reklama

Mašek: Vláda může vyhlásit lokální lockdowny ve stavu nebezpečí. Možná se jim nevyhneme

Vláda ve čtvrtek oznámila, jak se od pondělí v Česku změní protikoronavirová opatření. Ta se vztahují zejména na vstupy do služeb či gastro provozů pouze pro očkované či po prodělání nemoci. Poslanec a lékař Jiří Mašek (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS však podotkl, že v budoucnosti se vláda může uchýlit k některým druhům uzávěr.

reklama

Podle Maška je avizovaný bavorský model nejschůdnější. „Jde o to něco zavést. Opatření, která nám pomohou zatáhnout ruční brzdu. Je proto nutné hledat účinné a průchozí opatření a bavorský model se mi zdá nejlepší,“ podotkl.

Dodal, že ústavní právníci již dříve varovali, že pro přijetí rakouského modelu, který by de facto nastavil lockdown pro neočkované, by bylo nutné zavést nouzový stav. S ním však Česko nemá dobrou zkušenost. Podotkl, že ačkoliv budoucí premiér Petr Fiala (ODS) nemá v plánu zavádět plošná opatření, bez některých uzávěr se mu možná nepodaří situaci dostat pod kontrolu.

„Domnívám se, že to bez nich úplně nepůjde. Nouzový stav by nám přinesl možnost zavedení lockdownu, jeho zastánce ale nejsem. Pokud by se však vyhlásil stav nebezpečí, umožňovalo by to zavedení lokálních opatření i lockdownů, kterým se možná nevyhneme,“ pokračoval.

Zdůraznil, že počty nakažených skutečně rychle narůstají. Na dotaz, zda se vláda v demisi nebojí udělat ráznější kroky, odvětil, že to je přesně naopak. „Není opatrná, dělá razantnější kroky. Vidíme to i na jednáních s Anticovid týmem, který je opatrný a chce zachovat PCR testování,“ sdělil.

V reakce na budoucí vládu komentoval i výroky právníka Ondřeje Dostála (Piráti). Ten po představení bavorského modelu Babišem podotkl, že opatření budou protiprávní a diskriminační. „Docela se divím, že taková slova používá a se svou znalostí nezná právní kličky. Dost mi to vadí,“ uzavřel Mašek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama