reklama

Test už do hospody stačit nebude. Další zpřísnění vláda zvažuje, dotkne se i očkovaných

Jak premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) avizoval, tak se stalo. Vláda ve čtvrtek rozhodla, že od pondělí 22. listopadu bude zaveden takzvaný režim O-N, který kopíruje bavorský model. Do stravovacích zařízení, služeb na hromadné nebo kulturní akce se dostanou jen očkovaní nebo lidé, kteří prodělali covid maximálně před 180 dny. Zároveň se ve školách a firmách začne plošně testovat. Vláda však v pátek pravděpodobně přijde s dalším zpřísněním.

reklama

Komplikace pro ty, kteří očkování odmítají, začnou podle rozhodnutí vlády od pondělí. „Ve službách, na hromadných akcích, v gastro provozech nebo v ubytovacích zařízeních se člověk prokáže buď dokladem o očkování, nebo o prodělání nemoci do 180 dní,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek odpoledne po jednání vlády.

Nadále však platí pro některé skupiny výjimky. „A to pro děti do 18 let, osoby s kontraindikací k očkování, rozočkované osoby, při nástupu do lázeňské péče či pro konání voleb orgánů právnické osoby a zasedání právnické osoby,“ pokračoval s tím, že v těchto případech se lze prokazovat PCR testem.

Opatření, která kopírují takzvaný bavorský model, se rozšíří i na plošné testování ve školách a ve firmách. „V pátek bychom chtěli schválit finální režim testování ve firmách. Bude se jednat o model O-T-N, kdy ten, kdo půjde do práce, se bude muset prokázat očkováním, prodělanou nemocí nebo testem,“ vysvětlil vicepremiér Karel Havlíček (ANO).

Zpřísnění pro očkované

Možností, jakými testy se budou moci zaměstnanci prokázat, je hned několik. „Ať už PCR testem, antigenním ze zdravotního zařízení, nebo samotestem. Ten však musí být certifikovaný a podstoupen pod dohledem,“ zdůraznil Havlíček s tím, že nutnost otestovat se bude stanovena na minimálně jedenkrát za týden.

Vláda v pátek pravděpodobně přijme ještě jedno zpřísnění. „Výjimkou, která bude zítra pravděpodobně schválena, je testování i očkovaných starších šedesáti let,“ podotkl Havlíček s odkazem na premiéra, který avizoval, že je tato skupina rizikovější.

V pátek a příští týden v pondělí vláda mimo jiné projedná i podporu práce z domova, kterou firmám doporučuje nabízet, pokud to je možné. Stejně tak Babiš vyzval ke zrušení velkých akcí. Diskutovat se bude i o kompenzacích pro firmy, živnostníky i zaměstnance a o výši ošetřovného a takzvané „izolačky.“ Premiér dodal, že lidé se nesmí bát, že by přišli o peníze, pokud nastoupí do izolace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama