reklama

Dostál: Bavorský model je diskriminační. Čekám vlnu žalob, jedna z nich bude moje

Od pondělí by v Česku měl platit takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu, uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Do služeb a na hromadné akce by se tak dostali jen ti, kdo jsou očkovaní nebo prodělali nemoc v uplynulých 180 dnech. Právník Ondřej Dostál (Piráti) však míní, že se jedná o diskriminační a nepřijatelné opatření.

reklama

„Tento krok je nepřijatelný právě pro diskriminaci těch, co podstoupili test a teď ho podstoupit nemohou. Zakazujeme každému, kdo není očkovaný, ať už je testovaný, nebo ne, vstoupit do sportovišť,“ podotkl Dostál ve vysílání CNN Prima NEWS.

Připomněl, že i u očkovaných jsou reinfekce poměrně časté. „Těm sport a kulturu povolujeme a těm, co mají i třeba PCR test, vše zakážeme. To není přijatelné,“ zdůraznil. Dodal, že z právního hlediska u tohoto opatření vidí hned dva problémy: „Dostáváme se za hranu nouzového stavu, protože se jedná o plošný zákaz a pandemický zákon na něj již nestačí. Tady by měl premiér předstoupit před Parlament po vyhlášení nouzového stavu, ale to zjevně neuděl,“ uvedl.

Druhá potíž spočívá podle něj v tom, že je de facto vyhlášeno povinné očkování. „Ale jiným než zákonným způsobem. Což je k újmě zejména těch, kteří by v případě povinného očkování byli ve výjimce. Tedy lidé s kontraindikacemi a s prokázanou imunitou, kteří mají z očkování výjimku,“ pokračoval.

Na dotaz, zda po vyhlášení opatření začnou padat žaloby, Dostál připustil, že jich bude celá vlna. „Jsem přesvědčen, že až vláda zformuluje opatření a budeme se s ním moci seznámit, na Nejvyšší správní soud dorazí vlna žalob. A moje bude jedna z nich,“ dodal s tím, že tento „protiprávní a diskriminační stav“ může do doby, než by ho soud zrušil, trvat i několik týdnů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama