CNN Prima News Marian Kočner

Marian Kočner

Výpis příspěvků ke štítku „Marian Kočner“

Šest let od vraždy Kuciaka a Kušnírové: Dál musíme být opatrní, říká reportérka ze Slovenska

I šest let po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka je aktuální touha společnosti žít na slušném a spravedlivém Slovensku, řekla ve středu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Soudy kauzu dosud pravomocně zcela neuzavřely. Dlouholeté tresty si však již nyní odpykávají tři lidé včetně nájemného střelce. Kuciak byl podle vyšetřovatelů zavražděn kvůli své investigativní práci. Zahraniční reportérka CNN Prima NEWS Andrea Teissigová popsala, v čem je situace novinářů na Slovensku i nyní složitá.

Tvrdý střet známých vězňů. Kočner se pustil do mafiánského bosse, nechutnaly mu palačinky

Slováci řeší spor svých pravděpodobně nejznámějších vězňů. Odsouzený podnikatel Marian Kočner, který je podezřelý z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, se totiž dostal do křížku s doživotně odsouzeným vrahem a někdejším bossem podsvětí Mikulášem Černákem. Důvod střetu je navíc velmi kuriózní. Točí se totiž kolem palačinek.

KOMENTÁŘ: Osvobození Kočnera je šok. V kauze Kuciak vyhrál soudní bitvu, válka ale nekončí

Šok. Jiné slovo, jak vystihnout páteční dění na Specializovaném trestním soudu ve slovenském Pezinku, mě nenapadá. V kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové sice padly nové tresty, ale nejvíce sledovaná postava celého procesu – Marian Kočner – odešla od soudu s osvobozujícím verdiktem. Justice konstatovala, že rozhodnutí není ani tak o „nevině, jako o nedostatku jasných důkazů“. Protože ale téměř jistě dojde na odvolání, kauza Kuciak u konce ani zdaleka není.

Kuciakův otec: O Jankovi se šíří konspirační teorie. Chtějí ho zdiskreditovat, tuším kdo

Na sociálních sítích se šíří konspirační teorie, podle kterých Ján Kuciak spolupracoval s tajnými službami. „Je to snaha zdiskreditovat jeho investigativní práci i celou nájemnou vraždu. Asi tuším, kdo za tím je,“ říká otec zastřeleného žurnalisty Jozef Kuciak (67), který u příležitosti pátého výročí synova pohřbu (3. března 2018) poskytl redakci CNN Prima NEWS obsáhlý rozhovor. O bolesti v srdci, snech, ale i o blížících se předčasných volbách na Slovensku, Robertu Ficovi a válce na Ukrajině.

REPORTÁŽ: Pět let od pohřbu Kuciaka. Je ho škoda, ale do všeho moc vrtal, vzpomínají sousedé

Litují, že zemřel tak mladý. Chválí, jaký to býval hodný kluk, když ale mají promluvit o jeho novinářské práci, kvůli které byl zastřelen, spíše mlčí. Sousedé investigativního novináře Jána Kuciaka ze slovenské obce Štiavnik mají často pocit, že Janko zašel v roli žurnalisty moc daleko. „Lepší je být ticho, do ničeho se nemontovat,“ myslí si třeba 56letá Hanka Ďuriková.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi

Slovenský nejvyšší soud v úterý projedná odvolání proti verdiktu nižšího soudu, který ve tři roky starém případu vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové loni osvobodil dva obžalované a uznal vinným žalovaného vrahova pomocníka. Další dva muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli v samostatných procesech pravomocně potrestáni dlouholetým vězením.

Kočner o vraždě Kuciaka dopředu nevěděl, píše se v rozsudku. Soudci se báli omylu

Soud ve slovenském Pezinku zveřejnil písemný rozsudek v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vyplývá z něj, že podnikatele Mariana Kočnera i jeho spolupracovnici Alenu Zsuzsovou osvobodil především kvůli obavě z justičního omylu. Svědectví Zoltána Andruskóa ani Petera Tótha, kteří vypovídali proti Kočnerovi, nepovažoval za dostatečné. Nepodařilo se navíc prokázat, že by Kočner o plánu zabít Kuciaka vůbec věděl.