CNN Prima News Martin Bareš

Martin Bareš

Výpis příspěvků ke štítku „Martin Bareš“

Sexuální obtěžování na Masarykově univerzitě? Docent musel na hodinu skončit

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity letos v únoru na hodinu skončil docent politologie kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování studentky po večírku. Pedagog ve vyjádření pro Deník N „intimní sblížení“ s mladou ženou nepopřel, tvrdí ale, že k němu došlo za oboustranného souhlasu. Rektor univerzity Martin Bareš v obecném stanovisku uvedl, že škola nebude případy obtěžování tolerovat.

Do oběhu míří nová stokoruna. Bankovku zdobí portrét prvorepublikového ministra financí

Česká národní banka představila ve středu novou pamětní bankovku. Platidlo o nominální hodnotě sto korun připomíná budování československé měny a nese portrét jedné z nejvýraznějších osobností první republiky, Karla Engliše. Jde teprve o druhou pamětní bankovku, kterou tuzemská centrální banka vydala. Sběratelé se k ní mohou dostat pouze prostřednictvím vybraných smluvních partnerů.

Žádné testy ve školách, očkování ve firmách a uznávaní protilátek aneb Proč Válek otočil

Sliby ministra Vlastimila Válka (TOP 09) v souvislosti s koronavirem z období kolem voleb vzaly po jeho jmenování za své. Zatímco ještě v říjnu prohlašoval, že nebude chtít plošné testování ve školách, soustředí se na očkování ve firmách a na univerzitách a dá zelenou uznávání protilátek, v novém roce je vše jinak. Nutno říct, že částečně je na vině nová varianta koronaviru omikron. Ministr zřejmě úplně nepočítal s tím, že dojde k tak zásadní změně situace.

Rektoři vyzývají studenty vysokých škol: Očkujte se, ať se neopakuje loňský podzim

Česká konference rektorů (ČKR) vyzývá všechny studenty vysokých škol, aby se nechali očkovat proti covidu. Podle rektorů je očkování nejúčinnějším způsobem, jak chránit zdraví a zároveň umožnit plnohodnotné vzdělávání v nadcházejícím semestru. Očkováním studenti navíc přispějí k posílení kolektivní imunity, uvedl v prohlášení předseda ČKR a rektor brněnské Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Medici pomáhali v nemocnicích, teď mají dodatečně odvádět daně. Stát nemá jasno

Nejistotou ohledně daní a povinných odvodů mediků nasazených v nemocnicích kvůli COVID-19 se bude zabývat na nejbližším jednání Ústřední krizový štáb, uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Povinnost zaplatit z odměny za práci daň z příjmu či sociální a zdravotní pojištění podle serveru iDNES.cz vychází z nového výkladu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Studentům skončí ve středu pracovní povinnost. Trvala přes dva měsíce

Studenti, pro které dosud platila pracovní povinnost ve zdravotních a sociálních zařízeních, se budou moci od středy naplno vrátit ke svému studiu. Vláda v pondělí schválila zrušení pracovní povinnosti i pro zbývající vysokoškoláky a středoškoláky, jimž v říjnu nařídila pomáhat s druhou vlnou epidemie covidu. Informaci uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

V distanční výuce proběhne i letní semestr, obává se rektor Masarykovy univerzity

Pokud nevybuchne jaderná elektrárna, školy 2. listopadu otevřeme. To sliboval ještě před dvěma týdny ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vzhledem k přibývajícímu počtu nakažených koronavirem je však pravděpodobné, že se studenti do škol v tomto kalendářním roce už nevrátí. Podle rektora brněnské Masarykovy univerzity (MU) Martina Bareše, který byl hostem v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS, je výrazně ohrožen i letní semestr.

Kdo je připraven, není překvapen. Vysoké školy „zbrojí“ proti koronavirové ofenzívě

Do nového akademického roku vstoupí bezkontaktně zatím jen vysoké školy a univerzity v Praze. A to na základě pátečního rozhodnutí pražské hygienické stanice. Souvisí to s tím, že metropole se na epidemickém semaforu zbarvila do červené, což představuje narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos koronaviru. Vysoké školy a univerzity v ostatních krajích zatím počítají s prezenční nebo hybridní výukou, připravují se ale na to, že by přešly do on-line režimu.

Univerzity se on-line výuky vzdát nehodlají. Úředníci podle nich slovíčkaří

Národní akreditační úřad se brání podezřením, že by měl v úmyslu odebírat akreditace vysokým školám, jež přejdou na výuku on-line. Prý musí jen dodržovat zákon, který mu nařizuje dohlížet na kvalitu vzdělávacího procesu a garantovat, že vysoké školy fungují v souladu s jejich akreditacemi. Univerzity přesto nerozumí, proč musí mít pro přechod do on-line režimu svolení od státních orgánů a považují to za nemístný zásah do své autonomie. Mendelova univerzita je připravena v případě zhoršení epidemické situace přejít plošně na flexibilní formy vzdělávání. A právě přívlastek „plošný“ je zřejmě jablkem sváru.