Soud ve slovenském Pezinku zveřejnil písemný rozsudek v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vyplývá z něj, že podnikatele Mariana Kočnera i jeho spolupracovnici Alenu Zsuzsovou osvobodil především kvůli obavě z justičního omylu. Svědectví Zoltána Andruskóa ani Petera Tótha, kteří vypovídali proti Kočnerovi, nepovažoval za dostatečné. Nepodařilo se navíc prokázat, že by Kočner o plánu zabít Kuciaka vůbec věděl.
Písemný rozsudek, který zveřejnil například slovenský Denník N, čítá 139 stran. Soudci v něm konstatují, že Kočner pravděpodobně nechal Kuciaka sledovat, protože se mu nelíbilo, jak o něm píše. Chtěl ho zdiskreditovat, ale ne nutně zabít, píše se ve verdiktu.
„Soud dospěl k přesvědčení, že Kočner o vraždě Kuciaka před jejím veřejným odhalením vědomost neměl a k takovému jednání ani nesměřoval. Navíc obžaloba viní Mariana Kočnera z toho, že vraždu Kuciaka objednal, přitom soudu neposkytla ani elementární důkaz o tom, jakým způsobem, kde a za jakých okolností se to mělo stát,“ uvedli soudci.
Matka Martiny Kušnírové: Naše děti jsou v hrobě a Kočner se směje
Soud na Slovensku uznal vinným jen jednoho z trojice zbylých obžalovaných v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i jeho partnerka Martina Kušnírová. Odsouzeným je údajný pomocník vraha Tomáš Szabó. Soud naopak zprostil obžaloby podnikatele Mariana Kočnera, jenž si podle žalobce Kuciakovu vraždu objednal, a také Alenu Zsuzsovou, která byla podle obžaloby zprostředkovatelkou vraždy. Matka Kušnírové se slzami v očích řekla, že spravedlnost na Slovensku ještě nezačala úřadovat a že se odvolají.
Slovenský portál Sme upozornil na to, že při čtení rozsudku hlavní soudkyně tyto důvody osvobození vůbec neuváděla. Soudci v písemném verdiktu přiznali, že měli pochybnosti a nechtěli se dopustit justičního omylu.
Andruskó ani Tóth nejsou důvěryhodní svědci
Za dostatečně důvěryhodné nepovažovali především výpověď Andruskóa, který měl vraždu zprostředkovat a poté se stal klíčovým svědkem obžaloby. Jeho slova ale podle verdiktu zpochybnily jiné nepřímé důkazy, navíc panovalo podezření, že si chtěl svědectvím především snížit trest.
„Soud nenachází spolehlivý a nevyvratitelný důkaz mající významnou váhu, kterým by tvrzení tohoto svědka ve vztahu k obžalovanému Kočnerovi, získané z poslechu jiné osoby, konfrontoval, a tak ověřil jejich pravdivost,“ stojí v rozsudku. Stejný důvod měli členové senátu také pro osvobození Zsuzsové, které Andruskó dlužil.
Kdo je podnikatel Marian Kočner a v jakých dalších kauzách figuruje?
Vlivný podnikatel Marian Kočner (57), jehož soud na Slovensku ve čtvrtek zprostil obžaloby v kauze vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně z února 2018, figuruje v řadě dalších kauz. Připomeňte si ty nejdůležitější.
Podobně soud zpochybnil výpověď bývalého Kočnerova poradce a exšéfa Slovenské informační služby Petera Tótha, který podle něj hovořil „s předsudkem vůči obžalovaným“.
Soud ve slovenském Pezinku zprostil Kočnera obžaloby z objednání předloňské vraždy Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové na začátku září. Osvobodil i Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala.
Rozsudek v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách vyvolal šok u pozůstalých i mezi slovenskými politiky a rozhořčení novinářských organizací. Prokurátor oznámil, že se proti osvobozujícímu verdiktu odvolá, případem se tedy bude zabývat slovenský nejvyšší soud.