich dlouhodobou bezpečnost. Přece jen prospěch v podobě ukončení pandemie je podle mě větší než případná rizika,“ hájil vakcínu vakcinolog Petráš a vysvětlil, že v rámci každého očkování klesá v těle člověka počet krevních destiček. „Je to příhoda pro každou přírodní vakcínu,“ dodal Petráš.
Během posledních dnů pozastavily očkování vakcínou AstraZeneca evropské státy jako Německo, Itálie, Francie, Portugalsko, Španělsko nebo Slovinsko. Celkem se ale jedná už o necelou dvacítku zemí, které budou čekat na výsledky čtvrtečního jednání Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) o bezpečnosti vakcíny. Z mimoevropských zemí to bylo Thajsko, Konžská demokratická republika a Indonésie.
„Možná proto se státy rozhodly, právě kvůli malému množství vážných komplikací, ale racionální důvod podle mě není. Možná si dávají čas pro další zkoumání, ale jde o rozhodnutí každého státu,“ podotkl Petráš.
Musí existovat údaje, které nás uklidní, nebo nechají ve střehu
Virolog Grubhoffer doporučil vládě, aby nasbírala data zejména z Velké Británie, kde je AstraZeneca hlavní látkou při očkování. „Musí tedy existovat údaje, které nás mohou uklidnit, nebo nechat ve střehu,“ dodal virolog.
Zároveň doufá, že případné problémy s vakcínou neovlivní český očkovací plán, ve kterém už kvůli pozdním dodávkám došlo ke zdržení. „Pevně věřím, že se v blízké době dostane na náš trh Johnson & Johnson a vykryje kalendář očkovací kampaně,“ přeje si Grubhoffer. Proti zastavení očkování AstraZenecou jsou například epidemiolog Roman Prymula nebo vakcinolog Roman Chlíbek. Grubhoffer ještě doplnil, že souvislosti mezi nežádoucími účinky a AstraZenecou sice nejsou oficiální, ale všem musí být jasné.