Za Zemana bylo nejlíp, za Babiše nejhůř. Úspěchy hokejové reprezentace podle premiérů

Jakmile národní tým v neděli velkolepě otočil na mistrovství světa zápas s USA a ukončil desetileté čekání na cenný kov z velké akce, stal se na sociálních sítích hitem příspěvek hlásající: „Za Babiše nebyla jediná medaile!“ Pod tím podpis „Roman (Červenka), kapitán“. Kteří premiéři naopak „zařídili“ hokejovému národu nejvíce radosti?

Fotomontáž s billboardem, na kterém se nachází Roman Červenka stěžující si na neúspěšné hokejové období za expremiéra Andreje Babiše, je narážkou na rozsáhlou kampaň hnutí ANO. To se pomocí reklamních poutačů snaží prostřednictvím tváří „obyčejných lidí“ a jednoduchých hesel přesvědčit občany, že za současné vlády Petra Fialy není lépe.

Nicméně už teď je Fialův kabinet hokejově úspěšnější než ten Babišův. Rozhodl o tom duel na šampionátu ve Finsku proti USA, ve kterém si národní tým díky famózní třetí třetině přivlastnil bronz. Na medaili se čekalo nekonečných 10 let. Rétorikou kampaně ANO se hodí poznamenat: „To by se za premiéra Miloše Zemana nestalo.“

Současný prezident totiž obsadil funkci předsedy vlády v létě 1998. A hokejoví fanoušci dobře vědí, že o necelý rok později se začalo kráčet směrem ke zlatému hattricku – třem titulům mistrů světa v řadě. I když poslední rok Zemanovy vlády byla reprezentace až pátá, pod někdejším šéfem ČSSD zažil český národ nejvíce hokejové radosti.

Vůbec špatnou bilanci nemá ani Jiří Paroubek. V premiérském křesle seděl jen necelých 17 měsíců mezi lety 2005 a 2006. Tím pádem „panoval“ v době zlata z Vídně a stříbra z Rigy.

Na opačný pól lze zařadit Vladimíra Špidlu, Mirka Topolánka, Bohuslava Sobotku a zmiňovaného Babiše. Špidla – nástupce Zemana – byl u jedné „bramborové“ medaile a pak šestého místa. Během tří šampionátů za Topolánka bylo maximem jen páté místo. Sobotkova éra měla sestupný trend. Napřed dvě čtvrtá místa, pak páté a nakonec sedmé.

Babiš byl blízko medaile v roce 2019, kdy reprezentace na mistrovství světa na Slovensku hrála pod Milošem Říhou skvělý hokej. Jenže konec v semifinále a následná prohra na nájezdy v duelu o bronz s Ruskem i přes velkou střeleckou převahu znamenaly opět nepopulární pozici těsně pod pódiem.

Pokud se z umístění „nároďáku“ na MS za jednotlivých vlád udělá průměr, mrzuté šesté místo mají na krku Topolánek – mimochodem velký hokejový fanoušek, který si stále rád vyjede na led – a Babiš.

Nicméně nutno závěrem podotknout, že premiér může v České republice ovlivnit mnoho a mnoho věcí, ale zrovna výsledky reprezentace v období panování mezi ně rozhodně nepatří.

Tagy: