Medvědem na celý život. Boston si jde agresivně za tím, aby Pastrňák prodloužil a neprchnul

Všichni znají Davida Pastrňáka s písmenem „B“ na hrudi. Za osm let v organizaci Boston Bruins se vypracoval v možná největší hvězdu klubu. Ale bude jí i dál? Vedení „medvědů“ v čele s generálním manažerem Donem Sweeneym chce udělat vše pro to, aby český hokejový útočník prodloužil smlouvu. Kdyby k podškrábnutí nedošlo, čeká ho výměna.

Jednoduše řečeno, scénář, že by se někdo Pastrňákových kvalit měl stát volným hráčem a odešel bez náhrady, je absurdní. Buď si Boston smluvně zajistí jeho služby na další roky, nebo ho aspoň adekvátně vymění. Bruins jednoznačně preferují první variantu.

Před několika týdny se objevily zprávy, že Pastrňák jí není příliš nakloněný. Překážkou měl být fanoušky nepříliš oblíbený generální manažer Sweeney. Podle webu The Athletic by bylo pro havířovského rodáka těžko představitelné pod tímto šéfem pokračovat. Spíše vyloženě nereálné.

Pesimistický obláček teď trochu rozfoukal Pastrňákův agent J. P. Barry, který vztah jeho klienta s generálním manažerem Bostonu označil za solidní. Takže by tedy neměla existovat mezi perem a novým kontraktem nepřekonatelná bariéra. Ten současný končí jedné z největších hvězd NHL až příští sezonu, nicméně prodloužit smlouvu může podle pravidel už ve středu 13. července.

Máme štěstí, že ho máme

Sweeney a celé vedení Bruins nehodlají na nic vyčkávat. Co nejdříve chtějí Pastrňáka přesvědčit, že jeho domovem je Boston a měl by jím být po zbytek kariéry. „Nechceme na nic čekat. Jeho zástupci ví, jaký k věci máme postoj, a jak rychle bychom to měli rádi z krku,“ citoval Sweeneyho web NBC. „Vedeme dialog, jsme trochu agresivní. Jasně naznačujeme, že bychom chtěli, aby byl medvědem celý život,“ podotkl dále.

Pochopitelně by nová dohoda měla lepší parametry než ta předchozí. Základní předpoklad pro to, aby Pastrňáka lákalo zůstat na místě, na kterém v posledních letech zářil. „David by v jedné sezoně NHL mohl nastřílet padesát gólů. Je to vážně dobrý hráč, neustále nám to dává najevo. Je to superhvězda v rámci ligy i celého světa. Máme štěstí, že ho máme,“ podtrhl Sweeney. Nynějším maximem Pastrňáka v základní části je 48 gólů a celkových 95 bodů.

Stávající kontrakt podepsal 26letý hráč v roce 2017 a v nezdaněné podobně si díky němu vydělává 6,7 milionů dolarů (163 milionů korun). To pro běžného smrtelníka rozhodně není málo, ale v porovnání s jinými nejlepšími hokejisty v NHL je to značný podprůměr. Proto by si podle zpráv ze zámoří měl polepšit na roční odměnu blížící se 10 milionům dolarů (245 milionů korun). Takovýto balík peněz by k němu mohl putovat po dobu osmi let.

Další dny napoví, jestli bude vyslyšeno přání drtivé většiny fanoušků Bostonu, kteří by rádi nadále viděli „osmaosmdesátku“ jako vlastního hráče, a ne jako soupeře.

Stejně tak se brzy ukáže, zda bude obnovena jeho spolupráce s jiným Davidem – Krejčím. Zkušený centr loni opustil organizaci po 15 letech a extraligová Olomouc získala hvězdnou posilu. Nyní je ve hře návrat do Bostonu, který je s Krejčím v kontaktu.

I to by mohl být důležitý faktor pro to, aby se Pastrňák rozhodl zůstat. V jeho začátcích v NHL byl pro něj Krejčí mentorem, stali se velkými kamarády. Když si společně zahráli v reprezentačním dresu na letošním mistrovství světa ve Finsku, znovu hokejové fanoušky udivovali tím, jak neuvěřitelnou vzájemnou chemií na ledě disponují.

Tagy: