reklama

Měli jsme rozvolnit po vzoru Anglie, míní Beran. Je třeba zpřísnit, oponuje Flegr

Už vás obtěžují protiepidemická opatření? Podle epidemiologa Jiřího Berana je načase rozvolnit po vzoru Velké Británie a ochranu před koronavirem nechat na odpovědnosti každého z nás. Zato evoluční biolog Jaroslav Flegr by naopak restrikce ještě zpřísnil.

reklama

Už rok a půl se Češi potýkají s proticovidovými opatřeními. Mírnějšími i přísnějšími. Jak však zaznělo v předvolební debatě Co Čech, to politik, Česko by si mělo vzít příklad z ostatních států, které rozvolnily.

„Panu premiérovi Johnsonovi držím palce. Myslím, že je to věc, kterou bychom měli zkusit. Musíme si přestat všímat bezpříznakových a věnovat se především lidem starším 60 let. Potřebujeme protiepidemická opatření zacílit,“ zdůrazňuje epidemiolog Jiří Beran.

Podobný názor má i biochemik Zdeněk Hostomský. „Měli bychom apelovat na uvědomělost lidí. Rozvolnit se mělo už v létě, trumfla nás Velká Británie, která měla odvahu, my ne, a to jsme na tom imunologicky velice dobře,“ říká.

Podle vládních představitelů však vše závisí na dostatečné proočkovanosti – ta prý stále není ideální. „Určitě chceme jít touto cestou, ale nejdříve je třeba lidi proočkovat,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Postupně k tomu směřujeme,“ doplňuje premiér Andrej Babiš.

Rozvolnění se nebrání ani opozice, Vlastimil Válek z TOP 09 ale vybízí k obezřetnosti. „Je potřeba zjistit promořenost na základě hladiny protilátek. Tomu se ale ministerstvo zdravotnictví vehementně brání,“ míní.

Epidemiologové už oznámili, že do Česka dorazila další vlna nákazy. V druhé polovině září by v nemocnicích mohlo ležet přes 500 covidových pacientů. Evoluční biolog Jaroslav Flegr by proto s opatřeními ještě přitvrdil.

„Neměli bychom čekat, až budou tímhle tempem přibývat nemocní v nemocnicích, protože pak budeme muset přijmout tvrdší opatření. Čím dříve nějaká přijmeme, tím mohou být jemnější a lacinější,“ tvrdí Flegr. Další kroky má však v rukou vláda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama