Do nového akademického roku vstoupí bezkontaktně zatím jen vysoké školy a univerzity v Praze. A to na základě pátečního rozhodnutí pražské hygienické stanice. Souvisí to s tím, že metropole se na epidemickém semaforu zbarvila do červené, což představuje narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos koronaviru. Vysoké školy a univerzity v ostatních krajích zatím počítají s prezenční nebo hybridní výukou, připravují se ale na to, že by přešly do on-line režimu.
Nadcházející akademický rok vejde do dějin. Jistotu plošného zajištění výuky v on-line režimu mají od pátku vysoké školy a univerzity v Praze. Pedagogové mnohých z nich tak budou muset studenty prvních ročníků uvítat prostřednictvím webové kamery a aplikace, pomocí které lze komunikovat na dálku prostřednictvím internetového připojení. Na vysokých školách ve zbytku republiky pak jejich vedení už rozhodlo nebo zatím stále jedná o tom, jaký režim pro rozjezd letošního akademického roku zvolit. Někde se totiž začíná už v pondělí, jinde až o týden či dva později.
Vezmeme vám akreditaci. Úřad hrozí vysokým školám, které přejdou na on-line výuku
Šok, skandál, velký nerozum. Tak komentují někteří rektoři vysokých škol metodický pokyn Národního akreditačního úřadu, na jehož základě by univerzity neměly přecházet na on-line vyučování, pokud jim to nepovolí příslušná hygienická stanice, ministerstvo zdravotnictví nebo rovnou vláda.
Přestože na mimopražských školách svítí v rámci jejich epidemického semaforu většinou zelená, neznamená to, že by na zhoršení situace čekaly s rukama v klíně. A přestože jarní karanténa si vynutila poměrně rychlý přechod k informačním a komunikačním technologiím, některé školy ještě doobjednávají drobnou techniku pro učitele.
„Vím, že se u nás řešil nákup grafických tabletů, které se dají připojit k notebooku. Na ně se dá psát a kreslit, takže vám nahradí tabuli a na počítač si pak můžete promítat buď prezentaci, nebo právě výstup z tabletu. Podle toho, co zrovna chcete, aby viděli studenti na svých monitorech či displejích,“ řekla CNN Prima NEWS vysokoškolská pedagožka, která nechtěla být jmenována a rovněž si nepřála uvést název instituce, na které působí. Univerzita Pardubice zase nabídla svým studentům školení pro Microsoft Teams nebo Moodle, a to již v první dekádě září.
Maximálně 50 či 100 studentů
„Provoz Masarykovy univerzity se řídí univerzitním semaforem. Aktuální barva je zelená. Jednotlivé fakulty a pracoviště mohou vyhlásit vyšší stupeň pohotovosti. Od 18. září je povinné nosit roušky i ve výuce,“ píše se na webových stránkách brněnské Masarykovy univerzity. Kontaktní výuka je zde omezena maximálně na 50 osob v jedné skupině. Pokud je možné v učebně zajistit alespoň dvoumetrové rozestupy, lze učit naráz i více než padesát studentů.
Mendelova univerzita pak omezuje přítomnost studentů na přednášce na maximálních sto osob. Pokud bude zapsáno studentů více, výuka bude probíhat on-line. Učitelé i studenti mají nařízeno nosit roušky či jinou ochranu úst a nosu, dezinfikovat ruce u všech vstupů a studenti či pedagogové přijíždějící ze zahraničí ze zemí s vyšším stupněm rizika nákazy musí absolvovat test na COVID-19. Podobná opatření ve vztahu k zahraničním studentům nebo pedagogům zavedly i další vysoké školy a univerzity.
Univerzity se on-line výuky vzdát nehodlají. Úředníci podle nich slovíčkaří
Národní akreditační úřad se brání podezřením, že by měl v úmyslu odebírat akreditace vysokým školám, jež přejdou na výuku on-line. Prý musí jen dodržovat zákon, který mu nařizuje dohlížet na kvalitu vzdělávacího procesu a garantovat, že vysoké školy fungují v souladu s jejich akreditacemi. Univerzity přesto nerozumí, proč musí mít pro přechod do on-line režimu svolení od státních orgánů a považují to za nemístný zásah do své autonomie. Mendelova univerzita je připravena v případě zhoršení epidemické situace přejít plošně na flexibilní formy vzdělávání. A právě přívlastek „plošný“ je zřejmě jablkem sváru.
Pokud právě vy patříte mezi studenty, kteří v nejbližších dnech zasednou do lavic, pro aktuální informace doporučujeme sledovat přímo na webových stránkách konkrétní vysoké školy. „Situace se mění doslova z hodiny na hodinu, což ještě více komplikuje fakt, že jsme na začátku akademického roku. Do poslední chvíle vlastně nevíme, jestli začneme standardně, nebo se epidemiologická situace natolik zhorší, že pojedeme on-line,“ uvedl pro CNN Prima NEWS zdroj z Vysoké školy ekonomické v Praze, který si rovněž přál zůstat v anonymitě, ale jehož identitu redakce zná. A to ještě předtím, než nepřehlednou situaci v metropoli „vyřešila“ pražská hygienická stanice.
Spor o akreditace
Vysoké školy a univerzity se tento týden dostaly do křížku s Národním akreditačním úřadem, který vydal metodický pokyn, v němž mimo jiné uvedl, že je nepřípustné, aby školy přešly plošně na on-line výuku, aniž by tento krok byl opřen o doporučení či rozhodnutí příslušné hygienické stanice, Ministerstva zdravotnictví nebo vlády. Mezi rektory to vyvolalo vlnu nevole, protože to považují za zásah do akademické autonomie.
Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová uvedla, že je šokována, rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš pak krok akreditačního úřadu považuje za skandální. „Vysokým školám je tak v krizové době omezována možnost efektivně chránit studenty a zaměstnance před šířením koronavirové nákazy. Platné nařízení jde do jisté míry proti doporučení MŠMT i proti smyslu regionálních epidemických semaforů. Mendelova univerzita v Brně byla na jaře první vysokou školou, která přešla na flexibilní formy vzdělávání, a to o týden dříve, než to nařídila vláda a díky tomu jsme neměli ani jednoho nakaženého studenta nebo pedagoga,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Danuše Nerudová.
Národní akreditační úřad se bránil v tom smyslu, že musí dodržovat zákon a garantovat, že výuka na vysokých školách proběhne v souladu s tím, jak byly studijní programy akreditovány. Popřel však, že by vysokým školám hrozil odebíráním akreditací.