
Vláda je větší hrozbou pro ČR než Putin, naznačila Maláčová. Podle senátora „dno ubohosti“
Senát by měl ve středu rozhodnout o navýšení poplatků pro veřejnoprávní média, které je součástí velké mediální novely. Někteří senátoři jsou proti této úpravě – například senátor Zdeněk Hraba (za ODS) kritizuje nejen rozšíření plátců, ale i netransparentnost financování České televize. Francouzský právník Benoît Le Bret mimo jiné upozornil, že nové poplatky mohou být v rozporu s evropským právem. Senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu) však apeluje na potřebu veřejnoprávních médií.
Oprávněnost zvýšení poplatků pro veřejnoprávní média by se mohla řešit na evropské úrovni. Podle hnutí ANO Česká republika měla požádat Evropskou komisi o potvrzení, že navýšení poplatků je v pořádku. Pokud se příjmy veřejnoprávních médií zvýší o více než 20 procent, půjde podle europoslankyně Kláry Dostálové o nedovolenou státní podporu. V krajním případě podle ní hrozí, že by se vybrané prostředky musely vracet.
Premiér Petr Fiala (ODS) na sociálních sítích poděkoval za podporu, která se mu dostala od občanů a veřejně známých osobností. Výzva na podporu vládní politiky v oblasti obranyschopnosti země zatím podepsalo okolo 650 lidí, a podle svých slov z toho má velkou radost. Na předsedu vlády zareagoval lidovecký senátor Jiří Čunek, který se podivil nad tak malou podporou. Podle něj by měla být větší, když vláda zavedla statut umělce, o který může žádat až 1 400 lidí.
Zvýšení koncesionářských poplatků a výrazné rozšíření okruhu jejich plátců. To přináší velká mediální novela, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Předlohou se tak výhledově začne zabývat Senát. I tam se ale čeká tuhý boj s nejistým výsledkem. Řada senátorů, včetně těch koaličních, totiž mediální novelu kritizuje.
K rannímu projednání poslaneckých interpelací ve Sněmovně prakticky nedošlo, jelikož na schůzi dolní komory nebyl přítomen ani jeden ze členů vlády. Situace rozčílila zástupce opozičních Pirátů. Ti přístup kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) označili za nepřijatelný a skandální. Nutno dodat, že během ranních hodin v jednacím sále nebyl přítomen ani dostatečný počet poslanců k tomu, aby Sněmovna mohla hlasovat.
Příště budeme platit daň ze vzduchu, protože dýcháme? Rozšíření poplatků pro veřejnoprávní média těmito slovy ve vysílání CNN Prima NEWS hodnotil komentátor Thomas Kulidakis. Zkritizoval i nové přísnější podmínky pro zaměstnavatele. Přijetí velké mediální novely, jejíž součástí je i tento sporný bod, označil za „pokřivení trhu“. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) po středečním přijetí úpravy ve Sněmovně řekl, že cílem novely byla hlavně ekonomická stabilizace médií veřejné služby.
Poslanci mají perný týden. V úterý koalice přehlasovala veto prezidenta a platy politiků porostou o sedm procent. Ve středu po měsících bojů o poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas prosadila vládní koalice jejich zvýšení. V případě televize na 150 korun za měsíc, u rozhlasu na 55 korun měsíčně. Poplatek mají nově odvádět i domácnosti, které nemají televizi, ale mají chytrý telefon, počítač nebo tablet. Navýšení by mohlo přijít od května. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře je rozšíření okruhu poplatníků „téměř zločin“.
V Poslanecké sněmovně se schyluje ke třetímu čtení, tedy závěrečnému hlasování o zvýšení koncesionářských poplatků. Od vládních poslanců se očekává, že jako jeden muž a jedna žena podpoří další porušení předvolebních a povolebních slibů v řadě.
Když byli Petr Fiala a Zbyněk Stanjura (oba ODS) dříve v opozici, pevné hlasování označili za znásilnění demokracie, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Thomas Kulidakis. Připomněl, že nyní ke stejnému nástroji kabinet sahá v případě schválení velké mediální novely. Zmínil i další „pikanterie“, které hlasování o zvýšení poplatků pro veřejnoprávní média doprovází. Politolog Pavel Šaradín poznamenal, že varianta jejich financování státem sice neznamená žádnou pohromu, zůstává ovšem potenciálním nebezpečím.
Zvyšování koncesionářských poplatků není dobře, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec David Pražák (ANO). Ministr kultury Martin Baxa (ODS) podle něj sliboval, že ke zvýšení nedojde, teď se však o něm bude hlasovat. Podle Pražáka to voliči zhodnotí v podzimních volbách.
Zákon zvyšující koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas, o němž mají ve středu hlasovat poslanci v závěrečném čtení, může být v rozporu s evropským právem. Upozorňuje na to francouzský právní expert Benoit Le Bret, který mj. v podobném sporu zastupoval nejstarší francouzskou televizi TF1. Podle něho je dokonce možné následné vymáhání vyplacených částek. Zástupci české vlády ujišťují, že konflikt s evropskou legislativou nehrozí.
ODS si dělá zlaté tele z koncesionářských poplatků, které po celou dobu odmítala zvyšovat. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl komentátor MF DNES Petr Kolář. Podle něj celá záležitost ilustruje, jak se strana během posledních let změnila.