Na místě, kde zavraždili novináře Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou, vznikne muzeum. Rodinný dům dvojice bude zbourán, zůstat by měla ale například posprejovaná brána, která na sobě nese mnoho vzkazů. Součástí bude i park a pietní místo, informuje web topky.sk. K otřesné události došlo přesně před třemi lety.
„Ve spolupráci s rodinami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové připravujeme vytvoření memoriálu svobody slova,“ informoval Trnavský kraj. Právě v okrese Galanta v tomto kraji byla před třemi lety dvojice zavražděna.
Holcová: Při pohledu na rodiče Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové mi vyhrkly slzy do očí
Soud na Slovensku osvobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou. Podle obžaloby si měli objednat vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Na podrobnosti se v pořadu K věci ptala Marie Bastlová novinářky a zakladatelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové, která vynášení rozsudku sledovala přímo v Pezinku.
Po zbourání rodinného domu vznikne na jeho místě park, uvádí web topky.sk. Zachována by měla zůstat letní kuchyně, kde bude pamětní místnost, a posprejovaná brána. Na ní jsou vzkazy „nezapomeneme“ nebo „potrestáme“.
Trnavský kraj je podle slov předsedy kraje Josefa Viskupiče připraven vyčlenit z rozpočtu potřebnou částku na vytvoření muzea a pietního místa. O přestavbě se mluvilo už před rokem.
Slovensko si v neděli 21. února připomnělo tři roky od tragické události. Kuciak a Kušnírová byli zastřeleni 21. února 2018 ve svém domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Prokurátor v roce 2019 z činu obžaloval čtyři lidi. Vrah Miroslav Marček se k činu přiznal a loni v dubnu mu za to soud uložil trest vězení na 23 let, který pak Nejvyšší soud zpřísnil o dva roky.
Dosud nebyl vydán rozsudek proti strůjcům vraždy
Jedním z obžalovaných je i kontroverzní podnikatel Marian Kočner, o jehož kauzách novinář Kuciak ze serveru Aktuality.sk psal. Loni v září soud první instance v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách ale Kočnera zprostil obžaloby z objednání této vraždy. Prokurátor se proti rozsudku odvolal.
Nejvyšší soud bude mít těžkou práci, řekl advokát Sokol ke kauze Kuciak
Tak velké vzedmutí občanské společnosti, jaké vyvolala vražda Jána Kuciaka, Slovensko od revoluce nezažilo. Kauza odhalila silné napojení podsvětí na nejvyšší patra politiky a lidem došla trpělivost. Na otázku, jaké reakce čtvrteční rozsudek vyvolal, odpovídali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové advokát Tomáš Sokol a blízký spolupracovník Jána Kuciaka novinář Marek Vagovič.
Rakouský klub novinářů ÖJC v neděli vyzval Slovensko, aby objasnilo pozadí vraždy. Za nedůstojné pro členský stát EU považují rakouští novináři to, že dosud nebyl vydán rozsudek proti strůjcům vraždy. ÖJC rovněž vyzval Evropskou komisi, Evropský parlament a Radu Evropy, aby vyvinuly větší tlak na slovenské orgány z cílem zcela vyjasnit případ Kuciak.
Evropská unie by podle klubu měla být globálním modelem dodržování svobody tisku, bohužel tomu ale tak není, jak podle něj ukazují příklady v Polsku, Maďarsku, na Slovensku, na Maltě či ve Španělsku.
Čaputová v neděli novinářům řekla, že události z posledních měsíců potvrzují, že podezření, o kterých psal Kuciak, byla pravdivá. Věří, že v nejbližších měsících se Slovensko dočká odsouzení objednavatelů vraždy, což považuje za důležité pro nastolení spravedlnosti v zemi. Nakonec vyzvala všechny, aby si večer připomněli smrt obou mladých lidí minutou ticha.
Na svém twitterovém účtu si smrt Kuciaka a jeho snoubenky připomněla také místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Uvedla, že bezpečnost a ochrana novinářů je prioritou Evropské komise a jejího plánu pro demokracii a v každém členském státě státě by se novináři měli věnovat investigativní práci beze strachu.